הרמטכ"ל בני גנץ: סבירות נמוכה שנשיא סוריה בשאר אסד יתקוף את ישראל

בישיבת ועדת החוץ והביטחון אמר הרמטכ"ל כי הוא אינו מעריך שהמהומות בסוריה יובילו את הנשיא אסד להפנות את האש כלפי ישראל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"האיומים על ישראל הם בין הסכין לגרעין: בין סכין הפגיעה של פיגוע בודד ועד לגרעין האיראני", כך אמר הבוקר (שלישי) הרמטכ"ל בני גנץ, בישיבת ועדת חוץ וביטחון. לדברי, השינויים במזרח התיכון הרחיבו את קשת האיומים על ישראל. "איומי העבר עדיין תקפים אך מתפתחים איומים חדשים שדורשים יכולת לפעול במספר זירות בעוצמה, בנחרצות ובהכרעה בטווח זמנים קצר", אמר גנץ.

הרמטכ"ל הבהיר לחברי ועדת החוץ והבטחון כי צה"ל ידרוש תוספת משמעותית לתקציב לאור מכלול האיומים החדשים באזור. "איומים אלה בנוסף לקשת האיומים החדשה מחייבת מסגרת תקציבית חדשה ונרחבת יותר למערכת הביטחון", אמר גנץ.

לדבריו, "בכל מדינות ערב אנו מזהים תהליך של חוסר יציבות שבו קיים חשש של מדינות שנמצאות בהתהוותו של התהליך ושל מדינות שיתחילו אותו בהמשך. מצרים עסוקה בשלב זה בעיקר בנסיון לייצב את עצמה כלכלית, בטחונית ובעיצוב השלטון עצמו. מצרים איננה מהווה איום על מדינת ישראל. יש לנו איתם שלום והוא אינטרס שיש לחזק אותו", אמר הרמטכ"ל. "מנגד, חשוב לומר כי המערכת במצרים איננה יציבה כפי שהיתה בעבר ולכן רמת הבטחונות שלנו צריכה להיות רחבה יותר מן העבר. אין מודיעין מושלם וגם לא יהיה. יש לי אמון מלא בקהילת המודיעין. אני לא רוצה להגיע למצב שבו המודיעין יפחד לומר את מה שהוא חושב".

גנץ, בישיבת ועדת חוץ וביטחון, היום. תצלום: מיכל פתאל

על הזירה הסורית אמר הרמטכ"ל כי, "הסבירות שאסד יחליט להפנות את האש כלפי ישראל כדי להוריד ממנו את הלחץ, היא קטנה. קיימת מידה מסויימת של מעורבות חיזבאללה בסוריה". לדבריו, "אסד לא יודע בעצמו כיום כיצד תראה סוריה בסוף השבוע הזה או בשבוע הבא. חוסר הוודאות הזה מטריד אותו כפי שמטריד גם אותנו. מאז תחילת המהומות בסוריה ישנם למעלה מ-1,200 הרוגים. בשינויים במזרח התיכון קיים פוטנציאל לבשורות חיוביות כאשר שליט מרגיש מאויים מן הרחוב".

באשר להפגנות הסורים בגולן ביום הנאכבה, אמר כי "על בסיס המודיעין שעמד ברשותנו הערכנו שהעימות העיקרי יהיה בקוניטרה ולשם העברנו את הכוחות. כשהתצפיות זיהו את ההתארגנות במג'דל שמס, העברנו לשם את הכוחות בתוך 19 דקות", סיפר הרמטכ"ל. "באירועים הבאים נרכוש אמצעים לפיזור הפגנות שאם היו עומדים לרשותנו באירוע האחרון, האירוע לא היה מתפתח לאותם מימדים. המפגינים שעברו את שדות המוקשים הם דבר מטריד. לא הייתה כאן רשלנות, אבל היו שגיאות. היינו צריכים לשפר את ההיערכות המקדימה שלנו במקום. בעקבות האירוע בצפון עידכנו את הוראות הפתיחה באש ושיפרנו את הגדר".

גנץ התייחס בדבריו גם לסוגיית המסתננים והברחות הנשק ממצרים. לדבריו, הגדר שנבנית בדרום תאפשר לתת פתרון גם בנושאים אלו. "הקשר הצבאי שאנחנו מקיימים עם מצרים הוא קשר טוב. אנחנו מאוד מוטרדים מהמצב בסיני. עד סוף השנה הבאה, מוקדם מהמתוכנן, אנחנו צפויים לסיים את בניית הגדר בדרום", סיפר הרמטכ"ל. לדבריו, מתחילת השנה חדרו לישראל 3,114 מסתננים, מהם הוחזרו 140. "בתקופת כהונתי אני מתכוון להשקיע מאמץ משמעותי לחיזוק יכולות המודיעין של צה"ל. הצבא נערך לפוטנציאל איום רב זירתי".

בהתייחסו לסוגיית הגיוס אמר הרמטכ"ל כי "יש להגדיל את מספר החרדים המתגייסים לצה"ל בתכניות היעודיות. בשלב הבא מספר המתגייסים החרדים יגיע ל-2,000"

גנץ התייחס גם לנושא החייל החטוף גלעד שליט בביקורת מרומזת שמתח על קודמו בתפקיד, רב אלוף במיל גבי אשכנזי, שאמר כי צה"ל אינו יודע היכן מוחזק גלעד שליט וכי אין אופציה צבאית לשחררו. לדבריו, "כל דיון ציבורי באשר לדרך להחזיר את גלעד שליט אינו נכון וצריך להישאר סגור. מדינת ישראל מחוייבת לעשות כל מאמץ כדי להחזיר את שליט הביתה. פגשתי את משפחת שליט שבוע לאחר כניסתי לתפקיד והבטחתי להם שנעשה כל שנדרש".

גנץ: מוכנים למשט

במהלך סקירתו התייחס הרמטכ"ל למשטים הצפויים מטורקיה ואמר כי "מארגני המשט פועלים מתוך כוונה ללבות שנאה ופרובוקציה כלפי ישראל ולא מתוך רצון לסייע לאוכלוסיה בעזה. אין כל בעיה הומניטרית: נכנסות מדי יום מאות משאיות מזון וציוד". לדבריו בצה"ל הופקו הלקחים מהמשט הקודם בתחום המבצעי, המשפטי וההסברתי. "צה"ל יפעל למנוע כל נסיון בפריצת הסגר הימי שזוכה לגיבוי של הזירה הבינלאומית והמשפט הבינלאומי, ולאחרונה אף מזכ"ל האו"ם התבטא בדבר חוקיות הסגר ואי חוקיות המשט", הוסיף גנץ.

על אירועי הנכבה אמר הרמטכ"ל כי "יש שחקן מרכזי חדש במזרח התיכון - הרחוב. צה"ל הפיק לקחים מאירועי הנכבה וברור לנו שבחודשים הקרובים אנו עלולים למצוא את עצמנו בהפגנות המוניות נרחבות שזוכות להד ציבורי". לדבריו, צה"ל נערך להפגנות אלו על ידי הכשרת כוחות מתאימים, גיבוש תפישת הפעלה מתאימה וציוד ואמצעים מתאימים".

בהתייחסו למינויה של אורנה ברביבאי לראש אגף כוח האדם במטה הכללי ולאלופה הראשונה בצה"ל, אמר גנץ כי "היא נבחרה בזכות נסיונה והמקצוענות שלה. כרטיס העבודה שלה מלא בכל התפקידים הנדרשים להיות אלופה. אני שמח שהייתי התורן בהיסטוריה שקידם אותה לתפקיד האלופה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ