חשש בישראל בגלל פריצה למערכות של יצרנית F-35

לוקהיד מרטין הודיעה כי האקרים ביצעו "מתקפה משמעותית על מערכות המידע שלה". גורם ממשלתי בכיר: לא נוטה להאמין מיד ללוקהיד

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

לוקהיד מרטין, ספקית הנשק הגדולה בארה"ב, הודיעה בסוף השבוע כי האקרים ביצעו "מתקפה משמעותית ונחושה על מערכות המידע שלה". החברה מייצרת בין היתר את מטוסי הקרב F-22 ,F-16, וכן את המטוס F-35 - חוד החנית העתידי של צה"ל.

במערכת הביטחון טרם קיבלו הבהרות מהחברה, ועדיין לא יודעים אם נגנב מידע הנוגע למערכות נשק שמספקת החברה לצה"ל. על פי הודעת לוקהיד מרטין, המתקפה זוהתה באופן "כמעט מיידי", והחברה נקטה את האמצעים הדרושים כדי לאבטח את המערכות. ממשרד הביטחון נמסר אתמול כי "הנושא נמצא בבדיקה, אך לא מוכרת לנו השפעה על מערכות שבשימוש ישראל". הפריצה עוררה דאגה גם בקהילת ההיי-טק הישראלי, שם חוששים מפריצות דומות.

בשלב זה אין כל מידע לגבי זהות הפורצים, אבל ההערכות הן שלפריצה נדרשו רמת ידע ומשאבים שקיימים רק אצל מדינות כמו רוסיה או סין. לפני שנתיים כבר דווח על ניסיון סיני לפרוץ לתוכנות של F-35.

"קשה לי להחליט אם להיות מודאג כי אני לא יודע מה הפורצים מצאו שם", אומר האלוף במילואים פרופ' יצחק בן ישראל, ראש צוות המומחים שגיבש המלצות לראש הממשלה בתחום לוחמת הסייבר. "לוקהיד אמרו שהם לא הצליחו לחדור למידע שלהם, אבל לא מדובר בקבוצה של האקרים תלמידי תיכון, אלא בפורצים המומחים בלכסות את עקבותיהם. יכול להיות שהם כבר היו שם חודשים לפני שעלו עליהם. במקרה כזה הייתי מודאג אם הם עשו שינויים בתוכנה הפנימית של F-35, שמאפשרת לו לשמור על החמקנות שלו".

גורם ממשלתי בכיר אמר אתמול כי הוא "לא נוטה להאמין מיד ללוקהיד. לקח להם זמן להודות שהיתה פריצה. אם לא גנבו מידע, למה הם רצים לערב את הממשל?".

בועז דולב, יועץ בתחום אבטחת המידע שעמד בעבר בראש פרויקט המחשוב הממשלתי, אמר ש"בפריצה כזאת הם היו יכולים להיכנס לתוכנות של F-35 כדי להבין כיצד להתמודד עם החמקנות שלו, וגם ללמוד על המפרט הטכני שסופק לישראל". לדבריו, ישראל צריכה להיות מודאגת לא רק מהפריצה ללוקהיד, אלא גם מכך שפריצות דומות יכלו ויכולות להתרחש בחברות ישראליות. "הרבה חברות ישראליות רציניות משתמשות באותן מערכות ההגנה", הוסיף דולב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ