הממשלה קיימה ישיבה חגיגית בי-ם, אך עשרות מיחידותיה פועלות מחוץ לעיר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

לקראת יום ירושלים שיחול ביום רביעי ערכה אתמול הממשלה ישיבה חגיגית במוזיאון מגדל דוד בירושלים ואישרה חבילת סיוע לבירה. אולם מדו"ח שערכה תנועת הצעירים "התעוררות", עולה שעשרות יחידות ממשלתיות ואלפי עובדי מדינה שהיו אמורים לפעול בירושלים פועלים מחוץ לעיר.

על פי התוכנית שאושרה אתמול, תקצה הממשלה תקציב של 290 מיליון שקל לחיזוק העיר בחמש השנים הקרובות, מתוכם 145.5 מיליון לתחום התיירות, שמיועדים במיוחד לעידוד הקמת מלונות חדשים, ועוד סכום של 71.4 מיליון לעידוד המחקר והפיתוח של תחום הביו-טכנולוגיה בעיר. החלטה נוספת שקיבלה הממשלה היא לצרף את ירושלים לרשימת אזורי הסיוע שבהם ניתנת מלגה לשנת הלימודים האקדמית הראשונה לסטודנטים שהם חיילים משוחררים.

"אחדות העיר היא אחת מיסודות האחדות של עם ישראל", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבה, "את העקרונות הללו הדגשתי גם בדבריי בפני הכנסת והקונגרס האמריקאי. התמיכה הרחבה בעקרונות הללו היא נכס צאן ברזל של מדינת ישראל. העולם כולו יודע שעם ישראל וידידיו נאמנים לירושלים ולמורשתנו, אנו איתנים בעמדתנו ומושיטים יד לשלום אמת עם שכנינו. אני חושב שהיום הם יודעים זאת טוב יותר".

עם זאת, בדו"ח שערכה תנועת התעוררות, תנועה של צעירי ירושלים שגם מיוצגת במועצת העיר, עולה כי רבים ממשרדי הממשלה לא מתייחסים לירושלים כאל מקום פעילותם המרכזי. זאת לכאורה בניגוד לחוק יסוד: ירושלים בירת ישראל, שקבע כי "ירושלים היא מקום מושבם של נשיא המדינה, הכנסת, הממשלה ובית המשפט העליון". מהדו"ח עולה כי יש שלושה שרים שלשכותיהם נמצאות בתל אביב - לימור לבנת, יוסי פלד וסילבן שלום. השרים מפנים אצבע מאשימה למינהל הדיור הממשלתי שלא איתר להם לשכות מתאימות בירושלים. ואולם, גם שאר המשרדים מפעילים כמעט כולם יחידות בתל אביב ובערים אחרות גם כשהדבר אינו נחוץ. על פי הערכת חסר של כותבי הדו"ח, יש לא פחות מ-2,800 עובדי מדינה שמועסקים מחוץ לירושלים. על פי הדו"ח עיריית ירושלים מפסידה בכל שנה סכום של למעלה מ-37 מיליוני שקלים של ארנונה שאמורה היתה להיגבות אם המשרדים הללו היו פועלים בבירה.

"בימים אלו מרבים שרי הממשלה לדבר על חשיבותה של ירושלים המאוחדת. לצערי דברים אלו אינם עולים בקנה אחד עם מעשיהם", אמרה מירב כהן, חברת מועצת העיר מטעם התעוררות.

ביום רביעי תקיים ועדת הכלכלה של הכנסת דיון על העברת משרדי הממשלה לירושלים.

ממשרד האוצר הממונה על הדיור הממשלתי נמסר: "בשנתיים האחרונות הציע מינהל הדיור הממשלתי כמה חלופות ללשכות שרים בירושלים, שנמצאו כלא מתאימות על ידם. אנו... מחפשים דיורים זמינים וראויים בבירה".

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "רוב רובם של משרדי הממשלה ולשכות השרים ממוקמים בירושלים. יש מקרים חריגים שחלקם נמצאים בשלבים שונים של איתור משרדים מתאימים בעיר, ואחרים הממוקמים מחוץ לירושלים מטעמים מקצועיים וענייניים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ