תחקיר צה"ל: השוטרים הפלסטינים ירו בבן יוסף לבנת במזיד, אך לא תכננו פיגוע

הרמטכ"ל סייר בגזרת שכם וסיכם את התחקיר שצה"ל ערך על התקרית. הצבא קובע כי לא היתה הצדקה לכך שהשוטרים הפלסטינים ירו בחסידים שבאו לקבר יוסף

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

השוטרים הפלסטינים שירו והרגו את חסיד ברסלב בן יוסף לבנת בשכם לפני חודש, עשו זאת "במזיד" ומתוך כוונה לפגוע, כך קבע תחקיר צה"ל שסוכם היום (ראשון) על ידי הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. עם זאת, נקבע שלא היה מדובר בפיגוע שתוכנן מראש.

הרמטכ"ל סייר היום בגזרת שכם וקיבל פרטים ממפקדים בכירים בפיקוד המרכז ובאוגדת יהודה ושומרון על אודות התחקירים שבוצעו בעקבות הירי על המתפללים בשכם, וכן על רצח חמישה מבני משפחת פוגל באיתמר לפני חודשיים וחצי. בנוגע לאירוע בקבר יוסף, סיכם הרמטכ"ל כי ירי השוטרים הפלסטינים היה "ללא הצדקה וכשלא נשקפה סכנה לחייהם".

לבנת נהרג לפני כחודש בחול המועד פסח לאחר שנכנס למתחם קבר יוסף בשכם יחד עם קבוצה של חברים, חסידי ברסלב, המשתייכים לקבוצת "שובו בנים". החסידים נוהגים לחדור לשכם בתדירות גבוהה כדי להתפלל בקבר, למרות שהדבר נאסר על ידי צה"ל, למעט בכניסות מסודרות הנערכות בתיאום עם המשטרה הפלסטינית.

החסידים נכנסו למתחם בשעה חמש לפנות בוקר לאחר שהמתינו עד שכוח צה"ל שהקים מחסום כדי למנוע את כניסתם ישוב לבסיסו. די מהר הם נתגלו על ידי שוטרים פלסטינים שהוצבו מחוץ לשטח הקבר. השוטרים קראו להם לצאת וכשניסו החסידים לברוח בנסיעה מהמקום, הם ירו לעברם. מהירי נהרג לבנת, 24 בן, אחיינה של שרת התרבות לימור לבנת, ושלושה מחבריו נפצעו.

הרמטכ"ל בסיור בגזרת שכם, היום. תצלום: דובר צה"ל

בשבוע שעבר הכיר משרד הביטחון בלבנת כנפגע פעולות איבה בעקבות ממצאי תחקיר פיקוד המרכז שקבע כי הירי אל עבר המתפללים היה מכוון. לדברי גורם בכיר במשרד, "מאחר שהתחקיר הצבאי קובע כי הירי מצד השוטרים הפלסטינים היה ללא סיבה וללא הבחנה, הרי שמבחינת היועץ המשפטי של משרד הביטחון שהוא הרשות הקובעת, מדובר באירוע שמצדיק הכרה בבן יוסף לבנת כנפגע טרור. משרד הביטחון העביר את עמדתו בנושא לביטוח לאומי שיש להכיר בו כנפגע פעולת איבה".

הרמטכ"ל ציין בסיור היום שהוא רואה בחומרה רבה כל ניסיון של ישראלים להיכנס לערים פלסטיניות בניגוד לפקודות אלוף הפיקוד ותוך סיכון חייהם.

בנוגע לפיגוע באיתמר בו נרצחו אודי ורות פוגל ושלושת ילדיהם יואב, אלעד והדס, אישר הרמטכ"ל שלפיקוד מרכז היתה הערכת מצב נכונה לגבי סוג איומי הטרור באותה התקופה, גם ללא מידע מודיעיני קונקרטי. עם זאת ,קבע הרמטכ"ל כי היה כשל בתרגום הערכת מצב לפעולות בשטח, שהיו אמורות לכלול את כל הגורמים האחראים על הגנת היישוב.

כזכור, אף שחיישני הגדר האלקטרונית סביב היישוב זיהו את חדירתם של שני הרוצחים ליישוב ואף את יציאתם, חלפו יותר משעתיים מזמן ביצוע הרצח ועד שהמעשה נתגלה על ידי בתם הבכורה של בני הזוג פוגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ