סוריה: אנו מוכנים לשתף פעולה עם סבא"א

בהודעה מפתיעה שעשויה להביא לפריצת דרך, אומרת סוריה כי היא תשתף פעולה עם בדיקת החשדות כי היא חתרה להשיג נשק גרעיני

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

סוריה הודיעה כי היא מוכנה לשתף פעולה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בכל הקשור לבירור החשדות לפיהן היא חתרה להשיג נשק גרעיני, כך דווחה היום (ראשון) סוכנות הידיעות אי-פי. מדובר בכור גרעיני להפקת פלוטוניום, שהושמד על פי פרסומים זרים, בידי חיל האוויר של ישראל בספטמבר 2007. סוריה העבירה את ההודעה המפתיעה במכתב ששלחו נציגיה למנכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו.

לא נמסר במה מתבטאת הנכונות הסורית ומתי היא תתממש. אבל אם אכן תפעל סוריה על פי מה שמיוחס לה במכתב, הדבר יביא לפריצת המבוי הסתום הקיים זה שלוש שנים ביחסים בינה לבין סבא"א.

מאז הופצץ המתקן - ונחשף למעשה - סירבה סוריה בעקשנות לאפשר לפקחי סבא"א לבקר בכמה ממתקניה, החשודים כי הם משמשים אותה לצרכי תוכנית הגרעין שלה ובמיוחד הסתרת ציוד מן הכור הגרעיני שהופצץ ליד נהר הפרת. על פי החשד, זמן קצר לאחר הפצצת הכור, העבירה משם סוריה את שרידי הציוד והחומרים וגם את הקרקע, כדי שפקחי סבא"א לא יוכלו למצוא עקבות של חומרים רדיואקטיביים שהיו מפלילים את סוריה.

האתר המופצץ כפי שצולם בידי הסי-איי-אי. תצלום: אי-פי

סבא"א דרשה מסוריה לאפשר לה לבקר בחמישה מתקנים, אך היא סירבה וזאת תוך כדי שהיא מפרה את התחייבויותיה מכוח חברותה באמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני ומהסכמי הפיקוח שיש לה עם סבא"א. סוריה אפשרה רק פעם אחת לפקחי סבא"א, וזה גם כן חודשים אחדים לאחר הפצצת הכור, לבקר באתר שהופצץ וליטול משם דגימות. הדגימות הוכיחו כי במקום היו שרידים של אורניום שסוריה התקשתה לספק הסבר להימצאותם שם. אחד התירוצים של סוריה היה, כי שרידי האורניום הם מהפצצות שהוטלו לעבר הכור על ידי חיל האוויר הישראלי. עם זאת, הסברים אלה נידחו על ידיד סבא"א כבלתי אמינים.

נראה, כי אם אכן הסכימה סוריה לשתף פעולה עם סבא"א, נובע הדבר מהבידוד ההולך וגובר בזירה הבינלאומית, על רקע התגובה האלימה של השלטון להתקוממויות העממיות במדינה, וכתוצאה מהחשש כי סירובה לכבד את התחייבויותיה הבינלאומיות בכל הקשור בתוכנית הגרעין שלה, יגרום להעברת הסוגייה מסבא"א למועצת הביטחון של האו"ם, אשר עשויה להטיל עליה עיצומים. במלים אחרות סוריה חוששת מפני התקדים האיראני.

עם זאת, לא מן הנמנע כי הסורים גם חשים מספיק בטוחים כי לא יתגלו ממצאים מפלילים נוספים, לאחר שהצליחו לטשטש ולהסתיר ראיות בצורה המניחה את דעתם.

על פי הערכות המודיעין האמריקאי והישראלי, האתר שהופצץ היה כור להפקת פלוטוניום, שבנו מומחים מצפון קוריאה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ