נתניהו גייס את קנדה, וסיכל תמיכה של ג'י-8 במו"מ על בסיס קווי 67'

שר החוץ ליברמן הודה לעמיתו הקנדי, לאחר שראש הממשלה סטיבן הרפר נענה לפניית נתניהו והטיל וטו על הכללת קווי 67' בהודעת הסיכום של מנהיגי המדינות המתועשות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בעקבות בקשה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סיכל שלשום ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר, הודעת תמיכה של ארגון המדינות המתועשות (ג'י-8) בנאומו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ובה התייחסות לכך שהמשא ומתן בין ישראל לפלסטינים צריך להתבסס על גבולות 1967 עם חילופי שטחים.

ראשי מדינות ג'י-8 - ארה"ב, רוסיה, צרפת, בריטניה, גרמניה, איטליה, יפאן וקנדה - התכנסו בימים חמישי ושישי בצרפת כדי לדון במצב במזרח התיכון. בפגישות שקיים הנשיא אובמה עם שאר המנהיגים בפסגה, הוא הציג את נאומו על המזרח התיכון ובמיוחד את הסעיף על ניהול המו"מ על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים.

המסר של אובמה לשאר המנהיגים היה כי העובדה שציין את סוגיית גבולות 1967 בנאומו צריכה לשמש אלטרנטיבה למהלך הפלסטיני החד-צדדי באו"ם בחודש ספטמבר. הממשל האמריקאי רצה להשתמש בהודעת הסיכום של הפסגה, כדי לזכות בהודעת תמיכה בנאומו של הנשיא אובמה, ומנגד כדי להבהיר לפלסטינים כי הקהילה הבינלאומית אינה רואה בעין יפה את נסיונם לזכות בהכרה במדינה פלסטינית באו"ם.

לדברי פקיד בכיר בירושלים, ישראל חששה כי הודעת הג'י-8 תתמוך בצורה מפורשת בדבריו של הנשיא אובמה לגבי גבולות 1967. לפיכך, החלו משרד החוץ ולשכת ראש הממשלה, עוד באמצע השבוע שעבר, במסע לחצים על המדינות החברות.

משרד החוץ בירושלים שיגר מברק לשגרירי ישראל בבירות הרלוונטיות והנחה אותם לבקש, כי בהודעת הסיכום של הג'י-8 על המזרח התיכון יהיו שלושה דגשים - הבהרה כי מדינה פלסטינית תקום אך ורק כתוצאה של מו"מ ישיר ולא כמהלך חד-צדדי באו"ם, התנגדות לפיוס הפנים פלסטיני כל עוד חמאס אינו מקבל את תנאי הקוורטט, וכן התנגדות לציון סוגיית ניהול המו"מ על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים.

השגרירים העבירו את המסרים, אולם עלה חשש כי יהיה קושי למנוע את אזכור גבולות 1967 בהודעה, מכיוון שלפחות שבע מתוך שמונה המדינות תמכו בציון הסוגיה בהודעה. ביום שלישי שעבר, לאחר נאומו בקונגרס האמריקאי, התקשר ראש הממשלה נתניהו, בעוד הוא שוהה בוושינגטון, לעמיתו הקנדי סטיבן הרפר וביקש את התערבותו.

הרפר, שעומד בראש ממשלת ימין בקנדה, נחשב לבעל ברית חשוב מאוד של ישראל. בהנהגתו הפכה קנדה לאחת הידידות הגדולות ביותר של ישראל בעולם, במקרים מסוימים אף יותר מהידידה המסורתית, ארה"ב.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, נתניהו אמר להרפר כי ציון סוגיית גבולות 1967 בהודעה, ללא ציון של סוגיות אחרות כגון היותה של ישראל מדינה יהודית או התנגדות לשיבת הפליטים הפלסטינים לישראל, תפגע באינטרסים הישראליים ותהיה פרס לפלסטינים שמסרבים לחזור לשולחן המשא ומתן.

לפיכך, ביקש נתניהו מהרפר להתנגד לנוסח ההודעה כל עוד לא יוסר ממנה הסעיף המדבר על גבולות 1967. ראש הממשלה הקנדי נענה לבקשה, ובפסגה אמר כי קנדה לא תתמוך בהודעה שתזכיר את גבולות 1967.

בלשכת ראש הממשלה לא הכחישו את הדברים. "ראש הממשלה נמצא בקשר רציף עם מנהיגים שונים בנוגע לקידום התהליך המדיני", נמסר בתגובה מלשכת נתניהו.

מכיוון שהודעות מסוג זה צריכות להתקבל בקונסנזוס, היה מדובר למעשה בהטלת וטו, ולבסוף נאלצו ארה"ב וגרמניה, צרפת ובריטניה להיענות לדרישה הקנדית ולפרסם הודעה ללא התייחסות לגבולות 1967. ההודעה שפורסמה הביעה תמיכה באופן כללי בנאום אובמה, אך קראה להקמת מדינה פלסטינית כתוצאה ממו"מ ולא במהלך חד-צדדי וכן הבהירה כי על החמאס לקבל את תנאי הקוורטט.

"אני שמח שההודעה שפורסמה לבסוף היתה מאוזנת", אמר ראש ממשלת קנדה בסוף השבוע, "אני תומך בנאום אובמה, אבל אי אפשר להדגיש ממנו רק חלקים מסוימים ולא חלקים אחרים. אובמה גם דיבר על מדינה יהודית ועל כך שהמדינה הפלסטינית צריכה להיות מפורזת וחשוב לדעתי להעביר גם את המסרים הללו".

בסוף השבוע שוחח שר החוץ, אביגדור ליברמן, עם שר החוץ של קנדה, ג'ון בירד, והודה לו על עמדתה של קנדה בדיוני הג'י-8. "קנדה היא ידידה אמיתית של ישראל ובראייה מפוכחת ונכונה של הדברים, היא מבינה כי קווי 67' אינם מתיישבים עם צורכי הביטחון של ישראל ועם המציאות הדמוגרפית הנוכחית", אמר ליברמן.

אובמה בגטו ורשה

נשיא ארה"ב ברק אובמה ביקר שלשום באתר הזיכרון של מרד גטו ורשה בפולין בביקורו הרשמי הקצר במדינה ונפגש עם בכירי הקהילה היהודית. אובמה הניח זר באנדרטת לזכר הנספים בשואה ואמר כי האתר מהווה "תזכורת לסיוט" שהתרחש באירופה. בשיחה עם בכירי הקהילה היהודית אמר אובמה בהתרגשות כי עליו להביא את בנותיו לאתר, וכי חובה לזכור את האירועים הטרגיים.

בתגובה אמרה לו מוניקה קרוציק, אחת מהנוכחות במפגש, כי עליו לעשות כל שביכולתו לתמוך בישראל כי זו "המדינה היהודית היחידה שיש לנו". הנשיא הבטיח לה כי ארה"ב תמיד תעמוד לצד ישראל.

יום לאחר שנאם את נאומו ההיסטורי באוניברסיטה בקהיר, כאשר נכנס לתפקידו לפני שנתיים, ביקר אובמה במחנה הריכוז בוכנוולד בלוויית זוכה פרס הנובל לשלום אלי ויזל. הנשיא אובמה התבונן בשרידי מחנה הריכוז הנאצי שבמזרח גרמניה והעיר: "איש לא יכול היה לדעת אז שמתוך האודים העשנים האלה תקום ביום מן הימים מדינת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ