שב"חית | מג"ב מסמן טריטוריה בעיסאווייה

מה היה קורה לולא הופיעו בלב עיסאווייה נציגיו המזוינים של הריבון? לא היה על מי לזרוק אבנים. עוד סיפור לכבוד יום בירתנו הנצחית, שהשבוע נזייף בחגיגות את איחודה

עמירה הס
עמירה הס
עמירה הס
עמירה הס

כשעמי פופר רצח ב-20 במאי 1990 שבעה פועלים פלסטינים ופצע עוד 11, אלוף פיקוד דרום אז, מתן וילנאי, ביקש לסכל הסלמה. הוא זימן אליו את מי שהיה צעיר ומהפכן, פעיל הפתח סמי אבו סמהדנא ממחנה הפליטים ברפיח, והתייעץ אתו איך למנוע שפיכות דמים נוספת.

אבו סמהדנא, סיפרה לי אז עורכת הדין שלו תמר פלג, היה במקרה בבית, בין מעצר מינהלי אחד למשנהו ולפני צו גירוש מהארץ שהוצא נגד מקדמי ההתקוממות העממית. הוא סיפר לעו"ד פלג שייעץ לווילנאי לעשות את המובן מאליו: תשאיר את הכוחות המזוינים שלך בבסיסים, הרחק מהאבלים. וילנאי, אומרים, עשה כעצתו.

אבו סמהדנא נסוג לאלמוניות; פלג - הרבה אחרי גיל הפרישה - עדיין מייצגת עצירים מינהליים; וילנאי פשט מדים ונשאר בצבא והרוצח גידל זקן תשובה, התחתן, הוליד ילדים, הרג בתאונה את אשתו ואחד מילדיו, התחתן שוב ויוצא לאין-ספור חופשות מהכלא.

רק העצה הגיונית כשהיתה. כמה חיי אדם, מרירות וזעם היו נחסכים ב-44 השנים האחרונות לו נהגו לפיה. והשאלה שמנגד: אם לא יוצבו חמושיו בלב שכונה אזרחית, איך ירגיש השליט - שליט? איך הריבון - אם כוחותיו לא יסתובבו-להכעיס ליד בית ספר בשעת ההפסקה - יוכל להציג עצמו כסדר שאין להפר?

כך היה ב-15 במאי, יום הנכבה, בעיסאווייה - הכפר שאינו בדיוק שכונה והשכונה שהיתה פעם כפר, עד שכל אדמותיו הפנויות לחקלאות ולבנייה נמוגו לטובת הריבון והסדר: פארק לאומי ליהודים מדרום, אוטוסטראדה אימתנית ממזרח, מחנה מג"ב גם כן ממזרח, מחנה צבאי על פסגה באמצע, שכונות מרווחות ליהודים ממערב. זר לא יידע שהכפר החנוק הזה, שמבצר ההשכלה שלנו משקיף עליו, הוא חלק מבירתנו הנצחית - זו שהשבוע נזייף בחגיגות את איחודה. זר יחשוב שהכפר הוא תפאורה בסרט על סטיב ביקו.

את הכוח שהוצב בכניסה המערבית לכפר דווקא אפשר להבין. זהו השער לרחובות המוריקים, הרחבים והמתוחזקים של הגבעה הצרפתית. הריבון, בורא סלאמס ומנציחן, יודע שאסור להניח לזעם המבעבע לגלוש ולהפריע את מנוחת הלבנים.

אבל ביום הנכבה האחרון, במרחק של כחצי קילומטר מאותה כניסה מערבית, עמוק בלב הכפר, כוח גדול של מג"ב ומשטרה סימן טריטוריה ברכב מתיז מים כחולים, רימוני גז מדמיע, פנים רעולות במסיכות שחורות, מדים שחורים, רובים ומכות. בסימטאות וברחוב הראשי הצר מלא המהמורות התכוננו הבחורים. הם ביקשו לסכל את התקדמות כוחות הסדר בעזרת מכליות זבל בוערות ובריקדות של אבנים. הם יודעים שבלון הצילום שמרחף מעל אל-אקצה והשכונות המזרח ירושלמיות מתעלם - כמו העירייה בראשות ניר ברקת - מהכבישים הלא מתוחזקים ומהעזובה, ומעביר לריבון רק את דיוקנאותיהם. הם יודעים שאז באים כוחות מג"ב ומשטרה מיוחדים מחופשים למתקוממים רעולי פנים. ומה היה קורה לולא הופיעו בלב הכפר נציגיו המזוינים של הסדר? לא היה על מי לזרוק אבנים והאש במכליות האשפה היתה מתכלה באין מפריע.

בלב אותו סלאם, באותו יום נכבה, הלך ע"ע, ילד בן 15 וחצי, לקנות סיגריות לאביו ("הארץ", 27 במאי). המשטרה, שטוענת כי יידה אבנים ופניו היו מכוסות, מסבירה באופן הבא למה הילד הגיע חסר הכרה לבית חולים ונשאר בו 11 ימים: "במהלך המרדף אחרי המיידים נורה כדור צבע אחד וכתוצאה ממנו נפגע הצעיר, נפל לקרקע ונחבל. הוא נאסף על ידי הכוחות ונלקח לטיפול רפואי במרפאה המשטרתית. החובש קבע, כי יש להעבירו להמשך טיפול רפואי בבית חולים".

נניח שלא מכת רובה ממוקדת, כפי שטוען הילד. נניח שזה באמת כדור צבע בודד שמצא דרכו אל גולגולתו. הנה מה שחולל כדור הצבע האחד והיחיד שירה כוח מג"ב ומשטרה, כפי שמלמד הדו"ח הרפואי: שטף דם בקרקפת, שבר בגולגולת ליניארי, נפיחויות ושטפי דם תת עוריים בפנים ובחזה, שריטות מרובות בגב, סימני חבלה מרובים בגפיים, קרע בכבד.

תשובת המשטרה ל"הארץ" התחמקה מהממצאים הרפואיים ומהעובדות הבאות שהובאו בפניה: ששוטרים גררו את הילד המעולף על הכביש אחרי שהוכה בראשו, שהועלה על ג'יפ, שהורד ממנו בתחנת הדלק ושם, כדי שיתעורר, התיזו עליו מים ואוויר מצינור לניפוח גלגלים, שהוכה שוב ושוב, שירק דם, שהתעלף שוב, שעל מפרקי כפות ידיו נותרו סימני אזיקה עמוקים עשרה ימים אחרי שהאזיקים הוסרו.

המשטרה כתבה שביוזמתה היא "העבירה את כל החומרים באירוע זה" למח"ש. מח"ש? חקירה? אובייקטיבית? את תושבי הכפר הצחקתם. אנשים אחדים, שאפשר להניח שהיו עדי ראייה ל"כדור הצבע" ולמעלליו, טענו לפני שלא היו שם. עיניהם שיקרו והתנצלו על השקר. הפחד שלהם מספר שהם יודעים שהריבון תמיד זכאי. הפחד שלהם מספר שהם אינם מפרידים בין הריבון מטיל האימה לבין החברה היהודית הישראלית. זו חברה שחיה בשלום עם הפיכת הכפר לשכונה משתנקת בעוניה היזום מגבוה. היא תחיה בשלום גם עם באי כוח הריבון שמכים פלסטינים וחומדים את אדמתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ