הרמטכ"ל בני גנץ החזיר לחיים את כינוס צמרת הפיקוד המבצעי

בכינוס הודיע גנץ שבכוונתו לכנס את הפורום פעמיים בשנה כדי לאפשר למפקדים להביע את דעתם. בתקופת אשכנזי כונס הפורום פעמיים בלבד

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, כינס היום (רביעי) בבסיס גלילות את צמרת הפיקוד המבצעי של הצבא, מדרגת סגן אלוף ומעלה, ופרס בפניהם את התפישה המבצעית של צה"ל. גנץ אמר כי הפורום הנרחב, שהתכנס רק פעמיים בארבע השנים האחרונות, יתכנס מעתה מדי חצי שנה.

בכנס השתתפו כל הקצינים מרמת מפקד גדוד במערך היבשה, ומפקדי טייסות ויחידות מבצעיות של חיל הים מדרגת סגן אלוף ומעלה. לדברי קצינים שהשתתפו באירוע, הכנס נערך "באווירה של פתיחות יוצאת דופן ומפקדים, גם בדרגות הנמוכות יחסית, קמו ואמרו את דעתם מבלי לחשוש".

בתקופת הרמטכ"ל הקודם, גבי אשכנזי, כונס הפורום פעמיים בלבד - עם כניסתו לתפקיד ולאחר מבצע עופרת יצוקה. לעומת זאת, גנץ הבטיח לנוכחים כי הפורום יכונס מעתה מדי ששה חודשים. הוא הדגיש שמטרת הכנס היא לאפשר למפקדים לשמוע על הנעשה בזירות הפעילות השונות ולהביע את דעתם. לדבריו "נדרשת למידה והשתפרות תמידית ויש ללמוד מהשגיאות, לייצר דו-שיח פתוח כפי שנוצר כאן ולהפיק לקחים כדי לממשם בעתיד".

גנץ במהלך ביקור בתרגיל חטיבת כפיר. תצלום: דובר צה"ל

בין היתר, שמעו הקצינים על תפיסת ההפעלה של אוגדת יהודה ושומרון בפיקוד על מרכיביה המבצעיים, ההידברות עם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית וכן על האופן בו מנסים באוגדה להכיל אירועים אלימים ולטפל בצד התקשורתי.

כמו כן, שמעו המפקדים את פרטי תחקיר אירועי יום הנכבה בפיקוד צפון, ובעיקר על האירוע במג'דל שמס בו נהרגו ארבעה בני אדם לאחר שלפחות 180 מפגינים הצליחו לפרוץ את הגדר ולחדור את הגבול מסוריה.

אחד הדיונים שנערך במסגרת הפורום היה לגבי הדגשים השונים שיש לתת בהיערכות צה"ל ללחימה קונבנציונלית נגד כוחות סדירים וארגוני מחבלים גדולים לבין ההתמודדות שלו עם אירועים של הפרות סדר והפגנות "לא אלימות", שנועדו ליצור דה לגיטימציה לישראל.

גנץ גם ביקר היום בתרגיל הנרחב ביותר שערכה עד כה חטיבת כפיר הפועלת בעיקר בגדה המערבית ועד כה מיעטה להתאמן במסגרת חטיבתית כוללת. התרגיל אמור להכין את חיילי החטיבה ללוחמה גם בגזרות אחרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ