האופנוענים האמריקאים זוכרים גם את גלעד שליט

יוזמה של ישראלי החי בארה"ב תפסה השנה תאוצה והדגישה את היעדרותו של החייל החטוף גם ביום בו זוכרים האמריקאים את נופליהם

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

מדי שנה, לקראת יום הזיכרון לחללי הצבא האמריקאי, מאות אלפי אופנוענים מציפים את וושינגטון הבירה במסע המסורתי לכבוד החיילים ההרוגים, השבויים והנעדרים. הם עושים סיבוב מסביב לכר הדשא הענק של נשיונל מול ומסיימים את המסע ליד האנדרטה לזכר חללי מלחמת וייטנאם. ההתארגנות החלה ב-1987, ומאז מדי שנה מגיעים למסע מאות רוכבים מארה"ב ומחוצה לה.

הצופים, מצדם, מחכים לאורך השדרות לנופף לרוכבים שעל אופנועיהם מתנוססים דגלי ארה"ב, דגלי יחידות צבאיות ודגלים שחורים עם סמל השבויים והנעדרים. אחד המיצגים הקבועים הוא כלי רכב שאליו מחובר כלוב ובו יושב גבר עירום למחצה עם זקן ארוך, המסמל את שבויי וייטנאם.

מבין כ-400 אלף אופנועים שהשתתפו ב"רעש המתגלגל" השנה בלטה קבוצה של כעשרים כלים שעוטרו בדגלי תכלת עם הכיתוב "שחררו את גלעד שליט!" ותמונות גדולות של החייל הישראלי החטוף.

מעל 50 רוכבים הצטרפו לסע. תצלום: נטשה מוזגוביה

כבר בשנה שעברה יצא אורן פולג, ישראלי המתגורר בארה"ב, למסע הזה עם תמונתו של גלעד שליט, אולם אז רכב רק עם בת זוגו. השנה החליט להפיץ את היוזמה בקרב הארגונים היהודיים באזור וושינגטון, ויחד עם שגרירות ישראל בוושינגטון והמועצה היהודית לקשר עם הקהילה, הצליח לגייס למסע כמעט 50 רוכבים.

פולג וחבריו, שהתקינו דגלים כבדים על האופנועים ולבשו חולצות עם הכיתוב באנגלית "גלעד שליט חי!", משכו סקרנים רבים מקרב הרוכבים האחרים, שלא הבינו מיהו הבחור הצעיר שבתמונות ומה הקשר של דגלי ישראל ליום הזכרון האמריקאי.

גארי סימס ממרילנד שהקים לפני שש שנים את קבוצת האופנוענים היהודים, אמר: "זו קבוצה נהדרת". אשתו אבי סימס סיפרה כי הם שמעו על היוזמה דרך אחד הארגונים היהודים והתגייסו מיד. "בבית הכנסת הקונסרווטיבי שלנו בכל שבת מתפללים לשלום החיילים האמריקאים, אך גם מזכירים את גלעד שליט בתפילה. בשביל הקהילה היהודית, הסוגיה הזאת בהחלט בקדמת הבמה". לדבריה, "זה בהחלט עוזר להעלות מודעות, כי כבר ניגשו אלינו כמה אנשים ששאלו, איך זה שהסוגיה עוד לא נפתרה. כפי שהלכנו להפגין בגבעת הקפיטול למען יהדות ברית המועצות בזמנו, כך אנחנו מפגינים למען גלעד שליט. זה לא יכול להזיק. הוא עדיין חי, ואנחנו שומרים על תקווה. אם לא היתה לנו תקווה, לא היינו כאן".

"עוזר להעלות מודעות". תצלום:נטשה מוזגוביה

ג'ונתן מורגנשטרן ממונטגומרי וילג' שבמרילנד משלב בין כיפה עם דגלי ישראל וארה"ב לבין ווסט של הארלי דווידסון. "לכל מי ששואל אותי על זה", סיפר, "אני אומר שגלעד שליט הוא שבוי בידי ארגון טרור, שהוא נתפס באופן לא חוקי בצד הישראלי של הגבול, שאין לו שום זכויות המגיעות לו במסגרת אמנת ג'נווה, וכל העולם צריך להרים את הקול בגלל הדבר המקומם הזה. אני המום מזה שיש מדינות שלא אכפת להן להכיר בממשלת חמאס - הם לא מדינה, הם לא עם, הם לא אומה, הם ארגון טרור ועליהם לשחרר את החייל הישראלי החטוף מיד".

אורן פולג נראה די מופתע מההיענות לקריאתו. "אבל אני באמת מקווה שלא נצטרך לעשות את זה בשנה הבאה", הוא אומר. על השאלה הם הם לא משתלטים על אירוע אמריקאי, הסביר פולג כי נשיא הארוע ארטי מולר אמר לו: "בוגר צבא הוא בוגר צבא" וברך אותם על היוזמה.

בשלב מסוים ניגש לקבוצה הרוכב המשופם דיוויד דראגון, שהגיע מפיטסבורג בפנסילבניה, להתעניין במה מדובר. ל"הארץ" אמר כי "זו הפעם הראשונה שאני שומע את שמו של הבחור, אבל זה מדהים מה שהם עושים. גם לנו יש חייל חטוף על-ידי הטליבאן, אבל אנשים רבים במדינה הזאת נהיו שאננים מדי".

דראגון רוכב במסע "הרעש המתגלגל" כבר עשר שנים, למרות שהוא, בניגוד לרוכבים רבים אחרים, מעולם לא היה בצבא. "זו הדרך שלי להביע הזדהות עם החיילים שלי", אמר. "כל הכבוד לכם. אבל בכל הקשור לישראל, אני אישית מודאג, אחרי מה ששמעתי שהנשיא אובמה אמר על הגבולות של ישראל בשבוע שעבר". דראגון הוסיף כי לא שינה את דעתו לגבי אובמה גם אחרי חיסולו של מנהיג אל קאעדה אוסאמה בין לאדן. "זה לא הנשיא עשה את זה, זה מערכת הבטחון שלנו", אמר.

פעם ראשונה שאני שומע את שמו. תצלום: נטשה מוזגוביה

אטרקציה נוספת שהסבה תשומת לב רבה במהלך האירוע היתה הצטרפותה של מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין לצוות הרוכבים. פיילין שחבשה קסדה שחורה התייצבה לארוע עם בעלה טוד ושתיים מבנותיה, בריסטול ופייפר. זהו האירוע הראשון במסע של שרה פיילין תחת הכותרת "אומה אחת" באוטובוס מיוחד, שמטרתו לא ידועה עדיין. תומכיה מקווים שזוהי יריית פתיחה בקמפיין שלה לנשיאות, אך מרבית הפרשנים משוכנעים שמדובר ביח"צנות גרידא, שכן הערוץ פוקס, שגייס אותה לאחר שעזבה את בית המושל באלסקה, הודיע לאחרונה ש"אין שינוי במעמד שלה", רמז לכך שהיא לא מתכוונת לנסות לאתגר את הנשיא ברק אובמה בבחירות 2012.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ