סמי עופר הורה להפסיק את כל ההפלגות לאיראן

מההנחיה עולה בעקיפין הודאה כי ספינות השייכות למשפחת עופר סחרו עם איראן; למרות ההנחיה: אוניה בבעלות עופר בדרכה לאיראן

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

סמי עופר נתן הוראה לכל האוניות שבבעלותו שלא לפקוד את הנמלים האיראניים - כך אמרו אמש מקורבים למשפחה. זו הפעם הראשונה שמתברר כי משפחת עופר נתנה הנחיה כזאת, שממנה עולה בעקיפין הודאה כי ספינות שלה סחרו בעבר עם איראן.

עופר העביר את ההנחיה באמצעות שתי חברות שבשליטתו, טנקר פסיפיק וזודיאק, שמחכירה ספינות לחברות בכל העולם. לטענת המשפחה, ההנחיה הראשונה בנושא ניתנה כבר באפריל 2010, שלפיה אין להשתמש בספינותיה להובלת דלק מזוקק לאיראן, וזאת בעקבות האיסור שקבע הממשל האמריקאי. בנובמבר אשתקד יצאה הנחיה להפסיק להוביל גם נפט גולמי לאיראן.

ואולם, למרות ההנחיה, אניית מטען בשם YM KAOHSIUNG, ששייכת לזודיאק, יצאה אתמול מכיוון האמירויות הערביות לכיוון נמל בנדר עבאס באיראן. לפי אתרי אינטרנט המתחקים אחר אניות בזמן אמת, האנייה עשתה הלילה את דרכה חזרה לנמל מוצאה. ערוץ 10 דיווח כי לאחר שעקב אחר האנייה, ופנה בשעת ערב לאחים עופר לבקשת תגובה, ביצעה האנייה פניית פרסה מבלי שעגנה באיראן.

עם זאת, ניתוח הנתונים באתר מגלה כי לא בלתי סביר שהאנייה אכן עגנה אתמול באיראן. אחת האפשרויות היא שהאנייה הפסיקה לשדר את מיקומה למשך 12 שעות, ובמהלך זמן זה פרקה סחורה באיראן ושבה על עקבותיה.

לפי המקורבים למשפחה עופר, ההנחיה לא לשוט לאיראן חלה גם על הספינות המוחכרות של זודיאק. המקורבים סיפרו כי ההנחיה ניתנה בשל "הרגישות והרוח הבינלאומית" ביחס לאיראן. אמש, בעקבות הדיווח על השיט לאיראן, יצרו נציגי המשפחה קשר עם החברה הטייוואנית שחכרה מזודיאק את האנייה, כדי לברר מדוע נרשם בתיעוד כי יעדה הוא נמל בנדר עבאס. הטייוואנים טענו שמדובר בטעות ברישום.

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן שב והתייחס אמש לפרשה. דגן אמר כי "יש שאלה, האם הם עברו על החוק כשהעבירו סחורות לאיראן. זו לא הפרה של הסנקציות הבינלאומיות. אין חרם על איראן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ