צה"ל: המסתננים לקבר יוסף מסכנים את חיי החיילים

"רק תארו לעצמכם מה היה קורה אילו נחטף או נהרג חלילה חייל צה"ל בעת הניסיון לחלץ את המתפללים משכם", אמר דובר צה"ל

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צה"ל תקף אתמול בחריפות את התנהגותם של מתפללים ישראלים שחדרו לקבר יוסף בשכם בלא תיאום והתעמתו עם שוטרים פלסטינים. יותר מ-200 מתפללים התפרעו במתחם, לאחר שלא הצליחו למצוא מקום בהסעה המאורגנת, שבמסגרתה הכניס צה"ל אתמול לפנות בוקר בתיאום עם הרשות הפלסטינית כ-1,600 ישראלים באותן שעות.

המתפללים התבצרו במתחם הקבר ודחפו וקיללו חיילי צה"ל ושוטרי משמר הגבול שהוציאו אותם מהמקום. כמה חיילים נפגעו מהמכות. הפלסטינים דיווחו שכמה מהמתפרעים פגעו בבתים ובמכוניות של תושבי שכם. מתפרעים אחדים עוכבו לחקירה במשטרה.

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, טען בסדרת ראיונות רדיו כי התנהגות המתפללים שפרצו לעיר בלא אישור היתה בלתי אחראית. "רק תארו לעצמכם מה היה קורה אילו נחטף או נהרג חלילה חייל צה"ל בעת הניסיון לחלץ את המתפללים משכם", אמר מרדכי, שכינה את המתפרעים "פורעי חוק". בד בבד, הפיצה יחידת דובר צה"ל בצעד חריג תצלומים המתעדים את התבצרות המתפללים במתחם הקבר.

תא"ל מרדכי, שכיהן בתפקידו הקודם כראש המינהל האזרחי בגדה המערבית, מכיר היטב את סוגיית הכניסות לקבר יוסף. בשנתיים האחרונות שיפרו ישראל והרשות את הסדרי הכניסה לאתר וצה"ל מכניס באופן קבוע מתפללים למתחם הקבר. כעת, לאחר ששוטרים פלסטינים הרגו ביריות לפני כחודש את חסיד ברסלב בן יוסף לבנת, יש לרשות עניין מיוחד להראות כי הכניסות המתואמות שוב מתקיימות כסדרן.

בשבוע שעבר ביטל שר הביטחון, אהוד ברק, בהמלצת צה"ל והשב"כ כניסה מתוכננת של חברי כנסת מהימין לקבר, לאחר שהתקבלו התרעות מודיעיניות בדבר כוונה פלסטינית לפגוע בהם. הכניסה המתואמת אתמול היתה הגדולה מסוגה בשנים האחרונות.

יותר מ-200 מתפללים שנכנסו בלא אישור עקפו את סיורי צה"ל ונכנסו ברגל לאזור הקבר, אחרי שחצו את פאתי מחנה הפליטים בלאטה הסמוך. מרדכי אמר כי "המתפללים הללו סיכנו את עצמם וסיכנו את חיילי צה"ל. נעלה בדעתנו שהיו פורצים חילופי אש בינינו לבין מחבלים או שוטרים פלסטינים וחמישה אנשים היו נהרגים. מה היינו מסבירים אז?", שאל.

לדבריו, "בקלות זה יכול היה להתפתח לחטיפה של יהודי שהסתכן או של חיילים והיינו יוצרים בעיה לאומית חדשה. זה לא ראוי ואני לא מכיר רב שנותן לזה גיבוי". מרדכי סיפר כי אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, "שפגשתי אותו הבוקר (אתמול), זועם, כי הוא חרד לביטחון החיילים והאזרחים. אני בעד כניסות לקבר יוסף, אבל מקווה שמה שקרה הלילה לא יפגע בכך". מרדכי הוסיף כי צה"ל פועל להרחיב כניסת מתפללים לקבר, אך הדבר צריך להיעשות באופן מתואם ומסודר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ