מצרים הסירה את המצור מעל עזה; מסוף רפיח נפתח למעבר התושבים

המהלך המצרי, המתפרש כמחווה לחמאס, מבטא את הידוק הקשרים בין קהיר לעזה. ישראל מעריכה כי לא יגרום לנזקים ביטחוניים משמעותיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מעבר רפיח נפתח אתמול לתנועת פלסטינים, לראשונה מאז השתלטות החמאס על רצועת עזה לפני כארבע שנים. המשמעות המעשית של הפתיחה היא סוף המצור על רצועת עזה, אף שישראל ממשיכה לאסור תנועה דרך מעבר ארז לשטחה. המהלך המצרי מתפרש כמחווה לחמאס, המבטאת את הידוק הקשרים בין קהיר לעזה. ישראל מסתייגת ממנו, אך מעריכה כי נזקיו הביטחוניים אינם גדולים - משום שפעילי טרור ואמצעי לחימה עברו בלאו הכי במנהרות שמתחת לגדר הגבול ברפיח.

כ-450 פלסטינים עברו אתמול מעזה למצרים, בהתאם להנחיות החדשות שהחילו המצרים במעבר. על-פי הכללים החדשים, יוכלו נשים וילדים לעבור באופן חופשי למצרים וחזרה דרך המעבר וכמוהם גם גברים מעל גיל 40. גברים בני 18-40 יזדקקו לאשרת נסיעה (ויזה). הקלות דומות נכנסו לתוקף גם לתושבי הגדה המערבית. בפועל, הגמישו המצרים בחודשים האחרונים במידת מה את המדיניות בפועל, אולם כעת היא מעוגנת בהנחיות ברורות ורשמיות.

מצרים היא שהחליטה לסגור את המעבר ב-2007, בין היתר בשל החשש כי השתלטות החמאס בעזה עלולה לערער את היציבות גם בסיני. מאז, אף שהמעבר הותר לעתים במקרים שהוגדרו הומניטריים, השתמשה קהיר באיסור המעבר - גם על בכירי חמאס - כאמצעי לחץ על הארגון וכפעולת ענישה על סירובו להתפייס עם הפתח.

מאות פלסטינים באו אתמול למעבר, חלקם כדי לחגוג את פתיחתו ואחרים כדי לבקר במצרים. רבים מהם טענו שמדובר ביום היסטורי (ראו תיבה). החמאס, שהעריך ככל הנראה כי מספר המבקרים יגיע לאלפים, החליף את המוניות שעוברות בין שני צדי הגבול באוטובוסים ונהגי המוניות התלוננו כמובן על הפגיעה בפרנסתם.

בפועל, יהיה המעבר פתוח שעתיים נוספות בכל יום בהשוואה לשבועות האחרונים ויפעל שישה ימים בשבוע במקום חמישה.

בין הבאים למעבר נראו גם בכירים בחמאס. דובר התנועה בעזה, סמי אבו זוהרי, אמר כי הוא מקווה שהדבר יוביל לזרם של תומכים בעזה, שיבואו דרך הים. הצעד המצרי מחזק את מעמד הארגון השולט בעזה, אך לנוכח הפיוס עם פתח לא צפויות להיות לכך השלכות דרמטיות על אחוזי התמיכה בארגונים, מלבד הרגעת הטענות המוכרות נגד ישראל בשל המצור על הרצועה. בד בבד, הקשרים בין השלטון החדש במצרים הולכים ומתהדקים. קהיר נתפשת כיום יותר ויותר כגורם חיובי ואובייקטיבי בעיני החמאס.

מצרים מתקרבת לחמאס

פתיחת המעבר היא הפרה של הסכם רפיח, שגובש בין ישראל למצרים בשלהי 2005, אחרי ההתנתקות הישראלית מרצועת עזה ותחת לחץ גדול שהפעילה שרת החוץ האמריקאית באותה תקופה, קונדוליזה רייס. באותה תקופה, למשך כשנה וחצי, פעל במעבר כוח משקיפים של האיחוד האירופי, עם אפשרות לפיקוח חלקי מרחוק גם של ישראל.

התועלת הביטחונית שהביאו המשקיפים לישראל היתה מועטת, אבל כעת מסרב החמאס גם לחידוש נוכחותם. דוברים של הארגון האיסלאמי אמרו אתמול כי די בפיקוח מצרי על המתרחש במעבר.

במערכת הביטחון לא הובעה בסוף השבוע הפתעה או תרעומת יוצאת דופן מהמהלך של מצרים. שלטון המעבר בקהיר הודיע כבר לפני כשלושה חודשים שבכוונתו לפתוח את המעבר. ממילא, כאמור, מצרים לא בלמה מעולם באופן משמעותי (גם לא בימי מובארק) את תנועת המחבלים והנשק במנהרות.

להחלטה קיימת, לפיכך, בעיקר משמעות הצהרתית: היא מעידה על ההתקרבות בין השלטון המצרי החדש למשטר החמאס בעזה. החמאס גם משתמש בה כדי להציג הישג לציבור הפלסטיני. ההיענות המצרית המהירה לבקשת הארגון קשורה גם בנכונותו של החמאס, אחרי סרבנות שנמשכה כשנה וחצי, לחתום על הסכם הפיוס עם הפתח שיזמה מצרים, באמצע החודש בקהיר.

המצור הישראלי על עזה היה מוגבל מראש, משום שבפועל נאבק בעיקר בהעברת סחורות ולא בהברחות נשק, ומעולם לא מנע כניסה ויציאה של מחבלים ומנהיגי טרור. ביוני אשתקד, לאחר פרשת משט הסיוע הטורקי לעזה, אף הקלה ישראל באופן משמעותי את מדיניות ההגבלות על כניסת סחורות, בשל הביקורת הבינלאומית על פעילותה. עם זאת, במערכת הביטחון מוטרדים כעת ממשטי סיוע נוספים לעזה. המשט הגדול הבא, גם הוא יוזמה טורקית, מתוכנן בעוד פחות מחודש - ואם לא תינקט יוזמה דיפלומטית לסיכולו הוא עלול להסתיים בהתנגשות אלימה נוספת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ