רה"מ נתניהו: אי אפשר למנוע הכרה של עצרת האו"ם במדינה פלסטינית; מצרים מתקשה להשתלט על סיני

רה"מ זומן לוועדת חוץ וביטחון על מנת לפרוס את תכניתו המדינית, ואמר כי "לא כל תביעה של הערבים היא תכנית"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בוועדת חוץ וביטחון בכנסת כי אין סיכוי למנוע הכרה במדינה פלסטינית באו"ם. נתניהו גם הזהיר מפני השתלטות של ארגוני טרור על סיני וכן מפני טלטלות במזרח התיכון בעקבות המהפכות שהתחוללו באזור.

"לאחד את הציבור נוכח המציאות המשתנה". תצלום ארכיון: אמיל סלמן

"אין בכוחו של איש לעצור את ההחלטה להכרה במדינה פלסטינית בספטמבר בעצרת האו"ם. ניתן יהיה לקבל שם גם החלטה שהעולם הוא שטוח", אמר נתניהו בהתייחסו למה שכונה ה"צונאמי המדיני" הצפוי בספטמבר. עם זאת הוא הוסיף כי "בלתי אפשרי להכיר במדינה הפלסטינית מבלי לעבור במועצת הביטחון ודינו של מהלך זה הוא כישלון. אין לנו כל אפשרות לבלום את ההחלטה בעצרת. אנחנו צופים שנוכל לקבל תמיכה רק ממדינות בודדות". כמו כן הוא הוסיף כי ישראל מצפה מאבו מאזן לא לממש את ההסכם עם החמאס. עם זאת, בהתייחס לחמאס רמז נתניהו כי "אם הנמר יהפוך חברבורותיו, נסכים להכנס איתו לדיאלוג".

המשימה בארה"ב: לייצג את הרוב

נתניהו התייחס גם לביקורו האחרון בוושינגטון. "המשימה בארה"ב היתה לתקוע את היתדות שמאחדים את רוב המפלגות", אמר, "נושא המדינה היהודית, הכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, נוכחות צבאית לאורך הירדן, ושבעיית הפליטים לא תיפתר בירדן, נושא של חמאס ופתח שחמאס לא מחויב לקוורטט - אלו היתדות שמאחדים את כולם".

"נוכח המצב צריך להתבטא באחריות ולאחד את הציבור בישראל בשל המציאות המשתנה. זה היה נכון לפני צאתי לארה"ב ועל אחת כמה וכמה אחרי מה שאמרתי", אמר נתניהו. בנוגע לשיחתו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, אמר ראש הממשלה כי "השיחה עם הנשיא היתה שיחה מכובדת. אמרתי לנשיא שאיננו יכולים לקבל את קווי 67', עליהם דיבר בנאומו ובאייפא"ק הנשיא אמר שהקו לא יהיה 67'. הנוסח הסופי של דברי אובמה התקבל ביממה האחרונה לפני הנאום. יש תמיכה רבה מאוד מהעם האמריקאי לישראל". נתניהו הוסיף כי "לא כל תביעה של הערבים היא תכנית, ולא כל פעם לא לקבל את העקרונות שלהם זה לא אומר לא לקדם תכנית מדינית. צריך קודם להתאחד סביב התוכנית שלנו".

קושי מצרי לממש ריבונות

בהתייחסו לתמורות במזרח התיכון ובצפון אפריקה אמר ראש הממשלה כי "יש טלטלה אדירה בכל העולם הערבי וצריך להתנהל בצורה מפוכחת ואחראית. איננו יודעים מה יהיה במדינות השונות. אנחנו מברכים על מגמות של דמוקרטיה, אבל לא יודעים מתי ואם יקרה. יש למצרים קשיים לממש את הריבונות בסיני. ראינו זאת בשני הפיצוצים שהיו שם. מה שקורה בסיני הוא שארגוני הטרור העולמיים בוחשים שם וזה הולך וגובר בגלל ההקשר שיש לסיני לעזה". דבריו מגיעים רק שעות לאחר דיווח מצרי על גילוי של כ-400 פעילים של אל קאעדה בסיני.

מופז: אתנגד לכל פתרון כפוי על ישראל

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ שאול מופז, אמר בפתח הישיבה: "אתנגד לכל פתרון כפוי על ישראל - זה עניין ריבוני ועקרוני, אבל האינטרס להתקדם במשא ומתן הוא בראש ובראשונה אינטרס ישראלי". הוא הוסיף כי "עמדתי החד משמעית היא שאת מה ישראל צריכה לעשות עליה לעשות בעצמה. וכל ניסיון לכפות על ישראל הסדר ישיג את ההיפך הגמור". מופז פנה לראש הממשלה ואמר לו: "זומנת הבוקר לוועדת החוץ והביטחון על מנת לפרט ולהסביר את תכניתך המדינית ואת היערכות הדרג המדיני לקראת ספטמבר. אני מבקש ממך לפרוס את תכניות העבודה והערכות המצב והצעדים שננקטים על ידך בזירה המדינית ביטחונית".

ראש האופוזיציה ציפי לבני אמרה לנתניהו בוועדת חוץ וביטחון כי "אתה יודע לנאום אבל לא לרתום את העולם לאינטרסים של מדינת ישראל. חמור מכך - אתה שוחק את האינטרסים הלאומיים והאסטרטגיים שלנו. ככל שאתה מדבר חזק יותר כך ישראל מקבלת פחות תמיכה שהיתה לישראל".

היא הוסיפה כי "בחרת בציניות לנהל ויכוח פומבי עם אובמה על דבר שלא נאמר. אם אתה חושב שמה שאובמה אמר ביום א' היה טוב - למה הוויכוח ביום שישי? אם יש הבדל מהותי - תנהל הויכוח בתוך החדר. דיפלומטיית המגפון ונאומים חוצבי הלהבות אולי טובים לצורך פוליטי אבל מייצרים נזק מדיני של ממש למדינת ישראל"

ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) אמר בישיבה כי "הנשיא אובמה דיבר במפורש על התחשבות בגושי ההתיישבות ואופציית חילופי השטחים, זו הנוסחה שהיה נכון להתחיל לקדם אותה". בהתייחס לדברי נתניהו בוועדה לפיהם הוא לא רואה איך ניתן למנוע ההחלטה בספטמבר השיב לו הרצוג כי: "למחרת ההחלטה באו"ם עלולה לפרוץ כאן אינתיפאדה וניתן למנוע זאת בצעדים אמיצים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ