נשיא המדינה, שמעון פרס: אני מאמין שירושלים תדע שלום אמת בימינו

"אני מאמין בנצחיותה של ירושלים", אמר הנשיא פרס בטקס בגבעת התחמושת והוסיף כי קיים בעיר "צל גדול של מאבק שטרם הסתיים"

יהונתן ליס
יאיר אטינגר
השתתף בהכנת הידיעה:
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יאיר אטינגר
השתתף בהכנת הידיעה:

נשיא המדינה שמעון פרס נשא היום (רביעי) דברים לכבוד יום ירושלים בטקס הממלכתי בגבעת התחמושת. "אני מאמין בנצחיותה של ירושלים. אני מאמין שירושלים תדע שלום אמת בימינו אלה", אמר הנשיא.

פרס התייחס בנאומו למאבק הקיים על זהות העיר, "בחשבון 44 השנים שחלפו, האורות נדלקו מחדש. אבל לא כל הצללים נעלמו", אמר. "האור הגדול של דמוקרטיה שאפשר לחיות בה על אף הבדלי דת ולאום, עומד לצד הצל הגדול של מאבק שטרם הסתיים".

"ירושלים היא ראש תקוותינו", הנשיא פרס. תצלום: אלון רון

הנשיא ציין את המהפך שעבר על העיר מאז שחרורה במלחמת ששת הימים ב-1967, "מעיר חצויה, פצועה, קודרת ומאוימת הייתה ירושלים לכרך סואן, ציורי ושוקק. פתוחה לכל המאמינים. הרוח הגדולה של ההיסטוריה היהודית החלה לנשוב בה מחדש. ירושלים היא ראש עצמאותנו וירושלים היא ראש תקוותינו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר בטקס בגבעת התחמושת כי ירושלים לא תשוב למצב שגבול מחלק בין חלקיה, כפי שהיה עד יוני 1967. "לא נחזור אחורה לעיר חצויה", אמר. בנאומו העלה נתניהו זיכרונות מתקופת ילדותו, "מסנהדריה בצפון ועד תלפיות בדרום, העיר היתה תחת אש או תחת איום של אש", סיפר, "היתה לי ילדות מאושרת, אנחנו כילדים הסתגלנו לכל, אבל אני רוצה שתדעו, זו הייתה העיר, כך זה היה. עברה צלקת במרכז העיר, של גדרות תיל, שטח הפקר, מוקשים, שטח מוזנח, זה היה מזבלה".

לדברי נתניהו, "אנחנו לא נחזור אחורה לימים שהיינו צריכים לעלות על בניין טרה סנטה כדי לצפות בעיר העתיקה, אנחנו לא נחזור אחורה לעיר חצויה, אנחנו לא נחזור אחורה לעיר פצועה ושסועה, כי ביום שירושלים שוחררה, ביום שהעיר אוחדה, התאחה הפצע, נעלמה הצלקת".

מוקדם יותר היום בדיון חגיגי במליאת הכנסת שיבח ראש הממשלה נתניהו, את תנופת הפיתוח בעיר. "איחוד ירושלים נתן לה את תנופת ההתפתחות. משהו באמת מתרחש בירושלים", אמר ראש הממשלה.

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין דיבר אף הוא בדיון והדגיש בדבריו דווקא את ההזנחה בשכונות הפלסטיניות במזרח העיר. "הבטחנו ירושלים מאוחדת אבל לא קיימנו", אמר. "בנינו את עיר דוד, הקמנו את מעלה הזיתים, גאלנו את 'החורבה' מחורבנה, אבל מה עשינו למען ראס אל-עמוד? מה עשינו למען הילדים המתגוררים במזרחה של ירושלים ואינם מוצאים שום מסגרת חינוכית שתקלוט אותם? מה עשינו למען שירותי הדואר במזרחה של ירושלים שכמעט אינם מתפקדים, ולמאות רחובות שם, שכלל לא מסופק בהם פינוי אשפה?".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני אמרה כי "ירושלים של היום היא עדיין עיר ענייה". לדבריה, התושבים "חיים בקבוצות נפרדות בשפתם ובאורח חייהם בעיר כל כך מיוחדת שהייתה יכולה להיות אבן שואבת לצעירים לו יכלו למצוא בירושלים דיור, פרנסה, בכל תחום, וחינוך לילדים וכן, גם תרבות ובילוי שמאפשרים לחיות בה. ואנחנו נתמוך בכל פעולה שתיעשה כדי לקדם את כל אחד מהנושאים האלה למען ירושלים וצעיריה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ