הדו-פרצופיות של ישראל

עיצומים ועצימת עיניים

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

לאחים עופר, בכובעם כחברה זרה, מותר לסחור עם איראן בתחומים רבים, כולל קנייה ומכירה של נפט. אך אסור היה להם למכור את המכלית, משום שחברת הספנות הלאומית של איראן (אירסל) מופיעה ברשימת החברות שמועצת הביטחון של האו"ם הטילה עליהן עיצומים. בכל מקרה, אם הם חובשים את כובעם הישראלי, הרי שיש אי בהירות גדולה באשר למה מותר ומה אסור. אך מעבר לפלפול המשפטי נשאלת השאלה, אם ראוי ומוסרי לחברה ישראלית או לאנשי עסקים ישראלים לעשות זאת.

כחלק מהמאמץ לחבל בתוכנית הגרעין האיראנית, מטילה הקהילה הבינלאומית בהנהגת ארצות הברית והאיחוד האירופי ובדרבון ישראל, שורה של עיצומים על משטר האייתולות. העיצומים עליהם החליטה מועצת הביטחון מאז 2006, הם מסוג המכנה המשותף הנמוך ביותר שבעזרתו אפשר היה להשיג קונסנזוס בינלאומי ובעיקר לגייס את תמיכת רוסיה וסין. אלה עיצומים המכוונים ישירות נגד תאגידים ממשלתיים, חברות פרטיות ושורה של אישים באיראן, כולל פקידי שלטון וגנרלים, הקשורים במישרין לתוכניות הגרעין והטילים של איראן. מסיבה זו הוכנסה גם חברת הספנות האיראנית לרשימה, משום שבעזרתה מעבירה איראן ציוד וחומרים לתוכניות הגרעין והטילים שלה.

לעומת זאת, אין איסור לסחור עם איראן בנפט ובתזקיקיו - לקנות ממנה ולמכור לה. וזאת, למרות שעיצומים כאלה הם היעילים ביותר, משום שמשק האנרגיה האיראני אחראי לכ-90% מהכנסותיה. ואולם, החלטה כזו, שישראל היא מהתומכות הגדולות שלה, לא יכולה להתקבל על ידי מועצת הביטחון בגלל התנגדות רוסיה וסין. עם זאת, יש מעגל נוסף של עיצומים, פרי החלטות חד-צדדיות של ממשלת ארצות הברית והאיחוד האירופי, המרחיבים ומגבילים את תחומי הסחר האסורים עם איראן. לדוגמה: ענף הבנקאות שלה, שגם הוא מסייע למימון תוכניות הגרעין והטילים.

מעגל שלישי, רחב יותר, הוא של עיצומים וולונטריים. לא מעט חברות בעולם, בעיקר תאגידים בינלאומיים, מגבילות עצמן ומצמצמות את הסחר עם איראן ואף מפסיקות אותו בתחומים שונים כגון קשרי בנקאות, מימון, ביטוח, השקעות בפיתוח שדות נפט וגז באיראן ומכירת ציוד הנדסי, זאת משום שהן חוששות כי ייפגעו על ידי הממשל האמריקאי. חשש זה נובע, בין השאר, מהעובדה כי מדינות בארצות הברית, איגודים מקצועיים או עיריות, הודיעו כי לא ישקיעו את כספי הפנסיה שלהם בתאגידים בינלאומיים המקיימים קשר עם איראן. כך לדוגמה, עיריית לוס אנג'לס ביטלה לפני כשנה חוזה של רבע מיליארד דולר עם חברת סימנס הגרמנית, משום שזו סוחרת עם איראן ונחשבת לשותף הסחר הגדול ביותר בגרמניה עם טהראן.

על רקע זה בולטת ביתר שאת מדיניותה הצבועה, הדו-פרצופית והמתחסדת של ישראל. ישראל מטיפה לכל העולם להטיל עיצומים על איראן כדי לפגוע בכלכלתה, כאמצעי המרכזי שאולי ישכנע את הנהגתה לחדול מהמרוץ אל הנשק הגרעיני. אך בפועל היא אינה עושה דבר וחצי דבר, שלא לדבר על כך שהיה ראוי שישראל לא תזדנב מאחור, אלא תהיה חוד החנית במאבק ותיתן דוגמה. הדוגמאות היחידות שישראל מספקת הן שליליות ומקוממות. כך לדוגמה, בשעה שעיריית לוס אנג'לס קיבלה את ההחלטה לחדול מקשריה עם סימנס במיזם תחבורה חשוב, החליטה רשות שדות התעופה לרכוש מסימנס ציוד ב-150 מיליון שקל.

החוק הישראלי, שהתקבל ביוזמת בנימין נתניהו עוד לפני שהיה ראש ממשלה, קובע כי אסור לתאגיד ישראלי להשקיע יותר מ-10 מיליון דולרים בחברה או תאגיד בינלאומי הסוחרים עם איראן. עצימת העין של ישראל גובלת גם בבלגאן האופייני לבירוקרטיה של מדינת היהודים, כאשר לא ברור כלל אם איראן מוגדרת כמדינת אויב. למעשה, למרבית משרדי הממשלה יש הגדרות פרטיות משלהם: משרד הביטחון אוסר על יצוא צבאי לאיראן, אף שבשנות ה-80 וה-90 ישראל מכרה בחשאי למשטר האייתולות ציוד צבאי. למשרד הפנים יש הגדרה משלו בעניין כניסות ויציאות מאיראן וכך גם למשרד התעשייה והמסחר, משרד המשפטים ומשרד האוצר. גם אם גורם רשמי זה או אחר ידע ואף נהנה מהקשר הימי של משפחת עופר עם איראן, שתרם לביטחון הלאומי, אין הדבר מצדיק את אוזלת היד הנמשכת בטיפול בהקשר הרחב של הסוגיה. חסרה יד מכוונת, מדיניות ברורה ואחידה ובעיקר בעל בית שישים קץ לחרפה, שבה חברות ישראליות מקיימות קשרים עם איראן והופכות את המצב לפארסה אחת גדולה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ