היועץ של נתניהו לביטחון לאומי הועסק אצל האחים עופר בזמן שסחרו עם איראן

קבוצת האחים עופר, שהיקף הסחר שלה עם איראן מוערך בעשרות מיליוני דולרים, מעסיקה עוד שורה של בכירים לשעבר במערכת הביטחון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש המטה לביטחון לאומי (המל"ל), האלוף במילואים יעקב עמידרור, שימש עד לפני פחות מחודשיים דירקטור בכמה חברות שבשליטת משפחת עופר. עמידרור עזב את תפקידיו בחברות של המשפחה בעקבות כניסתו לתפקיד.

אתמול התקיים בכנסת דיון על מכירת מכלית של חברה בת של קבוצת האחים עופר לאיראן, ועל העובדה שספינות בבעלות האחים עופר עגנו בחופיה. הדיון, שהתקיים בוועדת הכלכלה, הופסק לאחר רבע שעה, לאחר שהיו"ר ח"כ כרמל שאמה-הכהן קיבל פתק מהעוזרת שלו. במהלך הדיון שאל שאמה אם בדיון נוכח נציג המל"ל, אך לא היה נציג כזה. מאוחר יותר אמר כי פנה למל"ל, שבראשו ניצב עמידרור, לקבל תשובות בפרשה.

תצלומים: תומר אפלבאום, ניר קידר, מוטי מילרוד

עמידרור, שכיהן בעבר כמפקד המכללה לביטחון לאומי וכראש חטיבת המחקר באמ"ן, מונה ב-2007 לתפקיד דירקטור בחברה לישראל, שנשלטת על ידי סמי עופר ובנו עידן. במקביל שימש גם דירקטור בחברות נוספות של המשפחה, ובהן בחברת הספנות צים ובחברת צים נמלים ולוגיסטיקה. השכר המקובל לדירקטורים בכל אחת מהחברות נע סביב אלפי שקלים לישיבה. עמידרור חדל לכהן כדירקטור בחברות של משפחת עופר לפני פחות מחודשיים, וזאת לרגל היבחרו לתפקיד ראש המל"ל. יש לציין שעמידרור דוגל בנקיטת מדיניות תקיפה נגד הגרעין האיראני, והתבטא בעבר לא פעם על הצורך להטיל סנקציות חריפות נגד המשטר בטהראן.

"ישבתי בדירקטוריון בחברת צים ובחברה לישראל, ולמיטב ידיעתי הן אינן קשורות לפרשה", מסר אתמול עמידרור. "אין לי מושג ירוק על העסקים האחרים של משפחת עופר וגם לא שאלתי על כך. אני לא מטפל בפרשה כי הייתי חבר בדירקטוריון של חברות בשליטתם. לא התקבלה כל החלטה בנושא אבל זה השכל הישר שלי. מה שאני חושב על הפרשה אני אומר למי שצריך".

בנוגע לפניית ח"כ שאמה למל"ל אמר: "עזבתי את המשרד בצהריים ועד אז לא הגיעה אליי כל שאלה של חבר הכנסת המכובד. אם מדובר בשאלות הנוגעות לכלל הטיפול בנושא האיראני, אין לי בעיה לענות, אבל אם זה נוגע למשפחת עופר, גם כך לא אענה ואחרים במל"ל יטפלו בכך".

עמידרור אינו הדמות הביטחונית היחידה שהועסקה על ידי משפחת עופר. בחודש מאי האחרון מינו סמי ועידן עופר את פנחס בוכריס, מנכ"ל משרד הביטחון עד השנה שעברה ומפקד יחידה 8200 לשעבר, לתפקיד מנכ"ל חברת בז"ן, המפעילה את בתי הזיקוק בחיפה. בוכריס מקבל במסגרת תפקידו החדש שכר ברוטו של 150 אלף שקל, וזכאי לרכב, מחשב, טלפון נייד ופיצויים מוגדלים. דובר בז"ן מסר כי "בוכריס נבחר למנכ"ל בז"ן בשל ניסיונו המקצועי והעסקי בניהול ארגונים גדולים".

גם ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי מועסק בעסקי משפחת עופר, בתפקיד יו"ר בנק מזרחי-טפחות, שנשלט על ידי יולי ואיל עופר לצד מוזי ורטהיים. עלות שכרו ב-2010 עמדה על 2.7 מיליון שקל, בעבור משרה בהיקף של 60%. בנוסף, אלוף פיקוד הדרום לשעבר יום טוב סמיה מועסק על ידי האחים עופר כמנהל הזרוע הירוקה של החברה לישראל.

בכירים נוספים שעזבו את מערכת הביטחון המועסקים על ידי משפחת עופר הם עמי סגיס, המשמש היום יו"ר יולי חיפושי נפט, חברת חיפושי הנפט של יולי עופר, והאלוף במילואים חיים ארז, אלוף פיקוד דרום לשעבר, שעם שחרורו שימש מנכ"ל חברת כי"ל שבשליטת החברה לישראל. ארז משמש דירקטור במפעלי ים המלח שבשליטת המשפחה. במקביל, הוא מכהן כחבר הוועדה המייעצת לעניין מינויים בכירים בשירות המדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ