משפטנים: חוק הסחר עם האויב מיושן ולא רלוונטי

המדינה בוחנת חקיקה חדשה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

פקודת המסחר עם אויב, משנת 1939, היא כלי המאבק העיקרי של המדינה במסחר עם איראן בשנת 2011. אם מחפשים המחשה לחוסר הרלוונטיות של הפקודה לימינו, אלו הן הוראות המעבר שמגדירות אזור אויב ככל אזור "הנתון... לריבונותה של מעצמה שאתה נמצא מלך בריטניה במצב מלחמה כבארץ אויב". הפקודה קובעת עונש מאסר של עד שבע שנים, או קנס או שניהם ביחד נגד מי שסוחר עם האויב.

לדברי עו"ד אביגדור דורות, מומחה לסחר בינלאומי, הפקודה לא רלוונטית לימינו ויש מקום להחליפה בחקיקה עדכנית. לעמדה זו מצטרפת גם עו"ד דבורה חן, שהיתה אחראית על התיקים הביטחוניים בפרקליטות המדינה, שסבורה כי יש מקום לשינוי בכל החקיקה הביטחונית, ובכלל זה גם בפקודה.

השופט בדימוס שלי טימן, שישב בהרכב שהרשיע את נחום מנבר לאחר שמכר לאיראן חומרים כימיים, אמר אתמול כי יש לעדכן את החקיקה ביחס לסחר עם האויב - אם כי לא לחוקק חוק ספציפי לסחר עם איראן, כדי שיתאים לשינויים בעתיד. "אם רוצים ליישר קו עם החקיקה האמריקאית, יש לחוקק חוק המטיל סנקציות שונות על סחר עם האויב, אך בוודאי לא להשאיר פקודה מתקופת המנדט", אמר טימן.

לפני שלוש שנים נחקק בישראל חוק מוכר פחות, הקובע איסור השקעה בתאגידים המקיימים קשר עסקי עם איראן. תכלית החוק היא למנוע ממוסדות ישראליים, כמו בנקים, חברות ביטוח וקרנות פנסיה, להשקיע בתאגידים הקשורים לאיראן ומקיימים עמה מסחר. העונש על החוק - שנת מאסר אחת.

על פי חוק זה, ועדה מומחים מיוחדת תפרסם "רשימה שחורה" של חברות ותאגידים הסוחרים עם איראן בתחומי האנרגיה, הגרעין ופיתוח נשק בלתי קונבנציונאלי. הוועדה הוקמה מיד לאחר חקיקת החוק, אך טרם פירסמה את עבודתה.

ההודעה האמריקאית על הטלת סנקציות על קבוצת האחים עופר יכולה לסייע לוועדה, שכן על פי החוק נקבע שהיא רשאית לאמץ רשימות שגיבשו מדינות זרות על אודות חברות המנהלות קשרים מסחריים עם איראן.

אבל ייתכן כי חקיקה אפקטיבית תגובש בקרוב. באיחור ניכר, החליטה הממשלה באפריל השנה על קידום צעדים במסגרת המאבק בתוכנית הגרעין של איראן. ועדה בינמשרדית מיוחדת התבקשה לייעץ לממשלה אם יש צורך בשינוי החקיקה הביטחונית הקיימת, ובתוך כך הסחר עם האויב.

בעקבות פניות מצד גורמים במערכת הפוליטית והציבורית, בוחן כעת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כיצד יש לטפל בסוגיית הסחר של האחים עופר עם חברות איראניות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ