התוכנית הפלסטינית: פנייה לאו"ם כבר ביולי

הרשות תבקש ממועצת הביטחון להתקבל כחברה באופן מלא באו"ם. נתניהו: גם עם וטו אמריקאי, אין בכוחו של איש לעצור את הכרת העצרת הכללית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרשות הפלסטינית מתכוונת לפנות לאו"ם כבר בחודש יולי ולבקש ממועצת הביטחון להתחיל בתהליך לבחינת קבלתה של פלסטין כמדינה החברה באופן מלא באו"ם, כך נודע ל"הארץ". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי הרשות הפלסטינית לא תזכה בהמלצת מועצת הביטחון לקבלה כמדינה חברה באו"ם, אולם לא ניתן יהיה למנוע מהעצרת הכללית להכיר בה כמדינה.

ביום רביעי שעבר התכנסה ההנהגה הפלסטינית ברמאללה לדיון בנאומיהם של נשיא ארה"ב ברק אובמה ושל ראש הממשלה בנימין נתניהו. במהלך הישיבה הציג ראש מחלקת המו"מ לשעבר, סאיב עריקאת, מסמך ובו תוכנית הפעולה של הרשות הפלסטינית עד חודש ספטמבר במסגרת הניסיון לזכות במעמד של מדינה חברה באו"ם. במסמך, שתוכנו הגיע לידי "הארץ", צוינו השלבים שעל הרשות הפלסטינית לעבור לפי תקנון האו"ם ולוחות הזמנים. העצרת הכללית של האו"ם תיפתח ב-15 בספטמבר בניו יורק. כדי להשלים את התהליך שמוביל להצבעה בעצרת הכללית, על הפלסטינים לפנות למזכ"ל האו"ם ולמועצת הביטחון באמצע חודש יולי לכל המאוחר.

לפי התוכנית הפלסטינית, באמצע חודש יולי תגיש פלסטין למזכ"ל האו"ם מכתב רשמי ובו תבקש לקבלה כחברה מלאה באו"ם בגבולות 1967. במכתב צפויים הפלסטינים להצהיר כי מדינת פלסטין מקבלת על עצמה את עקרונות אמנת האו"ם. מזכ"ל האו"ם יעביר את הבקשה לנשיאה התורנית של מועצת הביטחון. במהלך חודש יולי תהיה זו גרמניה.

כדי להתקבל כחברה מלאה באו"ם, על הרשות הפלסטינית לזכות בהכרה בכך שהיא עומדת בקריטריונים בינלאומיים, כגון טריטוריה, עם, ממשלה מוכרת ועוד. מי שמוסמך לקבל את פלסטין כחברה באו"ם היא העצרת הכללית, אולם היא יכולה לעשות זאת רק לאחר שקיבלה המלצה של מועצת הביטחון.

במסמך שחיבר עריקאת נכתב כי לאחר קבלת הבקשה הפלסטינית תכונס במועצת הביטחון של האו"ם ועדה מיוחדת שתדון בבקשה. על הוועדה להגיש דו"ח לחברות המועצה עד 35 יום לפני מועד כינוס העצרת הכללית, קרי עד 10 באוגוסט. לאור לוח הזמנים הזה, על הרשות הפלסטינית להגיש את הפנייה הראשונית למזכ"ל האו"ם כבר באמצע חודש יולי.

לאחר הגשת הדו"ח תיערך הצבעה שתקבע אם להמליץ לעצרת הכללית להצביע על קבלתה של פלסטין כמדינה או לדחות את הבקשה. אם המלצת מועצת הביטחון תהיה חיובית, יהיו זקוקים הפלסטינים לרוב של שני שלישים בעצרת הכללית, קרי 128 מדינות, כדי להתקבל כמדינה.

הממשל האמריקאי מתנגד בצורה נחרצת, לפחות בשלב זה, למהלך הפלסטיני באו"ם. "יש לי יסוד לחשוב שארה"ב תטיל וטו במועצת הביטחון", אמר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

גם הפלסטינים מעריכים שארה"ב תטיל וטו במועצת הביטחון, ולפי גורמים ישראליים ודיפלומטים זרים הפלסטינים אף מעוניינים להביא את ארה"ב למצב שבו היא מבודדת במועצת הביטחון ונאלצת להטיל וטו. במצב כזה מתכוונים הפלסטינים לפנות לעצרת הכללית של האו"ם ולבקש לקבל הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בגבולות 1967, שלא תהיה חברה מלאה באו"ם.

"אין בכוחו של איש לעצור את ההחלטה להכרה במדינה פלסטינית בספטמבר בעצרת הכללית של האו"ם", אמר נתניהו אתמול. "ניתן יהיה לקבל שם גם החלטה שהעולם הוא שטוח. אנחנו צופים לתמיכה רק ממדינות בודדות".

בכינוס הליגה הערבית בדוחא במוצאי שבת הוחלט להקים צוות בראשותו של ראש ממשלת קטאר, חמד בן-ג'אסם, שיתחיל במסע שכנועים מול חברות מועצת הביטחון, כדי שימליצו על קבלתה של פלסטין כמדינה חברה מלאה באו"ם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ