ארה"ב מתעקשת שהאחים עופר הם האחראים, ישראל מתנערת מהפרשה

משרד החוץ האמריקאי: קבוצת האחים עופר והחברה הבת שלה לא בדקו את העסקה, "אפשר היה למנוע אותה"

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

משרד החוץ הישראלי הודיע אתמול כי הוא אינו מטפל בעניינה של קבוצת האחים עופר, שהואשמה על ידי ארה"ב בסחר עם איראן. דברים אלה באו להפריך את הרושם שביקשה קבוצת האחים עופר ליצור, כאילו גורמים רשמיים בישראל ידעו וקיבלו את עמדתה. האחים עופר ביקשו ליצור את הרושם שהכנסת הקבוצה לרשימה השחורה של המדינות המפרות את העיצומים של מועצת הביטחון על איראן מקורה בטעות.

בכך הצטרף משרד החוץ למשרד הביטחון, שמסר שלשום הודעה ברוח דומה. דובר משרד החוץ מסר כי "ההחלטה האמריקאית מתייחסת לחברה פרטית, והטיפול בעניין הינו בין החברה אל מול הרשויות האמריקאיות". הדובר הדגיש כי ישראל תומכת במאמצים הבינלאומיים להפעיל לחץ כלכלי יעיל על איראן, כדי להתמודד עם תוכניתה הגרעינית. "המציאות ממחישה את הצורך שחברות ינהגו בזהירות המרבית בקשריהן העסקיים הבינלאומיים".

משרד החוץ נמצא במגעים עם הרשויות בארה"ב כדי לקבל פרטים נוספים על הפרשה. עם זאת, התברר כי המשרד ידע כבר לפני זמן מה על הבדיקה שמבצע הממשל בנוגע לחברת הספנות טנקר פסיפיק מסינגפור, שבבעלות קבוצת האחים עופר. גם החברות של קבוצת עופר ידעו כי מתקיימת נגדן חקירה, משום שנציגיהן נפגשו עם נציגי הממשל למעין שימוע עוד בינואר. למרות זאת, משפחת עופר לא טרחה ליידע את משרד החוץ בעניין החקירה נגדה.

דובר משרד החוץ האמריקאי הפריך את קו ההגנה של קבוצת האחים עופר, כאילו מדובר "בטעות". סגן דובר המשרד, מארק טונר, אמר אתמול לפנות בוקר כי הממשל ביצע בדיקה מעמיקה כדי לבדוק את הטענות שמדובר בטעות, "ומה שמצאנו הוא שקבוצת האחזקות של עופר היא חברת האם של חברת טנקר פסיפיק (זו שחשודה במכירת המכלית לחברת הספנות הלאומית של איראן), ואכן חברה זו מכרה את המכלית לאיראנים. קבוצת האחים עופר וחברת הבת שלה לא ביצעו בדיקת נאותות ראויה, שהיתה יכולה למנוע את העסקה ולכן הן אחראיות. הן אחראיות להתנהלות".

ביממה האחרונה התברר גם כי בדיקה פשוטה באינטרנט היתה מעלה בקלות יחסית שמכירת המכלית היתה לחברות הרשומות בפנמה, בנסיכות סראג'ה, באיחוד האמירויות הערביות ובדובאי שבמפרץ, וכי חלק מחברות אלה היו קשורות בעבר בקשרים עם איראן. חלקן אף מפנות את האתרים שלהן לכתובות באיראן. גם החברה המתווכת בעסקה, אסוסיאייטד שיפ ברוקינג ממונקו, ידועה בקשריה העסקיים שניהלה בעבר עם איראן. זו חברה בבעלותם של אנשי עסקים בריטים, והיא מתגאה בכך שהיא מעסיקה דוברי פרסית.

יחימוביץ' תוקפת

קבוצת עופר הסבירה כי לא מכרה את המכלית ישירות לאיראן, וכי המכירה לחברה האיראנית בוצעה ללא תיאום עמה.

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) מתחה אתמול ביקורת חריפה על העסקה. יחימוביץ' טענה כי "גם מערכת יחסי הציבור המשומנת ביותר לא תמחק את חרפת מכירתה של המכלית למדינה המאיימת יותר מכל על ביטחונה של ישראל".

יחימוביץ' מסרה כי "בדיקה של העובדות מעלה תמונה פשוטה ובוטה: מכלית התזקיקים raffles park היתה רשומה על שם קבוצת האחים עופר. היא היתה בבעלותה תשע שנים, תוך שהיא נושאת את דגל ליבריה, ובניהולה המסחרי של חברת טנקר פסיפיק, שרשומה בסינגפור, גם היא בבעלותם המלאה של האחים עופר".

לדבריה, "המכלית נמכרה ב-30 בספטמבר 2010, אחרי שהוצעה למכירה במשך שנה, לקו הספנות של הרפובליקה האיסלאמית של איראן, דרך חברות לא מוכרות היושבות בנסיכויות המפרץ הפרסי, שעל פניו ברור לכל בר דעת שהן חברות קש. האיראנים שינו את שמה ל'אמה'".

לדעת יחימוביץ', "החבירה לחברות הקש אינה מסירה ולו שמץ מהאחריות מעל כתפי קבוצת עופר, והטענה כי החברה לא ידעה על כך היא זלזול באינטליגנציה. דומה כי ההתעשרות העצומה של המשפחה, אשר נהנית ברציפות מאוצרות הטבע של המדינה, לעולם אינה מספיקה. מכירת המכלית לאיראן היא חציית גבול מסוכנת, המעידה כי תאוות הבצע גוברת גם על ביטחון המדינה".

מסוקי צה"ל לאיראן

בתוך כך, משטרת ספרד הודיעה אתמול כי סיכלה מכירת מסוקי תובלה וציוד צבאי לאיראן ולוונצואלה. אם המכירה היתה יוצאת לפועל, היא היתה הפרה של הסנקציות שהטיל האו"ם על טהראן. דובר המשטרה אמר כי שמונה בני אדם נעצרו בפרשה, חמישה מהם אנשי עסקים ספרדים שפעלו במסווה של חברה לתיקון כלי טיס. שלושת העצורים האחרים הם איראנים.

ל"הארץ" נודע כי מדובר במסוקים מדגם בל 212, מתוצרת ארה"ב, ששירתו את חיל האוויר הישראלי ולפני שנים הוצאו משירות והועברו לאחסון. משרד הביטחון, באמצעות האגף לסיוע ביטחוני, פעל כדי למכור אותם, ובסופו של דבר נמצא איש עסקים ספרדי בשם פדרו מטורנה שביקש לרכשם, בעסקה בשווי כ-20 מיליון דולר. אישור העסקה מצד ארה"ב ניתן רק לאחר שהתקבלה הבטחה מצד הספרדים שהמסוקים מיועדים לשימוש אזרחי. המסוקים נועדו ככל הנראה לכיבוי אש בספרד, אך בשלב מסוים התברר כי הם אינם מתאימים למשימה. איש העסקים ניסה כנראה להיפטר מהמסוקים בכל מחיר, באמצעות מכירתם לאיראן. נראה כי ישראל פעלה על פי הנהלים ובתיאום עם ארה"ב. ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי הנושא נמצא בבדיקה.

חמשת אנשי העסקים הספרדים חשודים שניסו לייצא את המסוקים, ואילו שלושת האיראנים מואשמים בניהול משא ומתן לרכישת ציוד צבאי. האיראנים באו לספרד ככל הנראה כדי לסגור את העסקה לרכישת תשעה מסוקי התובלה, המשמשים להטסת חיילים וכלי נשק. המסוקים הוחזקו במחסנים באזורי תעשייה סמוך למדריד ולברצלונה, שם התכוונו לפרקם לקראת העברתם לאיראן, מסרה המשטרה, שהחרימה את המסוקים וציוד לחימה בשווי 100 מיליון יורו.

השתתף בהכנת הכתבה: צבי זרחיה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ