תומר זרחין

צוותים מטעם מבקר במדינה, מיכה לינדנשטראוס, אספו בשבועות האחרונים מסמכים המתעדים נסיעות לחו"ל במימון גורמים פרטיים מ-15 משרדי הממשלה. זאת, במסגרת חקירת נסיעותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שזכתה לכינוי "פרשת ביבי-טורס".

אתמול אספו אנשי המבקר חומרים ממשרד החוץ הנוגעים לנסיעותיהם של שרי החוץ מ-2003 ועד היום, ובכלל זה של שר החוץ אביגדור ליברמן. בשנים אלה כיהנו בתפקיד גם ציפי לבני וסילבן שלום. המסמכים הנוגעים לאופן מימון נסיעותיו שלא לצרכי עבודה וסידורי לינה.

איסוף החומרים נעשה בתיאום עם הגורמים המתאימים במשרדי הממשלה, ולא נעשה בדרך של פשיטה במפתיע על המשרד הממשלתי. בין הגורמים מהם נאספו חומרים ונגבו עדויות, גם יועצים משפטיים במשרדים ממשלתיים, גורמים האחראים על תקצוב וכאלה המקבלים דיווח על היעדרות השרים לרגל נסיעות פרטיות לחו"ל.

בדיקת המבקר בפרשה צפויה להימשך עוד מספר חודשים, לנוכח היקף הבדיקה ואופיה.

לפני כחודשיים הודיע לינדנשטראוס על החלטתו לבדוק את פרשת הנסיעות של בני הזוג נתניהו. הפרשה החלה בעקבות תחקיר חדשות 10 על נסיעותיהם של בני הזוג במימון בעלי הון, בין היתר בתקופה שנתניהו כיהן כחבר כנסת וכשר האוצר.

טרם ההחלטה לפתוח בבבדיקת הנסיעות, ציין המבקר כי ברמה העקרונית, אין זה תקין שאנשי ציבור נוסעים לחו"ל על חשבון נדבנים ותורמים.

לקראת הכרעתו ביחס לאופי והיקף הביקורת, פנה לינדנשטראוס בצעד חריג ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון, וביקש ממנו כי הוועדה תצייד את יועצו, ניצב-משנה בדימוס נחום לוי, בסמכויות הניתנות לוועדת חקירה.

בדיקת נסיעות של שרים וסגני שרים, הכפופים לכללים למניעת ניגוד עניינים שגובשו בשנות ה-70, חולשת על חמש השנים האחרונות. ואולם, במקרים מסוימים יכול המבקר להרחיב את סמכויותיו. ההחלטה לבדוק את כל משרדי הממשלה התקבלה בעקבות דרישתו של נתניהו והליכוד "לחקור את כולם", בנימוק שבאותן שנים מדובר היה בנוהג מקובל.

במסגרת הסמכויות שהעניקה הוועדה לביקורת המדינה לניצב-משנה בדימוס לוי, נעשתה בשבועות האחרונים, בין השאר, פנייה למשרדי נסיעות, מהם הוזמנו כרטיסי הטיסה וסידורי הלינה לשרים וסגני שרים, למשרדי ממשלה ולגורמים נוספים הקשורים למימון הנסיעות.

כפי שפורסם ב"הארץ", הצוות אמור לפנות גם לגורמי ביטחון, המקבלים דיווח על כל יציאה של שר לחו"ל, גם שלא בשליחות משרדו, כדי להשוות בין דיווחי השרים לנסיעותיהם בפועל. השרים מחוייבים לדווח לגורמי הביטחון על כל נסיעה לחו"ל, גם באופן פרטי, כדי שאלה ישקלו את היקף סידורי הביטחון הנדרשים.

כמו כן, נערכה בדיקה במשרד המבקר באשר לדיווחים שמסרו בשנים האחרונות שרים וסגני שרים, שביקשו לצאת לחו"ל במימון גורמים פרטיים, לוועדה למתן היתרים, שהיום עומדת בראשה השופטת בדימוס יהודית צור.

עדיין לא ידוע המועד בו תושלם עבודת הביקורת בנושא הנסיעות, שכן בשלב זה מתרכז הצוות באיסוף החומרים הנוגעים לנסיעות השרים וסגני השרים.

בלשכתו של ליברמן אישרו אתמול את דבר קיום הבדיקה, ואמרו כי נלקחו חומרים הקשורים לנסיעותיהם של השרים שלום ולבני בעת כהונתם כשרי חוץ. לדברי אנשי לשכת ליברמן, "אנשי המבקר זכו לשיתוף פעולה מלא של כל אגפי המשרד הנוגעים בדבר, וכך יהיה גם בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ