בכנסת מאשימים את ח"כ כרמל שאמה בתרגיל תקשורתי

הפתק הסודי שהגיע לידי יו"ר ועדת הכלכלה והביא לביטול הדיון בעניין האחים עופר הצית את הדמיון, וגם גרר ביקורת במשכן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מה היה בפתק הסודי שגרם ליו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, לבטל את הדיון בפרשת עגינת ספינות האחים עופר במצרים? הפתק, שתוכנו נותר עלום, הצית היום (שלישי) את דמיונם של אנשי התקשורת וחברי הכנסת כאחד. "קיבלתי איזשהו פתק, אני לא יכול לשתף בתוכן הפתק", אמר שאמה במסתוריות והודיע לחברי הכנסת כרבע שעה לאחר תחילת הדיון כי הישיבה נעולה.

שאמה טרח להבהיר כי הפתק לא הגיע ממקור פוליטי או עסקי. מקורביו הבהירו שמאחורי ההחלטה לא עמדו גם מניעים ביטחוניים. בכנסת האשימו את שאמה ביצירת דרמה שנועדה אך ורק לגייס כותרות נוספות בתקשורת בעבור יו"ר הוועדה. בסביבתו של שאמה הבהירו: לא מניעים ביטחוניים, לא עסקיים ואפילו לא פוליטיים עמדו בבסיס החלטתו השנויה במחלוקת.

"היו כאלה שהיה להם נוח להציג את זה כנושא ביטחוני, למרות ששאמה לא אמר את זה. מאחורי ההחלטה עמד מכלול של שיקולים. ברגע שמשפחת עופר לא באה, המפקח על הבנקים היה בחו"ל ונציגי מערכת הביטחון החליטו לא להתייצב לדיון, התקבלה ההחלטה שלא ניתן יהיה לקיים את הדיון", אמר אדם המקורב לשאמה. גם העובדה שהיועץ המשפטי אמור להכריע בימים הקרובים אם לפתוח בחקירה נגד האחים שכנעה את יו"ר הוועדה להפסיק את הדיון אל מול מצלמות הטלוויזיה, רגע אחרי שהתחיל.

ח''כ שאמה מסביר, היום. תצלום: אמיל סלמן

גורמים שהיו מעורים באישור קיומו של הדיון הרגיש האשימו את שאמה במניעים זרים. "זאת היתה מניפולציה תקשורתית טהורה של שאמה שנועדה, בעיקר, לייצר כותרות. לא היתה שום סיבה ביטחונית לבטל את האירוע, בטח לא אחרי שהוא כבר התחיל", הם אמרו. "מדובר בזילות של הכנסת. הוא עשה שימוש ציני בסמכויות מוסדיות שניתנו לו לשם ניהול ישיבותיה של הוועדה שבראשה הוא עומד".

שאמה דחה היום את הטענות ואמר כי "אני אדם שתקשורת לא חסרה לו. אני רציתי לסגור את הדיון לתקשורת, אבל חברי הכנסת לא רצו. כיו"ר הוועדה אני קובע כמה זמן מסך יש לי ולמי תהיה זכות דיבור, אבל לא הייתי מוכן שאמירה של מישהו מהח"כים תגרום לנזק לא קטן".

לאורך כל היום התלבטו במשכן אם לאפשר את קיומו של הדיון, מחשש שמידע ביטחוני רגיש ייחשף בו. אלא שכבר בשעות הבוקר המוקדמות התברר לקצין הכנסת, תת ניצב יוסי גריף, כי אף גורם שיש לו מידע על ההשלכות הביטחוניות של הפרשה לא מתכוון להגיע לדיון: לא בני משפחת עופר או נציגיהם ולא גורמים ממערכת הביטחון. בהיעדר אדם היודע סוד ועלול לחשוף אותו, לא היתה מניעה עקרונית לקיום הדיון. "ההתנהגות של שאמה מוזרה, הוא טרח להעצים את המסתורין סביב הדיון בשעות שקדמו לו. גם כשהיה ברור שאין מניעה ביטחונית לקיים את הדיון ושנציגי משפחת עופר לא יגיעו אליו הוא המשיך לטשטש את הדברים", אמרו גורמים בכנסת.

"שקלנו רבות את הפורמט המתאים בשל הרגישות, לאו דווקא הביטחונית", הסביר שאמה את הלבטים שליוו אותו במהלך היום. "בוועדת כלכלה לא ניתן לקיים סגירה הרמטית של הדיון כמו בוועדת חוץ וביטחון. לוועדת הכלכלה אין שום סיבה להסתיר דבר. באופן חריג אפשרנו לגורמים האמונים על בטחון המידע להיות נוכחים בדיון", הוסיף. קודם לכן, במהלך הדיון, הוא מתח ביקורת על החלטת בני משפחת עופר שלא לשלוח נציג מטעמם לדיון. גם ח"כ נחמן שי (קדימה), שהיה בין יוזמי הכינוס טען שבני משפחת עופר טעו משום שאי נוכחותם בדיון רק מעצימה את התחושה שיש ממש בטענות נגדם.

בעקבות ביטול הישיבה שיגר ח"כ שי מכתב ליועץ המשפטי לכנסת ובו דרש לבדוק את המשמעות המשפטית והציבורית של החלטת שאמה לנעול את הדיון. לדבריו, מדובר באירוע חסר תקדים שבו דיון מבוטל בשל הנחיות, לכאורה, של גורמים ביטחוניים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ