הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי: אין לנו יכולת צבאית לשחרר את גלעד שליט

אשכנזי לקח אחריות אישית על חוסר ההצלחה בהחזרת החייל השבוי. "לא היתה לי פנטזיה יותר גדולה מאשר לראות מסוק נוחת במחסום ארז ובו גלעד"

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף במילואים גבי אשכנזי, נטל היום (רביעי) אחריות אישית על חוסר ההצלחה בהחזרת החייל השבוי גלעד שליט. בדברים שאמר לרגל קבלת תואר דוקטור של כבוד מאוניברסיטת בר-אילן, אמר אשכנזי על שליט: "נכשלתי. צריך להודות שאין לנו יכולת לקחת כוח צבאי כדי לשחרר את שליט. לא היתה לי פנטזיה יותר גדולה מאשר לראות מסוק נוחת במחסום ארז ובו גלעד שליט ואני מטלפן להוריו להודיע ששחררנו אותו".

לדברי אשכנזי, "חמאס מסתיר אותו באופן כזה שאיננו יכולים לאתר אותו. איננו יודעים איפה הוא". הוא העריך שגם אם צה"ל יפגע בראשי תנועת חמאס, זה לא יסייע לשחרורו של שליט ושבהיעדר היכולת לשגר מבצע צבאי, אין אלטרנטיבה לעסקת שבויים תמורת שחרורו.

אשכנזי התייחס גם לתוכנית הגרעין האיראנית ואמר כי "הצירוף של המשטר האיראני עם נשק גרעיני הוא דבר שישראל אינה יכולה לקבל ויש הכרח להמשיך ולקדם את מוכנות האופציה הצבאית". לדבריו, "עצם קיומה של האופציה הצבאית הוא היסוד לדרבון העולם לנקוט בסנקציות כלכליות נגד איראן".

עם זאת, אשכנזי העריך כי יש סיכוי שסנקציות כלכליות יספיקו כדי להפסיק את התוכנית הגרעינית. לדבריו, "איראן פגיעה כלכלית, ואם המשטר ייווכח כי הוא נפגע כלכלית, יש סיכוי שיבטל את תוכנית הגרעין. זה כבר קרה בעבר, בשנת 2003".

בעבר פורסם שאשכנזי לא תמך באפשרות של מבצע צבאי נגד איראן אבל בדבריו היום אמר כי "ברור שמחיריה של פעולה צבאית יהיו גדולים, אך מזרח תיכון עם מטריה גרעינית איראנית הוא שינוי שיש לעשות כל מאמץ למנוע אותו".

אשכנזי המליץ גם להקים כוח מיוחד להתמודד עם האפשרות שפליטים פלסטינים ינסו שוב להסתער על גבולות ישראל, כפי שנעשה בשבוע שעבר ביום הנכבה על גבולות סוריה ולבנון. "כדי להתעמת עם אזרחים העולים על הגדר, יש להקים כוח משטרתי באופיו כדי להתמודד עם האירוע", אמר והמליץ לממשלה שלא להשתמש בצבא כדי להתעמת עם אזרחים. אשכנזי הזהיר מפני תוצאות המהומות הנמשכות בסוריה ואמר כי "לסוריה יש את ארסנל הנשק הגדול ביותר במזרח התיכון, בעיקר נשק כימי.אם סוריה תגלוש לכאוס, אין לדעת איך זה יסתיים. אסד מבין שצה"ל חזק מצבאו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ