ברק רביד
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחת הערב (רביעי) בנמל התעופה בן גוריון לאחר ביקורו בן חמשת הימים בוושינגטון, במהלכו נאם בקונגרס האמריקאי. נתניהו אמר עם נחיתתו כי "הביקור היה חשוב" וכי "מצאנו תמיכה אמריקאית רחבה לתביעות היסוד של ישראל ובראש ובראשונה הכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, הצורך בגבולות, ביטחון והתנערות מוחלטת מהחמאס".

ראש הממשלה הוסיף כי "הצעתי בארה"ב מתווה מדיני נרחב שסביבו מאוחד רוב רובו של העם בישראל. הגיע הזמן שגם המפלגות הציוניות יתאחדו סביב עקרונות אלה. הגיע הזמן שהרשות הפלסטינית תפעל גם היא להכרה בתביעותיה הצודקות של ישראל".

נתניהו במהלך נאומו בקונגרס. הגדיר את ביקורו בארה"ב כ"חשוב". תצלום:אי-פי

במחלקת המדינה אמרו היום בתגובה לנאומו של נתניהו, כי "ישראל היא בעלת ברית קרובה וקבלת הפנים של ראש הממשלה בקונגרס תאמה את מערכת היחסים האיתנה עם ישראל. באשר לדרך להתקדם, הנשיא הציג בבירור את העקרונות למשא ומתן, ונמשיך במאמצים להחזיר את הצדדים לשולחן המשא ומתן".

כשסגן דובר המשרד מארק טונר נשאל האם התיישרות הקונגרס לפי הקו של נתניהו במשא ומתן מסבכת את מאמצי הממשל לקדם את תהליך השלום, העיר: "זה תמיד היה תהליך מורכב. לא נראה לי שמישהו מאתנו אופטימי בצורה תמימה לגבי האתגרים ומה זה ידרוש להתמודד אתם. אך הנשיא דיבר מוקדם יותר היום בלונדון, וגם הוא וגם ראש הממשלה קמרון דיברו על ההישגים בצפון אירלנד והתגברות על שנים של עימות". לא ברור אם זו היתה דוגמה טובה בהתחשב בעובדה שג'ורג' מיטשל, שהיה מתווך בהסכם השלום בצפון אירלנד, בדיוק פרש ביום שישי מתפקידו בתור השליח למזרח התיכון.

טונר גם מתח ביקורת על התגובה הפלסטינית לנאום של נתניהו והנחישות לקדם את ההכרה במדינה הפלסטינית באו"ם. "לדעתנו לקחת את הסוגיה לאו"ם זה רעיון מאוד רע שלא ייצור את האווירה הקונסטרוקטיווית שנדרשת לחידוש המו"מ, בדיוק כפי שאמרנו שוב ושוב מהבימה הזאת ובמות אחרות, שההתנחלויות לא עוזרות לקידום התהליך".

בנאומו בקונגרס האמריקאי הצהיר נתניהו כי "הגבול יהיה שונה מזה שהיה ביוני 1967, ישראל לא תחזור לגבולות שאינם בני הגנה". ראש הממשלה אמר עוד כי "ישראל תהיה נדיבה בכל הנוגע לגודלה של המדינה הפלסטינית, אך תהיה תקיפה באשר לגבולותיה. אנו מכירים בכך שהמדינה הפלסטינית צריכה להיות גדולה דיה כדי להיות עצמאית ומשגשגת".

ההפגנה מחוץ לטקס ב"מעלה זיתים". תצלום: אוליבייה פיטוסי

בשעה שנחת נתניהו, השתתפו כמה מחברי סיעת הליכוד ובהם יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, שר החינוך גדעון סער והשר להגנת הסביבה גלעד ארדן בטקס חנוכת ההתנחלות היהודית "מעלה זיתים" בשכונת ראס אל-עמוד במזרח ירושלים, אף כי השכונה היהודית מאוכלסת כבר שנים אחדות. ריבלין תקף בנאומו את אובמה כשאמר ש"אנו מצויים בימים לא קלים שבהם נשמעות רמיזות מצד ידידינו בעולם, כאילו ישראל כבר איננה נכס אלא רק אובייקט שיש להגן ולשמור עליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ