האלופה הראשונה בתולדות צה"ל: אורנה ברביבאי

שר הביטחון ברק והרמטכ"ל גנץ החליטו למנות את ברביבאי לראש אגף כוח האדם במטכ"ל. יאיר גולן יהיה אלוף פיקוד הצפון ואייל אייזנברג אלוף פיקוד העורף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אורנה ברביבאי תהיה האלופה הראשונה בתולדות צה"ל. כך סיכמו אתמול שר הביטחון, אהוד ברק, והרמטכ"ל, בני גנץ, שהחליטו על מינויה של ברביבאי לראש אגף כוח האדם במטכ"ל. השניים הודיעו אתמול על שני מינויים נוספים בסבב המינויים הראשון במטכ"ל מאז נכנס גנץ לתפקידו באמצע פברואר: האלוף יאיר גולן יהיה אלוף פיקוד הצפון ותת-אלוף אייל אייזנברג יועלה לדרגת אלוף ויחליף את גולן בפיקוד העורף.

ברביבאי, בת 48, עשתה את כל שירותה בתפקידי שלישות וכוח אדם. כיום היא משמשת ראש המטה של אכ"א. ברביבאי תחליף את האלוף אבי זמיר הפורש בקרוב מצה"ל. למינויה של ברביבאי קדם דיון ממושך בין ברק לגנץ. בסופו של דבר, כמו בשני המינויים האחרים, קיבל ברק את המלצת גנץ במלואה. לברק היה עניין רב במינוי אלופה ראשונה בזמן הקדנציה שלו כשר ביטחון.

יושבת ראש האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני מקדימה, בירכה אמש על המינוי. "אין דרגה שכבדה מדי על כתפי אשה. אין ספק שהאלופה ברביבאי מונתה בגין כישוריה, אך בהחלט מינויה מעביר מסר ברור ונכון לחברה בישראל, נשים וגברים כאחד". את השבחים על המינוי, עם זאת, ייחדה לבני לרמטכ"ל גנץ ולא ליריבה הפוליטי, השר ברק. גם שדולת הנשים וחברי כנסת רבים בירכו על המינוי.

ברביבאי קיבלה אמש עשרות שיחות טלפון מאנשים שביקשו לברך אותה על המינוי. האלופה המיועדת אמרה למברכיה כי היא חשה שמחה וגאווה על המינוי ועל כך שמעתה תהיה אשה במטה הכללי. בכל תפקידיה בעשור האחרון, חמישה במספר, היתה ברביבאי האשה הראשונה שנבחרה אליהם.

ההחלטה למנות את האלוף גולן למחליפו של האלוף גדי אייזנקוט בפיקוד הצפון היתה צפויה זה יותר משנה. גולן, בן 49, הוא אחד הקצינים הבולטים בשכבת הגיל שלו בצה"ל ושיבוצו בגזרה הנחשבת לקשה ביותר נראה טבעי.

גולן עשה את רוב שירותו בחטיבת הצנחנים. בהמשך פיקד על חטיבה מרחבית בדרום לבנון בסוף שנות ה-90 (ואף נפצע בתקרית עם החיזבאללה בזמן התפקיד). מאוחר יותר, כמפקד חטיבת הנח"ל, בלט כאחד הקצינים שהובילו את המפנה ההתקפי בפעילות צה"ל באינתיפאדה השנייה, ששיאו במבצע חומת מגן ב-2002. הוא היה גם מפקד אוגדה 91 בגבול הצפון ומפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית. כאלוף פיקוד העורף בשלוש וחצי השנים האחרונות הוביל פעילות נרחבת ונמרצת לשיפור המוכנות של העורף הישראלי למתקפות רקטות וטילים.

האלוף אייזנקוט ייצא בקרוב לחופשת לימודים. אחריה הוא צפוי להתמנות לסגן הרמטכ"ל במקומו של האלוף יאיר נוה. אייזנקוט נחשב כיום למועמד המוביל לרשת את גנץ, שכהונתו בתפקיד הוגבלה בהחלטת ממשלה (שהתקבלה עוד כשיואב גלנט מונה לתפקיד ובטרם הוחלף בגנץ) לשלוש שנים בלבד.

המינוי השלישי בסבב אתמול נחשב מפתיע למדי. תת-אלוף אייזנברג, בן 48, עשה את רוב שירותו ביחידות מיוחדות ובין השאר פיקד על יחידת שלדג של חיל האוויר. הוא שימש גם מפקד חטיבת גבעתי בתקופת האינתיפאדה השנייה, לקראת ההתנתקות מרצועת עזה, ופיקד על מבצעים רבים ברצועה. לעומת זאת, תפקודו כמפקד עוצבת האש, אוגדת מילואים מובחרת במלחמת לבנון, שנוי מאוד במחלוקת וספג ביקורת קשה.

האוגדה התקשתה להתקדם בזמן המלחמה, גם בשל ביטולים חוזרים ונשנים של תוכניותיה בידי המטכ"ל והדרג המדיני. הישגיה בלחימה נחשבו זעומים. את עיקר המחלוקת עוררה תקרית בכפר דבל, שבה נהרגו תשעה לוחמי מילואים מירי טילי נ"ט של החיזבאללה. פינוי הפצועים התעכב, ובצה"ל נמתחה ביקורת קשה על חוסר היוזמה של הפיקוד הבכיר באוגדה בעת האירוע.

מארבעת מפקדי האוגדות במלחמת לבנון, אייזנברג הוא היחיד שהתקדם. שניים (התא"לים גל הירש וארז צוקרמן) תומרנו לפרישה, ואחד (תת-אלוף גיא צור) ממשיך בתפקיד מטה. אייזנברג, לעומתם, נשאר שנה שלישית בעוצבת האש כדי לרכז את מלאכת השיקום שלאחר המלחמה. מאוחר יותר מונה למפקד אוגדת עזה, זמן קצר לפני מבצע עופרת יצוקה.

במבצע תפקדה האוגדה היטב ואייזנברג זכה לשבחים ממפקדיו. בקידומו, אתמול, הועדף אייזנברג על פני קבוצה גדולה של קצינים בדרגתו, שהתמודדו על התפקיד. עם זאת, ברק וגנץ צפויים לסכם ביניהם על מינויים נוספים בדרגות אלוף בחודשים הקרובים, בין השאר לראש אגף התקשוב, לראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל), למפקד חיל הים ולמפקד המכללות הצבאיות. בנוסף, צריכים השניים לסכם כמה מינויים רגישים בדרגת תת-אלוף, ובהם של הפרקליט הצבאי הראשי והיועץ הכלכלי לרמטכ"ל (המשמש בתפקיד במקביל גם במשרד הביטחון). עד סוף השנה הנוכחית צפוי חלק ניכר מהמטה הכללי של צה"ל להתחלף, ומלאכת השיבוצים הזאת תופקד בידי ברק וגנץ.

עד כה, בניגוד מובהק לעימותים החריפים שהיו בעניין זה (כמו בעניינים אחרים) בין ברק לרמטכ"ל הקודם גבי אשכנזי, הליך המינוי נעשה בתקופת גנץ בצורה סבירה, גם אם לא נטולת מתחים ועיכובים. ברק קיבל לבסוף במלואן את המלצות הרמטכ"ל, אך אין כל ודאות שכך יקרה גם בעתיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ