ג'ורג' מיטשל: הנשיא אובמה מנסה למנוע את תאונת הרכבות בספטמבר

בראיון שלאחר פרישה אמר השליח לשעבר במזרח התיכון כי בידודה של ישראל בקהילה הבינלאומית הולך וגובר וכי הנשיא האמריקאי מנסה למנוע את ההתרסקות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"הנשיא אובמה מנסה למנוע את תאונת הרכבות בספטמבר", כך אמר אמש (שישי) בראיון הסנטור ג'ורג' מיטשל, שבוע לאחר פרישתו מתפקיד השליח המיוחד למזרח התיכון.

מיטשל, שהתראיין לתוכניתו של צ'רלי רוז בפי-בי-אס, התייחס לאמירתו של הנשיא אובמה על "גבולות 67 עם חילופי שטחים מוסכמים" שעוררה מחלוקת בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, והדגיש כי "יש לקחת את הדברים בהקשרם ? הנשיא קודם כל אמר שמחויבות ארה"ב לבטחון ישראל לא ניתנת לערעור והוכיח זאת, ושנית, "חילופים מוסכמים" מניחים הסכמת שני הצדדים. וכפי שאנו יודעים משיחות של שנתיים אתם, הם לא יסכימו לגבולות המאיימים על בטחונם. הקונספט של חילופי השטחים נועד להתמודד עם המציאות שבמסגרתה מרכזי אוכלוסין גדולים יישארו בשטח ישראל. חוץ מזה, הצעה זהה במהותה וכמעט זהה בניסוח, הועלתה על-ידי ראש הממשלה אהוד אולמרט במסגרת חבילה רחבה לפלסטינים. לא נראה לי שמישהו יחשוב שראש ממשלת ישראל יסכן את בטחון ישראל בהצעה שהוא מביא.

לדברי מיטשל, "ההצעה של אובמה נועדה למנוע התפתחות מאוד שלילית עבור ישראל וארה"ב בספטמבר בעצרת הכללית באו"ם, במידה והפלסטינים ימשיכו עם המהלך להכרה חד צדדית. הנשיא הצהיר במפורש כי אנו לא תומכים בצעד הזה, וכי יש לפתור את הסכסוך בין הצדדים, לא על ידי האו"ם ולא על ידי ארה"ב. לאו"ם אין סמכות להכיר במדינות, מדינות מוכרות על-ידי מדינות אחרות. אך להחלטת האו"ם, במיוחד אם היא מתקבלת ברוב גדול, 150 לחמש או משהו כזה, יהיו השלכות משמעותיות והמדינות שהצביעו בעד יתקדמו עם הכרה משלהן במדינה הפלסטינית. זה יפגע בישראל, בארה"ב ולא יהיה טוב לתהליך השלום".

בראיון עמו אמר השליח לעבר כי אינו יודע מדוע ראש הממשלה נתניהו בחר לתקוף את ההצעה אבל הוסיף שהוא מאמין כי "עובדים על הפערים בין הצדדים".

לא מבין למה נתניהו תקף את אובמה. תצלום: משה מילנר/ לע"מ

"בשביל לחזור לשיחות", אמר מיטשל, "הצדדים יצטרכו לאמץ את הצהרתו של הנשיא בתור בסיס למשא ומתן. זה יהיה מאוד קשה לשניהם ואין הרבה זמן, נשארו רק כמה חודשים. הפלסטינים חייבים לחזור לשיחות".

מיטשל אמר כי הוא מבין את עמדתו של נתניהו שאמר כי קשה לישראל לנהל משא ומתן עם שחקן המחויב להשמדת ישראל, ושאינו מחויב לעקרונות הדמוקרטיים. לדבריו, "יש לחזק את עבאס, כדי שישראל וארה"ב ואחרים ינסו להחזיר אותו לשיחות על בסיס שיאפשר להגיע להסכם. אנו תומכים בדמוקרטיה, ישראל תומכת בדמוקרטיה, אז לא נתנגד לבחירות שלהם, וברור שאנו מקווים שעבאס ופתח יזכו בבחירות, לא החמאס. אם הממשלה הפלסטינית והשרים יקבלו את תנאי הקוורטט, יש סיכוי שהסיוע האמריקאי לא יופסק".

אין סיכוי ליחסים טובים עם מצרים כמו בתק' מובארק

לדעתו של מיטשל ל"אביב העמים הערבים" היתה השפעה משמעותית על השיחות. "זה יצר חוסר וודאות בשביל הישראלים, הפלסטינים, כל המעורבים, כולל אותנו. זו נקודת מפנה משמעותית בתולדות האזור ובשביל העולם. זה לא יהיה מהיר ולא קל, ולא שוויוני. יהיו מקומות עם הצלחות וכשלונות. אני מאמין שהנשיא אובמה צדק כשהתרכז במצרים. אך אין סיכוי שלממשלה החדשה יהיו יחסים טובים עם ישראל כמו שהיו למובארק".

הקמת המדינה הפלסטינית, אמר מיטשל, היא אינטרס של ישראל ויחזק את בטחונה. "זו תקופה מאוד רצינית ומסוכנת, ומה שהנשיא אובמה מנסה לעשות זה למנוע את התרסקות הרכבות בספטמבר. כי זה רק יעמיק את המשבר".

מיטשל חזר על הנקודות שהדגיש גם הנשיא אובמה בשבוע שעבר: "דבר ראשון זה דמוגרפיה. המגמות מאוד ברורות, בעתיד הלא רחוק מספר הערבים יעלה על מספר היהודים. ישראל תצטרך לבחור. שר הבטחון ברק קרא לזה מדינת אפרטהייד. אז הפרדה עדיפה לשימור האופי היהודי של מדינת ישראל. נקודה שניה זו הטכנולוגיה. עד לאחרונה האיום הכי גדול היה אנשים שחוצים את הגבול. כעת האיום הוא התקדמות טכנולוגיית הטילים. לחיזבאללה יש 30000 טילים בגבול הצפון של ישראל. לחמאס יש פחות והם פחות יעילים, אך הם משתדרגים. גרתי בברלין שם היתה חומה. הייתי בצפון אירלנד והיתה שם חומה. ואני יכול להגיד שהן מספקות הקלה זמנית, אך לא פותרות את הבעיה המקורית ? במקרה הזה, מדובר בטילים. ונקודה שלישית זה הבידוד הגובר של ישראל בקהילה הבינלאומית, התפתחות מאוד שלילית ומסוכנת. זה רע לישראל וזה רע לנו".

נכשל כמו כל מי שניסה לפניו. תצלום: אי-פי

על השאלה האם הוא נכשל במשימתו, השיב מיטשל כי הוא נכשל "במשימה להביא הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, אך כך גם כל מי שניסה אי פעם. מאז הקמת ישראל, היו 10 נשיאים ו-19 שרי החוץ. היו ראשי ממשלת ישראל וכולם ניסו לעשות את זה ואיש לא הצליח".

מצד שני, אמר, "השגנו התקדמות משמעותית. הבאנו את הצדדים לדבר, גם אם לתקופה קצרה. ביום שבו הנשיא הכריז על המינוי שלי, הסכסוך בעזה בדיוק נגמר. רמת העוינות בין הצדדים היתה גבוהה במיוחד. ישראל היתה באמצע קמפיין בחירות, לא ידענו איך בכלל תיראה הממשלה. גם על הפלסטינים עברה טלטלה. סלאם פיאד הוא מנהיג יוצא דופן שלראשונה אמר לעם הפלסטיני: "אנחנו במצב קשה, וזה תלוי בנו לעשות את העבודה, לא להשען רק על ביקורת כלפי אחרים".

"מדינות ערב צריכות להכיר בכך שישראל לא תיעלם"

המראיין רוז הזכיר למיטשל את הביקורת לפיה הוא עצמו הפך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות לתנאי מוקדם לשיחות. בתגובה טען מיטשל כי, "מעולם לא הפכנו את ההתנחלויות לתנאי מוקדם. רצינו שהישראלים יפסיקו את הבנייה, כפי שכל נשיא אמריקאי הציע ב-40 השנים האחרונות. הטיעונים היו בטווח שבין 'זה לא חוקי' לבין 'זה לא עוזר'. אך זו היתה מדיניות עקבית לגמרי. זה הפך לתנאי מוקדם ולדעתי זו היתה מדיניות שגויה עבור הפלסטינים, אך הם עשו את זה,ואמרו 'טוב, זה בגלל שאתם, האמריקאים, הצעתם את זה'".

מיטשל אמר כי להערכתו, "תוצג עמדה אמריקאית כוללת בדרך כלשהי", אך הדגיש שהניסוח יבוא מההסכמות אליהן יגיעו הצדדים. "כשניסחנו את ההסכם בצפון אירלנד, אמרתי לצדדים: 'כל מה שכתוב פה אלה הדברים שלכם'".

לגבי תוכניות העתיד שלו, מיטשל אמר שהוא מתכוון "להמשיך להיות פעיל, לדבר ולעשות כל מה שביכולתי כדי לעזור". לסיכום אמר כי, "צריך להדגיש שמדובר לא רק בשלום עם הפלסטינים, אלא שמדינות ערב צריכות להכיר בכך שישראל תישאר שם, וזה אינטרס שלהם שיהיה שלום בין ישראל לפלסטינים שיאפשר הקמת ברית אזורית נגד איראן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ