משרד הביטחון הכיר בבן יוסף לבנת כנפגע פעולות איבה

גורמים בצה"ל הביעו תמיהה על ההכרה באחיינה של שרת התרבות לימור לבנת, שכן סיכומי התחקירים לא הוצגו בפני הרמטכ"ל

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

משרד הביטחון הכיר אתמול בבן יוסף לבנת, שנהרג לפני כחודש מירי של שוטרים פלסטינים בשכם כשניסה לחדור לקבר יוסף, כנפגע פעולות איבה. ההכרה באה על אף שצה"ל לא סיים עדיין את התחקירים בנושא ולא הגדיר את האירוע בשכם כפיגוע.

לבנת נהרג בחול המועד פסח, כשיחד עם קבוצה של חברים, חסידי ברסלב המשתייכים לקבוצת "שובו בנים", ניסה לחדור לקבר יוסף. החסידים נוהגים לחדור לשכם בתדירות גבוהה כדי להתפלל בקבר, למרות שהדבר נאסר על ידי צה"ל, למעט בכניסות המסודרות מדי חודש שנערכות בתיאום עם המשטרה הפלסטינית.

החסידים נכנסו לשכם בחמש לפנות בבוקר, לאחר שכוח צה"ל שהקים מחסום כדי למנוע את כניסתם, חזר לבסיס. לאחר שהגיעו לקבר יוסף, נתגלו על ידי שוטרים פלסטינים שהוצבו בחוץ. השוטרים קראו להם לצאת וכשניסו לברוח מהמקום, פתחו הפלסטינים בירי, ממנו נהרג לבנת ושלושה נוספים נפצעו.

בתחקירים הראשונים שערך צה"ל לאחר האירוע, העריכו מפקדים בכירים בפיקוד מרכז שלא מדובר בפיגוע טרור, ועם זאת מתחו ביקורת על התנהלות השוטרים הפלסטינים.

האירוע עדיין נמצא בחקירת הרשות הפלסטינית וגם צה"ל טרם סיכם את תחקיריו, אבל משרד הביטחון כבר קבע השבוע שלבנת ייחשב "נפגע פעולות איבה", דבר המעניק לבני משפחתו תמיכות והטבות מהמוסד לביטוח לאומי. גורמים בצה"ל הביעו תמיהה על ההכרה, שכן סיכומי התחקירים עדיין לא הוצגו אפילו בפני הרמטכ"ל. גורם במשרד הביטחון אמר אתמול ש"ההכרה לא קשורה לצה"ל. מי שמוסמך לקבוע בנושא הוא משרד הביטחון ויש לו שיקולים משפטיים משלו. היועץ המשפטי למשרד הביטחון קבע שזה עומד בהגדרות".

דובר משרד הביטחון מסר כי "בן יוסף לבנת הוכר על ידי הרשות המאשרת במשרד הביטחון כנפגע פעולות איבה. ההודעה נמסרה למוסד לביטוח הלאומי, להמשך טיפולם במשפחה, כמקובל".

דובר צה"ל לא הגיב על ההכרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ