עמוס הראל
עמוס הראל

ביום השנה למשט הסיוע לעזה, שהסתיים בתקרית קשה ובמות תשעה פעילים טורקים בעימות עם לוחמי השייטת, עסוקה ישראל בהכנות לבלימת המשט הבא. שר הביטחון, הרמטכ"ל ומפקד חיל הים כבר הקדישו עשרות רבות של שעות לדיונים ולהכנות לקראת המשט הצפוי בסוף יוני, והתוכניות הוגשו לראש הממשלה, בנימין נתניהו. עמדתה המוצהרת של ישראל, כפי שהכריז עליה נתניהו, היא שתעדיף יוזמה דיפלומטית לסיכול המשט, אולם במקרה הצורך תפעיל גם הפעם כוח נגד מי שיפרו את הוראות חיל הים וינסו להסתנן לחוף עזה.

בחיל הים כבר תורגלו תוכניות להשתלטות על המשט ולאימונים נקראו גם לוחמי שייטת במילואים, בשל ההנחה כי המספר הרב של הספינות שמתוכנן להשתתף במשט (כ-15, אף שלא ברור אם כולן אכן יצליחו לקחת בו חלק) יחייב היערכות מתוגברת. בד בבד, נעשה מעקב מודיעיני אחר ההתארגנות, בעיקר על סמך תקשורת גלויה ואתרי אינטרנט. הפעם הושם דגש רב יותר על שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. הפעלת כוח נחשבת למוצא אחרון, אולם בצה"ל מדגישים כי בהחלט ייתכן שהדברים יגיעו לידי כך.

מקורות ביטחוניים בישראל הודו באחרונה כי אף שההכנות עוסקות בתיקון ליקויים שהתגלו בטיפול במשט לפני שנה, הם אינם רואים פתרון חליפי להשתלטות בכוח על הספינות והמפגינים - אם לא יושג הסדר שיביא לביטול המשט. הרמטכ"ל הקודם, רב-אלוף (מיל') גבי אשכנזי, אמר בעדותו בוועדת טירקל לחקר המשט כי במקרה הצורך, ייתכן שתופעל אש צלפים כדי לפגוע במפגינים אלימים ולמנוע עימות פנים אל פנים שבו תיתכן סכנה גדולה יותר לחיי לוחמים.

ועדת טירקל פרסמה את החלק הראשון של הדו"ח שלה, שהביע בדרך כלל הצדקה לעמדה הישראלית ולהתנהלות ישראל בפרשה, בפברואר השנה. הדו"ח קיבל את טענת ממשלת ישראל כי היתה רשאית להטיל מצור ימי על עזה ולהפעיל כוח כדי למנוע את כניסת האוניות בלא תיאום. בחיבור הדו"ח השתתפו גם שני משקיפים זרים. הוועדה עדיין שומעת עדויות באשר לחלק השני של המנדט שלה, העוסק בעיקר באופן שבו חוקרת ישראל תקריות בלחימה. נראה כי יעברו עוד כמה חודשים בטרם יפורסם הדו"ח.

לעומת זאת, צפוי מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס להוציא בקרוב - כנראה לקראת יולי - טיוטת דו"ח משלו בפרשת המשט. המבקר בדק סוגיות שונות בפרשה, מקבלת ההחלטות בדרג המדיני והצבאי הבכיר במסגרת ההכנות למשט ועד תפקוד מערך ההסברה. על סמך ניסיון העבר, אפשר להניח שלינדנשטראוס לא יהסס למתוח ביקורת קשה על ליקויים שנחשפו בחקירה שלו.

בתחום אחד חל שינוי קיצוני ומיידי בעמדת ישראל בעקבות פרשת המשט. ביוני אשתקד שינתה הממשלה את מדיניותה והתירה הרחבה ניכרת בהיקף וסוג הסחורות שניתן להכניס לרצועת עזה. החלטת מצרים, שיושמה בסוף השבוע האחרון, לפתוח מחדש את מעבר רפיח לתנועת פלסטינים, מהווה צעד משלים למהלך הישראלי - ומסירה בפועל את שארית המצור שהטילו שתי המדינות, בתיאום בפרופיל נמוך, על עזה.

במערכת הביטחון לא הביעו דאגה מיוחדת מפתיחת המעבר, בנימוק שגם כך מצאו מחבלים ואמצעי לחימה את דרכם לתוך הרצועה וממנה באמצעות המנהרות ברפיח. יש אפילו מי שמבקשים למצוא צד חיובי להחלטה, בנימוק שבכך מתחזק הקשר בין מצרים לעזה ובה בעת מוחרפת ההתנתקות הישראלית מהרצועה שהחלה בפינוי ההתנחלויות שם ב-2005.

בסוגיה אסטרטגית משמעותית נוספת, מצב היחסים עם טורקיה, אין בשורות טובות לישראל. אף ששני הצדדים הנמיכו בחודשים האחרונים את להבת המריבה וצמצמו את העלבונות ההדדיים, לא נמצאה פשרה שתותיר את משבר המשט מאחוריהם. בישראל מודאגים מההתקרבות הניכרת שאירעה בין טורקיה לאיראן בשנים האחרונות שקיבלה ביטוי פומבי מוגבר לאחר המשט הקודם.

שנה להשתלטות על המרמרה: בטורקיה נערכים למשט נוסף

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ