מעלה אדומים דורשת מהפלסטינים להנמיך את קולות המואזין במסגדים הסמוכים לה

משרד הדתות הפלסטיני קיבל תלונה על "מפגעי הרעש"

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

עיריית מעלה אדומים דורשת להנמיך את עוצמת קול המואזינים במסגדים של העיירה הפלסטינית אל עיזרייה, כך נודע ל"הארץ" ממקורות פלסטיניים. בישיבה של ועדת התיאום האזרחית המשותפת (פלסטינית-ישראלית), שהתקיימה ביום שלישי שעבר, הוגשה תלונת ההתנחלות ודרישתה להנמיך את עוצמת קול המסגדים. המינהל האזרחי סירב להתייחס במפורש לסוגיה, ורק מסר ל"הארץ" שבהידברות עם הרשות הפלסטינית הוא "מקדם את הטיפול בנושאי איכות סביבה חוצי גבולות, בהם מפגעי רעש".

דובר עיריית מעלה אדומים אמר בשיחת טלפון עם "הארץ" שראש העירייה בני כשריאל "כל הזמן בתכתובת עם הרשויות, ודיבר הרבה פעמים עם אלוף פיקוד המרכז ועם ראש המינהל האזרחי". למרות הבטחות הדובר, לא התאפשר ל"הארץ" לקבל פרטים נוספים על התלונה ישירות מהגורמים האחראיים בעירייה.

אבראהים זעאתרה, מנהל משרד האווקאף (משרד הדתות) הפלסטיני באזור ירושלים, אישר שהועברה לידיו תלונת מעלה אדומים. מהמידע שקיבל, העירייה דורשת להנמיך את קול המואזין בשני מסגדים שסמוכים להתנחלות. כמו כן היא דורשת שתופסק השמעת קריאת הקוראן ברמקולים, שמקדימה את קריאת המואזין בכחמש דקות. מהמסר שקיבל הבין שעיריית מעלה אדומים רואה בעוצמת הקול ובקריאת הקוראן "פרובוקציה". זעאתרה אמר ל"הארץ" שהאווקאף דוחה מכל וכל את הטענה כי מדובר בפרובוקציה. "מדובר בעבודת האל ובמנהגינו הדתיים", אמר, "זוהי התערבות לא מקובלת בחיי האנשים ובחופש הדת שלנו".

מעבר לרגישות הדתית, להתערבותם של מתנחלים במנהגי הדת של הפלסטינים בגדה המערבית יש גם השלכות פוליטיות-פנימיות.

ביולי 2010 משרד האווקאף הפלסטיני בגדה הורה לבטל את קריאת הקוראן שמקדימה את קריאת המואזין לתפילות השחרית והערב - חוץ מבימי הרמדאן. מהמשרד נמסר אז שזהו רק יישום של החלטה שקיבלה כבר ממשלת האחדות אש"ף-חמאס באמצע 2007. הצעד הוסבר בכך שרוב חכמי הדת המוסלמים-סונים סבורים שקריאת הקוראן ברמקולים היא סוג של חידוש שאין בו צורך דתי. אך אימאמים וחכמי דת בגדה המערבית התנגדו להוראה זו, וגרסו דווקא כי מדובר במנהג מקובל ואהוד במקומות רבים בעולם המוסלמי. לפני כחודשיים בוטלה ההוראה.

כמו כן, ביולי 2010 משרד האווקאף הורה לקיים בימי שישי תפילה מרכזית אחת ודרשה (שמושמעת ברמקול) ממסגד אחד בלבד בכפרים הקטנים, שבהם יש כמה מסגדים. ראש משרד האווקאף, מחמוד אל הבאש, אמר בזמנו כי ההוראה התקבלה לאחר התייעצות עם תושבי הכפרים, מתוך הבנה שיש להתפלל ביחד ביום שישי, ולהימנע ממראות של מסגדים כמעט ריקים בזמן התפילה.

אבל באוגוסט 2010 העיתונות הישראלית הציגה את השינויים כאילו נעשו בלחץ ישראלי. בדיווחים אלו נמסר כי הרשות הסכימה להנמיך את עוצמת קול הרמקולים כהיענות לדרישות המתנחלים. דיווח זה גרר מיד גינוי של דוברי ממשלת החמאס בעזה לרשות הפלסטינית, שטענו שהיא פוגעת בדת האיסלאם. לשכתו של ראש הרשות, מחמוד עבאס, ביקרה את העיתונות הפלסטינית על שאימצה בלי עוררין את גרסת התקשורת הישראלית. משרד האווקאף הודיע כי אף אחת מההחלטות שהתקבלו ביולי לא היתה היענות לדרישות המתנחלים, וכי במילא לא ניתנה שום הוראה להנמיך את עוצמת הרמקולים במסגדים.

גורם ביטחוני ישראלי המצוי בקשר אזרחי עם הרשות הפלסטינית מסר ל"הארץ" כי עדיין לא התקבלה התייחסות רשמית של הצד הפלסטיני לתלונת מעלה אדומים. לדבריו, "הרעש חוצה גבולות ולא מפריע בהכרח רק לישראלים. אל המינהל האזרחי הגיעו בעבר גם תלונות של תושבים פלסטינים על רעשי מסגדים".

במרכז התקשורת של הממשלה הפלסטינית בגדה המערבית הביעו אתמול זעזוע מהשימוש בביטוי "מפגעי רעש" בהקשר של קריאת המואזין. "מטריד ואף מזעזע שהמנהל האזרחי מתייחס לתפילות ולטקסים דתיים בחוסר כבוד ומתאר אותם כ'מפגע רעש'", נכתב בתגובת המרכז, "מעלה אדומים היא התנחלות בלתי חוקית, שכלל אינה אמורה להיות באזור. המסגדים היו קיימים הרבה לפני בניית ההתנחלויות. התפילות הן חלק מהסונה המוסלמית, ולא ישתנו כי מישהו החליט שזה מפריע לו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ