נביל שעת': פתיחת מעבר רפיח - החלטה אמיצה של מצרים

בכיר הפתח המבקר ברצועת עזה בירך על פתיחתו הקבועה של המעבר ואמר כי היא התאפשרה בזכות הפיוס. קדימה: פריצת המצור היא כישלון של נתניהו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בכיר הפתח נביל שעת', המבקר ברצועת עזה, אמר היום (שבת) כי פתיחתו של מעבר רפיח היא תוצאה של הסכם הפיוס "שהפך את עבודתם של המצרים לקלה יותר, משום שכעת הם עם ישות פלסטינית אחת". הוא הוסיף ואמר: "אנו שמחים מאוד. זו היתה החלטה אמיצה מצד מצרים לפתוח את המעבר ולפרק את הכלא שנכפה על ידי ישראל על תושבי עזה".

שעת דחה את החשש הישראלי כי פתיחת המעבר תאפשר גם זרימה של כלי נשק לרצועת עזה. "פתיחת הדלת הזו לא אומרת שמצרים רוצה להתיר חומרי נפץ... מצרים רוצה לאפשר מעבר בטוח לאנשים שרוצים לחיות את חייהם".

תגובתה של מפלגת קדימה לפתיחת המעבר בידי מצרים משקפת את העמדה כי המהלך פוגע בביטחונה של ישראל. "לראשונה ובניגוד חמור לעמדתה של מדינת ישראל זה שנים, נפתח מעבר רפיח ובכך נפרץ לחלוטין המצור שהטילה ממשלת קדימה בגיבוי בינלאומי על חמאס", נמסר מקדימה.

"פריצת המצור, שלא בתיאום עם ישראל ובניגוד לרצונה, היא כישלון מדיני של ממשלת נתניהו - שבשל חולשתה המדינית וחוסר יכולתה לייצר תיאום ושיתוף פעולה עם גורמים בינלאומיים ישראל מבודדת, עמדותיה הביטחוניות נחלשות והחמאס מתחזק. פעם נוספת הוכח שממשלת נתניהו מדברת חזק נגד החמאס אך בפועל בתקופתה החמאס מתחזק למימדים שלא היה בהם בעבר".

בפעם הראשונה זה ארבע שנים, מצרים פתחה הבוקר באופן קבוע את מעבר רפיח. כמה אוטובוסים ראשונים חצו את הגבול מרצועת עזה למצרים דרך המעבר, שבו חיכו הבוקר כ-400 פלסטינים. פתיחתו הקבועה של המעבר מהווה ביטול מעשי של מדיניות הסגר שישראל הטילה עזה מאז שהחמאס השתלט על הרצועה ב-2007.

מטענם של העוברים במסוף רפיח, הבוקר. תצלום: אי-אף-פי

עד כה, מעבר רפיח פעל במתכונת מוגבלת. המעבר הותר רק לקבוצות מסוימות, כמו סטודנטים, אנשי עסקים ואנשים שנזקקו לטיפול רפואי, והיתה רשימת המתנה של חודשים. כעת הוסרו מרבית המגבלות על המעבר ופלסטינים רבים יותר יוכלו לחצות את הגבול למצרים מדי יום. לדברי קצין המשטרה הפלסטיני האחראי על צדו העזתי של המסוף, עד כה הוגבל מספר הנוסעים העוברים למצרים ל-300 בני אדם ביום. הוא העריך כי היום יספיקו לעבור ברפיח כ-900 בני אדם.

פתיחתו של מעבר רפיח התאפשרה רק לאחר החלפת השלטון במצרים. המשטר הקודם, בראשות הנשיא חוסני מובארק, הותיר את המעבר סגור ובכך אפשר את אכיפת מדיניות הסגר של ישראל. שר החוץ החדש של מצרים, נביל אל-ערבי, הכריז על הכוונה לפתוח את המעבר בראיון לאל-ג'זירה לפני כחודש.

גבר פלסטיני מחכה במעבר רפיח, הבוקר. תצלום: אי-אף-פי

השבוע נודע כי פתיחת מעבר רפיח נקבעה להיום, וזאת - כפי שנאמר בדיווח של סוכנות הידיעות הממלכתית של מצרים - במסגרת המאמצים לבסס פיוס בר-קיימא בקרב הפלסטינים. ממשלת החמאס בירכה על החלטת מצרים לפתוח את מעבר רפיח. "הצעדים האלו הם החלטה נכונה בכיוון הנכון, והם יקלו את סבלם של התושבים ברצועה", אמר שר הפנים של חמאס, פתחי חאמד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ