שיחת היום | "עומר נסאר, אתה נהנה מהדמוקרטיה של נתניהו?"

שיחת היום

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

ראש מועצת עראבה עומר נסאר צפה שלשום, כמו רבים, בנאומו של ראש הממשלה בקונגרס האמריקאי ויצא בתחושה קשה מאוד. התייחסותו של ראש הממשלה לערביי ישראל כאילו מדובר בערבים היחידים הנהנים מדמוקרטיה במזרח התיכון מרגיזה אותו. גם הוא אינו מוכן להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית, וקובע כי הכרה כזו צריכה להדאיג את האזרחים הערבים והלא יהודים במדינה. וכן, הוא מוכן לקבל אצלו במועצה כל שר בממשלת ישראל וכבר אירח בלשכתו את השרים עוזי לנדאו ויצחק אהרונוביץ.

עומר נסאר, למה היה חשוב לך לצפות בנתניהו נואם?

"זה היה שבוע של נאומים, וכולם דיברו על הנאום הזה ואפילו היו מי שהבטיחו הפתעה, הייתה ציפייה שנתניהו יתייחס בהרחבה לבעיה הפלסטינית, ואני כבן העם הזה רציתי לשמוע מה יגיד ראש הממשלה ואיך יגיב לנאום של נשיא ארה"ב ברק אובמה. ואני בטוח שלא רק אני אלא רבים אחרים מהאזרחים הערבים צפו בנאום. הופתעתי כשראש הממשלה דיבר על הזכויות של ערביי ישראל, וכי הם נהנים מדמוקרטיה יותר מכל מדינות ערב. זו הייתה צביעות בלתי נסבלת. ראש הממשלה טועה ומטעה וחבל שחברי הקונגרס מחאו כפיים. ראש הממשלה בוחר להשוות את הדמוקרטיה בישראל לעולם הערבי. אבל אם הוא כל כך גאה בדמוקרטיה בישראל אז למה הוא לא משווה אותה לדמוקרטיה בקנדה או בשוודיה או בשווייץ?".

אבל בכל זאת, אם היית ראש רשות מקומית במדינה ערבית לא היית מעז לתקוף כך ראש ממשלה?

"נכון, אבל שוב, אל תשווה אותי ללוב וסודאן. תשווה אותי לשווייץ וקנדה, שם אף אחד לא מטיל ספק בזכותו של האחר להביע דעה. אני מסכים שמבחינת חופש הביטוי יש הבדל ענק בין ישראל ומדינות ערב, אבל בוא נסתכל על זה אחרת: האם יש מדינה דמוקרטית בעולם שיש בה כפרים לא מוכרים? בישראל יש. האם יש מדינה שיש בה חוקים כמו ועדות קבלה כדי למנוע מאזרח לגור ביישובים מסוימים? בישראל יש. האם במדינה שיש בה דמוקרטיה אמתית עובר חוק כמו חוק הנכבה או שלילת אזרחות וגם שלילת אזרחותם של עשרות אלפי פלסטינים מירושלים המזרחית? האם מדינה דמוקרטית שולטת בעם אחר כמו שעושה ישראל לעם הפלסטיני?".

בכל זאת אתה ורבים מסכימים אולי עם ראש הממשלה שצריך להנהיג דמוקרטיה בעולם הערבי?

"זה לא תלוי במשאלתו של ראש הממשלה. כל אחד רוצה שבעולם הערבי יהיה משטר דמוקרטי ושהמנהיגים ייבחרו בבחירות חופשיות, לכן אנו תומכים במהפכות בעולם הערבי. לדעתי, מה שנעשה בלוב או בתימן או בסוריה נגד האזרחים אלה פשעים נגד האנושות".

ראש הממשלה דורש כל הזמן מאבו מאזן שיכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית תמורת ההכרה במדינה הפלסטינית, אתה כאזרח המדינה שותף לעמדה הזו?

"בהחלט לא. זה כאילו אנחנו כאזרחים ערבים במדינה חיים בשוליים. אין ספק שבמדינת ישראל יש רוב יהודי וצביון המדינה הוא יהודי. למה צריך לבקש מאחרים להכיר בזאת כתנאי להתקדמות בשלום? מדובר בדרישה מכשילה שיש לה השלכות קשות ביותר, הן על זכות השיבה והן על מעמדנו כאזרחים במדינת ישראל. הערבים בישראל היום חשים כי איום הטרנספר אינו בגדר רעיון אידיאולוגי, אלא סכנה של ממש כשחלק משרי הממשלה ומפלגות בקואליציה תומכים בזה. אנחנו רוצים להיות אזרחים שווים ושווי זכויות במדינה".

באיזו מדינה אתה רוצה לחיות?

"ראשית, אני נשאר בעראבה. כאן נולדתי וכאן נולדו אבותיי וסביי, ביישוב שמופיע בכתבי ההיסטוריה זה 3,500 שנה. אנחנו לא זרים ולא מתנחלים, ולא כבשנו ולא השתלטנו על האדמה. רוצה לחיות עם כולם כאזרח שווי זכויות. אי ההכרה במדינה יהודית היא לא איום על היהודים, כולל שכנינו ביישובים הסמוכים, היא איום עלינו כאזרחים ערבים, כפי שהסברתי".

אז גם הדרישה לקרוע את ההסכם עם החמאס אינה לגיטימית בעיניך?

"זו חוצפה והתנשאות. כל הזמן טענו בישראל שיש שתי ממשלות ויש פילוג ולכן אי אפשר לנהל משא ומתן. עכשיו שיש הסכם פיוס דורשים לקרוע אותו. תנועת החמאס מייצגת חלק מהעם הפלסטיני. כל העם הפלסטיני וגם במדינות ערב וחלק נכבד ממדינות המערב תומכים בפיוס".

אבל ראש הממשלה אומר, והאמריקאים מסכימים, שהחמאס הוא ארגון טרור שאינו מכיר בישראל?

"החמאס אמר מפורשות שהוא תומך בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67', ולדעתי זה נותן תשובה ברורה. ברור לכולם שהמדינה שליד המדינה הפלסטינית תהיה מדינת ישראל, והדברים התבהרו היטב גם בהסכם קהיר האחרון".

אתה כראש עיר ואזרח לא מרגיש שווה זכויות?

"תלוי באילו נסיבות. יש דברים שכן ויש דברים שלא. אני נהנה מזכויות כראש עיר, אבל האם האוכלוסייה הערבית או האזרחים הערבים נהנים מכל הזכויות? ברור שלא. כל עוד יש יישובים לא מוכרים, ויש אפליה בתקציבים ויש חוקים גזעניים והדוגמאות רבות, אי אפשר לדבר על שוויון ודמוקרטיה במלוא מובן המלה".

אתה מצייר תמונה עגומה ויש לך ביקורת על ראש הממשלה, אבל אתה בעיצומו של ויכוח כשאתה מקבל ביישובך את פניהם של שרים, כולל מישראל ביתנו?

"זה נכון. אתה מדבר אתי ובמועצה דנים בסוגיה הזו. במועצה אני מקבל שרים ונציגים מקצועיים מכל הקשת הפוליטית. הם מבקרים אצלי ואני מבקר במשרדיהם לדון בסוגיות מקצועיות לפיתוח היישוב. אין בזה שום פסול. עראבה קיבלה את פניהם של השרים אהרונוביץ ולנדאו, ודיברנו על סוגיות כמו הכללת עראבה בפרויקט 'עיר ללא אלימות'. מה הפסול בזה? אני לא דן אתם על סוגיות פוליטיות ועל מצע מפלגתם, או על מצע המפלגה שאני משתייך אליה, חד"ש. אין לזה שום השפעה על עמדותיי הפוליטיות. נבחרתי לשרת את הציבור והיישוב בכפר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ