לראשונה מאז 2007: מעבר רפיח נפתח באופן קבוע לתנועת פלסטינים

כ-900 פלסטינים צפויים לעבור היום למצרים. פתיחת המסוף מבטלת למעשה את מדיניות המצור שהטילה ישראל על הרצועה לאחר השתלטות החמאס

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בפעם הראשונה זה ארבע שנים, מצרים פתחה הבוקר (שבת) באופן קבוע את מעבר רפיח. כמה אוטובוסים ראשונים חצו את הגבול מרצועת עזה למצרים דרך המעבר, שבו חיכו הבוקר כ-400 פלסטינים. פתיחתו הקבועה של המעבר מהווה ביטול מעשי של מדיניות הסגר שישראל הטילה עזה מאז שהחמאס השתלט על הרצועה ב-2007.

מטענם של העוברים במסוף רפיח, הבוקר. תצלום: אי-אף-פי

עד כה, מעבר רפיח פעל במתכונת מוגבלת. המעבר הותר רק לקבוצות מסוימות, כמו סטודנטים, אנשי עסקים ואנשים שנזקקו לטיפול רפואי, והיתה רשימת המתנה של חודשים. כעת הוסרו מרבית המגבלות על המעבר ופלסטינים רבים יותר יוכלו לחצות את הגבול למצרים מדי יום. לדברי קצין המשטרה הפלסטיני האחראי על צדו העזתי של המסוף, עד כה הוגבל מספר הנוסעים העוברים למצרים ל-300 בני אדם ביום. הוא העריך כי היום יספיקו לעבור ברפיח כ-900 בני אדם.

פתיחתו של מעבר רפיח התאפשרה רק לאחר החלפת השלטון במצרים. המשטר הקודם, בראשות הנשיא חוסני מובארק, הותיר את המעבר סגור ובכך אפשר את אכיפת מדיניות הסגר של ישראל. שר החוץ החדש של מצרים, נביל אל-ערבי, הכריז על הכוונה לפתוח את המעבר בראיון לאל-ג'זירה לפני כחודש.

גבר פלסטיני מחכה במעבר רפיח, הבוקר. תצלום: אי-אף-פי

השבוע נודע כי פתיחת מעבר רפיח נקבעה להיום, וזאת - כפי שנאמר בדיווח של סוכנות הידיעות הממלכתית של מצרים - במסגרת המאמצים לבסס פיוס בר-קיימא בקרב הפלסטינים. ממשלת החמאס בירכה על החלטת מצרים לפתוח את מעבר רפיח. "הצעדים האלו הם החלטה נכונה בכיוון הנכון, והם יקלו את סבלם של התושבים ברצועה", אמר שר הפנים של חמאס, פתחי חאמד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ