שנה להשתלטות על המרמרה: בטורקיה נערכים למשט נוסף

מארגני המשט לעזה, שייצא בסוף יוני, מעריכים שיכלול 10 ספינות עם פעילים מ-100 מדינות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מארגני המשט השני לרצועת עזה, שזכה לשם "משט החירות 2", מתכננים לצאת לדרך בשבוע השלישי של חודש יוני - כך הודיעו אתמול פעילים בקואליציה למען המשט לעזה, במסיבת עיתונאים שקיימו באיסטנבול, על סיפון הספינה מאווי מרמרה. בימים אלה מציינים בטורקיה שנה להשתלטות צה"ל על הספינה, במהלכה נהרגו תשעה פעילים טורקים.

לובנה מסארווה, פעילת זכויות אדם וחברה בקואליציה למען המשט, שהשתתפה במשט הקודם, אמרה בשיחה ל"הארץ" כי במשט הקרוב ישתתפו על פי התכנון עשר ספינות. "אנחנו יודעים על ספינות מארה"ב, קנדה, ספרד, צרפת ושוודיה כשפעילים מבלגיה ונורווגיה יצטרפו לספינות, בנוסף לספינות מטורקיה", אמרה. לדבריה, עד כה נרשמו פעילים ממאה מדינות שביקשו להצטרף למשט ובין המשתתפים תהיה גם קבוצה של יהודים אמריקאיים.

באירועים בטורקיה לציון שנה למשט, השתתפו גם יו"ר ועדת המעקב של ערבי ישראל, מוחמד זידאן, וראשי התנועה האיסלאמית על שני פלגיה - השייח ראאד סלאח והשייח חמאד אבו דעאבס. השלושה, יחד עם חברת הכנסת חנין זועבי, השתתפו במשט בשנה שעברה והוזמנו ליטול חלק באירועים. זועבי שוהה בימים אלה בארצות הברית.

בשיחה עם "הארץ" אמר זידאן כי המשלחת נענתה להזמנה רשמית מצד המארגנים להשתתף באירועי הזיכרון להרוגים, כולל מפגש עם בני המשפחות. "באנו לחזק את המשפחות ולהגיד שהמסר שנשאו למען החירות של העם הפלסטיני עבר לכל העולם, למרות התוקפנות הישראלית". לדבריו, אם תהיה הזמנה להשתתף במשט השני הוא יביא את ההזמנה לדיון בוועדת המעקב כדי לקבוע מי יהיו חברי המשלחת.

משרד החוץ הטורקי אמור להחליט היום אם השגריר המיועד לישראל יישלח לתל אביב או ימונה כשגריר באוסטריה. התשובה לשאלה עשויה לרמוז על כוונותיה של טורקיה להפשיר את יחסיה עם ישראל או להשאירם ללא שינוי.

השגריר המיועד, כרים אוראס, קיבל את מינויו עוד לפני המשט לפני כשנה, אולם בעקבות האירועים הקפיאה טורקיה את המינוי. ארה"ב הפעילה בשבועות האחרונים לחצים על הממשל הטורקי למנות את השגריר, ולא להתנגד למינוי שגריר ישראלי חדש בטורקיה. ואולם, עד כה לא הבהירה טורקיה את החלטתה.

מקורות טורקיים מסרו אתמול כי וושינגטון פועלת למנוע את המשט הטורקי השני כשהיא מבהירה לטורקיה שאין עוד טעם במשט, במיוחד אחרי שישראל הסירה חלק ניכר מן ההגבלות על עזה ולאור פתיחת מעבר רפיח על ידי מצרים. העיתון הטורקי "טורקיש דיילי ניוז" דיווח אתמול כי ממשלת טורקיה העבירה מסר שקט לקרן לסיוע הומניטרי (IHH), שארגנה גם את המשט הקודם ומארגנת את המשט הבא.

ראש ארגון IHH, בולנט ילדרים, העריך שלשום כי פתיחת מעבר רפיח נולדה מתוך תיאום בין ישראל למצרים, כדי למנוע את המשט השני, וכי בזכות המשט הראשון זכו העזתים לפתיחת המעבר. ילדרים הבהיר, עם זאת, כי אין בכוונתו לבטל את המשט השני, שהפעם לא נועד להעביר מטעני מזון ותרופות, אלא כדי להפגין נגד הצעדים הבלתי הומאניים של ישראל.

"אילו ישראל היתה מודיעה על ביטול הסגר לפני שיצאנו למשט הראשון, לא היינו מקיימים אותו", הוסיף ילדרים, נראה כי בכך הוא רומז שאם ישראל תודיע עכשיו על סילוק שאר המגבלות על עזה, המשט השני לא יצא לדרך.

בינתיים ממשלת טורקיה עומדת על דרישתה מישראל להתנצל על הרג האזרחים הטורקים, ולשלם פיצויים למשפחות הנפגעים. המאמצים שהיו בעבר להגיע לנוסחת פשרה הניבו אמנם נוסח שהיה מקובל על ראש הממשלה נתניהו, אבל נדחה על ידי ליברמן. גורמים טורקיים בכירים שהיו מעורבים במגעים אמרו ל"הארץ" כי אפשר לנסות ולמצוא נוסח חדש, אבל "ספק אם המאמץ כדאי אם בממשלת ישראל אין מי שיכול לקבל החלטה וליישם אותה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ