יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן: ההכרה במדינה באו"ם היא האפשרות היחידה שלנו

לפי הצהרת הליגה, מזרח ירושלים תהיה בירתה של המדינה הפלסטינית. אבו מאזן נאם בכינוס הליגה בקטאר ואמר כי ההכרה במדינה באו"ם היא האפשרות היחידה

שלמה שמיר
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
סוכנויות הידיעות

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) הכריז היום (שבת) כי ההכרה החד-צדדית במדינה פלסטינית באו"ם היא האפשרות היחידה עבור הפלסטינים והוסיף כי נאום נתניהו הוכיח ש"אין בסיס משותף" לשיחות שלום.

שרי החוץ של ועדת המעקב של הליגה הערבית התכנסו היום בקטאר לדיון בנאומו של נשיא ארה"ב אובמה על המזרח התיכון. בתום הכינוס פרסמה הליגה הודעה לפיה על הפלסטינים לפעול להכרה חד-צדדית במדינתם, שתשתרע על הגדה המערבית ורצועת עזה ובירתה מזרח ירושלים. בכוונת הליגה לקדם קבלה של הפלסטינים כמדינה חברה מן המניין באו"ם בספטמבר.

אבו מאזן התייחס לנאומיו של ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון ואמר כי "התנאים שהציב נתניהו מעידים על כך שאין בסיס משותף... עבור שיחות השלום. האפשרות הבסיסית שלנו היא ללכת לאו"ם", אמר. "זה לא סוד, אמרנו זאת לאמריקאים, לאירופים ולישראלים , האפשרות היחידה שלנו היא האו"ם".

אבו מאזן בכינוס הליגה, היום. תצלום: AFP

עם זאת, הביע אבו מאזן חשש בפני נציגי הליגה הערבית כי המהלך הפלסטיני באו"ם יביא לסנקציות בדמות הפסקת הסיוע הכלכלי האמריקאי לרשות הפלסטינית. "ינסו להטיל עלינו מצור", אמר אבו מאזן, "אנו מקווים שתהיה לנו רשת ביטחון ממדינות ערב". אבו מאזן הוסיף שהרשות תוותר על הפנייה לאו"ם אם ישראל תסכים לנהל את המו"מ על בסיס גבולות 1967 ותקפיא את הבנייה בהתנחלויות.

ראש ממשלת קטאר חמד בן-ג'אסם, שמכהן כיו"ר ועדת המעקב של הליגה הערבית, אמר בדיון כי יש "להשעות" את הדיון על תהליך השלום בתקופה זו כיוון "שאין שותף" ישראלי. הוא אמר כי הליגה הערבית נענתה כמה פעמים לבקשות הממשל האמריקאי ונתנה לרשות הפלסטינית גיבוי להיכנס לשיחות עם ישראל, אולם ארה"ב לא לחצה על ישראל כדי שתנקוט צעדים משלה.

גם ללא מועצת הביטחון, הפלסטינים יכולים לשדרג את מעמדם באו"ם

נשיא העצרת הכללית של האו"ם הכריז אתמול כי אין סיכוי שהמדינה הפלסטינית תהפוך לחברה מן המניין בשל וטו אמריקאי במועצת הביטחון. אולם אם ייכנסו הפלסטינים כינוס חירום של העצרת הם עשויים לזכות למעמד שיעניק תוכן להכרזה אפשרית על מדינה.

בתחילת שנות ה-50, בעת מלחמת קוריאה, ברית המועצות שיתקה את עבודתה של מועצת הביטחון בהטלת וטו. בתגובה לכך התקבלה אז החלטה תחת הכותרת "מאוחדים בעד שלום" שאיפשרה למליאת העצרת לדון בצעדים עוקפי מועצת הביטחון אם היא "אינה פועלת בהתאם לאחריותה המרכזית להבטיח שלום ובטחון בינלאומיים".

עד היום על פי החלטה זאת התקיימו עשרה כינוסי חירום של מליאת עצרת האו"ם. הפלסטינים ותומכיהם באו"ם יכולים לבקש כינוס חירום נוסף. למעשה כינוס החירום מספר 10 הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, שהתחיל ב-1997, מתקיים עדיין, אך מושהה כעת. הפלסטינים ואוהדיהם באו"ם יכולים לבקש את כינוסו מחדש וכך להשיג שידרוג ממעמדם הנוכחי כמשקיפים ל"מדינה לא חברה משקיפה". החלטה כזאת מצריכה רוב של שני שלישים במליאה והיא תעניק לפלסטינים מעמד מכובד יותר ומשמעותי יותר באו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ