התקופה הקשה של משפחת עופר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

האימפריה של סמי עופר, בן 89, נשענת בחו"ל על חברות ספנות פרטיות וחברת השיט רויאל קריבייאן, ובישראל על החברה לישראל ובנק המזרחי טפחות. הונו מוערך בסכום של ארבעה מיליארד דולרים. בשנים האחרונות, נוכח גילו המתקדם, פיצל עופר את אחזקותיו בין בניו, עידן ואייל ואחיו יולי ומשפחתו. עידן עופר קיבל את החברה לישראל המחזיקה בחברות בתי הזיקוק, כימיקלים לישראל (כי"ל), צים וטאואר סמיקונדוקטור. בנו השני אייל קיבל את אחזקותיו בבנק המזרחי טפחות, בו הוא מחזיק בשליטה עם מוזי ורטהיים.

הפרדת הכוחות העניקה ליולי עופר בעיקר את הנדל"ן המשפחתי. עסקי הספנות של המשפחה בארץ ובחו"ל ספגו בשנים האחרונות מכה קשה בעקבות המשבר הכלכלי העולמי. מנגד, נהנית כי"ל, המפיקה אשלג מים המלח, מעלייה רצופה ברווחים שנבעה גם מעליית מחירי חומרי הגלם בעולם.

משפחת סמי עופר, שנהנתה שנים רבות מדלת פתוחה בקרב שרי ממשלה ומקבלי החלטות, ספגה בשנים האחרונות ביקורת ציבורית. היא כיכבה בסרט "שיטת השקשוקה" של מיקי רוזנטל, שתיאר בין השאר את הדרך שבה רכשה החברה את חלקה של הממשלה בצים בסכום הנמוך בהרבה מהשווי האמיתי של החברה, ומתח ביקורת על התנהלותה. ניסיונות משפחת עופר למנוע את פרסום הסרט חיזקו את דימויה ככוחנית. בשנה האחרונה החלה הממשלה בצעדים שצמצמו את ההטבות שכיל קיבלה. אף שמדובר בחברה רווחית במיוחד לא נרתעה כיל מלנהל מאבק תוך שימוש בעובדי החברה, כדי להמשיך להינות מהטבות מס במאות מיליוני שקלים בשנה. החברה שהפסידה במאבק מנהלת עתה קרב נוסף כדי שהממשלה תשתתף בהוצאות הכרוכות בפינוי פסולת המלח שלה מים המלח, הצפויות להגיע לכשש וחצי מיליארד שקלים. הסנקציות שהחליטה ארה"ב להטיל על חברת האחים עופר שבשליטת סמי בטענה שמכרה מכלית דלק לאיראן, סוגרת תקופה לא קלה לתדמית המשפחתית.

תגובות