האחים עופר: עסקים עם הממשלה וניצול אוצרות הטבע

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

משפחת עופר עשתה את הונה בעיקר בתחום הספנות והשיט הבינלאומי. פלג המשפחה הכולל את סמי ובניו, אייל ועידן, נחשב למבוסס יותר, והונו נאמד ב-3-4 מיליארד דולרים.

אחזקות הפלג בישראל כוללות חלק מגרעין השליטה בבנק המזרחי טפחות ואת החברה לישראל, המחזיקה בחברות צים, בז"ן חיפה, כימיקלים לישראל (כיל) וטאואר סמיקונדוקטור. עוד מחזיקה המשפחה במניות חברת בטר פלייס, שנערכת למתן שירותי טעינה לרכב חשמלי.

חלק לא מבוטל מההון שצברה המשפחה בישראל מבוסס על עסקים עם הממשלה ועל אוצרות הטבע של המדינה.

החברה לישראל החזיקה עם המדינה בבתי הזיקוק ובחברת צים. ב-2004 מכרה המדינה את חלקה בצים לפי שווי המוערך בכרבע ממחירה האמיתי של החברה, לאחר שרשות החברות הממשלתיות קיבלה הערכות מוטעות. בשנת 2006 מכרה הממשלה את חלקה בבתי הזיקוק לפי שווי שהוערך כסביר וכתיקון טעויות העבר בענייניה של חברת צים.

ב-2010 התברר, כי כיל נהנית מהטבות מס בסך כ-400 מליון שקלים בשנה בממוצע. בעלי החברה, משפחת עופר והציבור, הרוויחו בעשור האחרון כ-10 מיליארד שקלים בחלוקת דיבידנדים, מהם קיבלה משפחת עופר כ-3 מיליארד שקלים.

החברה מפיקה את האשלג מים המלח, השייך לכלל אזרחי המדינה, ללא השקעה משמעותית. למרות זאת, החברה ניהלה מאבק באמצעות לוביסטים למנוע את ביטול הטבות המס שלה, שנכשל.

כיל גם משלמת על פי הסכם ישן תמלוגים זניחים למדינה ממכירת האשלג, אולם זה לא מנע ממנה להגיע למחלוקת גם בסוגיה זו. ב-2010 טען משרד האוצר, כי החברה ביצעה רישום חשבונאי בספריה, שנועד להקטין את התמלוגים המגיעים למדינה ביותר מ-100 מליון שקלים. כיל הכחישה ובין הצדדים מתנהלת בוררות.

המאבק האחרון בשלב זה בין המדינה למשפחת עופר הוא על מימון שיקום ים המלח. ב-2017 צפויה הבריכה שהקימה כיל להציף את בתי המלון שלחופה. עלות החלופה להסדר הבעיה כ-4.5 מיליארד שקלים. כיל מנהלת מאבק עם הממשלה על חלקה במימון, גם כאן, תוך הישענות על הסכמי עבר. הממשלה מצפה מהחברה לממן את הרוב המכריע של העלות, אולם כיל מוכנה חלק קטן בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ