הפרקליטות לא עדכנה את משרד הפנים והמשטרה הרסה בית של משפחה בדואית

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בפרקליטות לא עדכנו את משרד הפנים בערעור שהוגש לבית המשפט העליון נגד הריסת בית ביישוב הבדואי אל-פורעה - והמשטרה הרסה אותו בתוך שעות והשאירה את 18 דייריו ללא קורת גג.

יונס אל-קרעאן מנהל מאבק משפטי ארוך שנים עם קבוצת בדואים מהיישוב אל-פורעה, שבאזור ערד, כדי להכשיר את הבתים שבנו ולהיאבק בהריסתם על ידי המדינה. יונס גר בבית בפאתי היישוב עם אביו, מוחמד, ושלושת אחיו וילדיהם. במסגרת הליך משפטי מפותל שהגישו לבית המשפט המחוזי בבאר שבע ביקשו יונס ועוד 7 מתושבי אל-פורעה, בין השאר, שהמבנים ביישוב שמיועדים להריסה ייבחנו כחלק מתוכנית מתאר ויוכשרו בדרך זאת. נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע, השופט ספי אלון, דחה את הבקשה באפריל השנה.

אל-קרעאן ערער עם חבריו לבית המשפט העליון לפני שבועיים. פרקליטם, עו"ד קייס נאסר שיגר עותק מהערעור שהגיש גם לפרקליטות המדינה והשופט חנן מלצר הורה לפני עשרה ימים לקיים דיון מוקדם בהרכב של שלושה שופטים בערעור.

אלא שבגלל תקלה בפרקליטות, לא עודכנו הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ומשרד הפנים, ואחריהם המשטרה, שמבצעת צווי הריסה, בעובדה שהוגש ערעור על פסק הדין. בשבוע שעבר נהרס הבית שאכלס 3 משפחות, ובסך הכל 18 נפשות.

השבוע הודיע עו"ד אורי קידר, סגן בכיר לפרקליט המדינה, כי "אכן, לא נמסרה לידיעת המשיבים (הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בדרום ומשרד הפנים, ת"ז) עובדת הגשתו של הערעור ומטעם זה הכוחות בשטח שביצעו את ההריסה, לא היו מודעים לעובדה זו... מכל מקום, מנהלת מחלקת הבג"צים חידדה את הנהלים במזכירות המחלקה כדי להבטיח כי מלוא המידע יועבר באורח מיידי לידיעת המשיבים".

אתמול אמר יונס כי ביום בו נהרס הבית צבאו עליו שוטרים חמושים, חלקם על סוסים, והחלו בהריסת המבנה בעזרת טרקטורים ושופל. "הם הגיעו ברבע לשש בבוקר, כשכולנו ישנו. ראינו כמה כלי רכב מסביב לבית של משטרה, באו בריצה לבית והחלו לשבור. אמרנו להם ?הגשנו ערעור לבית המשפט העליון, הם לא רצו לשמוע, קודם כל - למחוק את הבית".

דובר משרד המשפטים מסר אתמול בשם מחלקת הבג"צים כי "מדובר במבנה אשר נוהלו לגביו הליכים משפטיים רבים אשר נקבע בהם כי יש להרסו משום שנבנה שלא כחוק. בערעור קודם שנוהל, ביקש המערער סעד זמני שימנע את הריסת המבנה, אך בקשתו נדחתה. בהליך זה, בית המשפט המחוזי דחה בקשה לעיכוב ביצוע ההריסה, ואילו בערעור הנוכחי בחר המערער שלא להגיש בקשה לסעד זמני. בנסיבות אלה, לא היתה כל מניעה משפטית מביצוע ההריסה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ