מה בנימין נתניהו לא סיפר בנאומו בקונגרס

בדיקת המידע שסיפק ראש הממשלה לקהל המכובד שגדש את אולם הקונגרס מעלה כמה ממצאים מפתיעים. לא כולם מתיישבים עם דבריו של נתניהו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"650 אלף ישראלים חיים מעבר לקו הירוק".

נתניהו הציג בקונגרס נתון ולפיו 650 אלף ישראלים חיים מעבר לקו הירוק. מדובר בנתון מנופח משמעותית ביחס לנתונים הרשמיים המתייחסים למספר המתנחלים בישראל כיום. על פי דו"ח של המינהל האזרחי מ-30 ביוני 2009, בעיצומה של תקופת ההקפאה, עולה כי 304,569 בני אדם מתגוררים ביישובי הגדה המערבית. נתניהו עצמו הסביר בנאום כי המספר המופלג מתייחס גם לשכונות בפרבריה של ירושלים המצויות מעבר לקו הירוק. ראוי לשאול האם החלטתו של נתניהו להציג גם את השכונות האלה כחלק מהעימות לא תשחק לידי התביעות הפלסטיניות להפסיק בנייה ליהודים בשכונות אלה.

"ערביי ישראל הם הערבים היחידים במזה"ת ובאפריקה שנהנים מדמוקרטיה".

נתניהו תיאר בנאומו כיצד מתוך 300 מיליון הערבים במזרח התיכון וצפון אפריקה, רק אזרחי ישראל הערבים נהנים מזכויות דמוקרטיות אמיתיות. נתניהו לא הזכיר בנאומו את בליץ חוקי "נאמנות-אזרחות" שמובילה מפלגת ישראל ביתנו, בהם העדפת יוצאי צבא בקבלה לעבודה בשירות המדינה, דרישה להצהרת נאמנות למדינה "יהודית דמוקרטית" לפני קבלת אזרחות וחוק ועדות קבלה ליישובים קהילתיים המאפשר סלקציה בקבלה ליישובים אלה. דוגמאות אלה מופיעות בדו"ח שחיברה האגודה לזכויות האזרח , שהגדירה את הכנסת הנוכחית "הגזענית בתולדות המדינה".

"ישראל אינה כובש זר ביהודה ושומרון: כאן דוד נלחם בגוליית".

נתניהו ביקש להמחיש לחברי הקונגרס עד כמה יקרים שטחי הגדה המערבית ללבו של עם ישראל. "ביהודה ושומרון, העם היהודי איננו כובש זר", אמר נתניהו. כדוגמה לקשר הבל יינתק של ישראל עם השטחים, הביא נתניהו את סיפור העימות בין דוד לגוליית. אלא שהקרב התנ"כי לא התחולל באזורי מחלוקת הנתונים בעימות בין הישראלים לפלסטינים, אלא בעמק האלה הסמוך לבית שמש, בתוך תחומי הקו הירוק.

ההכרה במדינה הפלסטינית, ההכרה במדינה יהודית.

נתניהו הבליט בנאומו את העובדה שהפלסטינים אינם מוכנים להכיר בקיומה של מדינה יהודית, וציין כי שישה ראשי ממשלה ישראלים הכירו ברציפות בנחיצות הקמתה של מדינה פלסטינית. נתניהו הצניע את העובדה שעד לאחרונה הוא עצמו סירב להכיר בהקמתה של מדינה פלסטינית וניאות לעשות זאת רק לפני כשנתיים בנאום בר אילן.

כבר לפני 15 שנה, חזה ראש הממשלה את התמוטטות המשטרים במזרח התיכון.

נתניהו הזכיר לחברי הקונגרס כיצד לפני 15 שנה, בנאום שנשא ב-1996 בפני שני בתי הקונגרס האמריקאי, הוא דיבר על הצורך להפוך את מדינות המזרח התיכון לדמוקרטיות. דבריו נכונים ומדויקים. בנאום שנשא אז, שנים ארוכות לפני התמוטטות המשטרים במזרח התיכון, אמר נתניהו כי "הגיעה העת שמדינות המזרח התיכון יעלו על סדר יומן את זכויות האדם והדמוקרטיזציה. דמוקרטיזציה פירושה חופש העיתונות, וזכותה של אופוזיציה חוקית להתארגן ולהביע עצמה. פירוש הדבר סובלנות ופירוש הדבר התרחקות מתוקפנות לקראת ההכרה בזכות ההדדית להיות שונים. המזרח התיכון ככלל עדיין לא חווה את המעבר הבסיסי הזה - את השינוי הזה מאוטוקרטיה לדמוקרטיה. אולם אין פירושו של דבר שאיננו יכולים לכרות שלום באזור, שלום עם משטרים שאינם דמוקרטיים. אנחנו יכולים, אולם זה יהיה שלום מתגונן שבו עלינו לשמור את הנכסים העיקריים להגנת מדינתנו ולהביס את התוקפנות".

האם נתניהו כמעט נהרג בתעלת סואץ?

ראש הממשלה סיפר אתמול לחברי הקונגרס איך כמעט נהרג במהלך מבצע צבאי בתעלת סואץ. לא מדובר בפעם הראשונה שבה מזכיר נתניהו את האירוע, שהתרחש בשירותו בסיירת מטכ"ל בשנות ה-70. במהלך המבצע, צלחו הוא וחבריו לסיירת את תעלת סואץ כחלק מפעילות מבצעית במצרים. כוחות של צבא מצרים זיהו את הכוח הישראלי, ירו ופגעו בסירה שעליה שהה נתניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות