אהוד אולמרט רמז בעדותו: ראש המוסד הניח על שולחני מידע נדיר. מאותו רגע הכל השתנה

בעדותו בבית המשפט התייחס ראש הממשלה לשעבר לאירוע דרמטי שהתרחש בתקופת כהונתו, שבמהלכה דווח בתקשורת הזרה על הפצצת הכור בסוריה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט התייחס היום (חמישי) בעדותו בבית המשפט על "אחד הרגעים הדרמטיים" שהתרחשו במהלך כהונתו. בתקופת כהונת אולמרט דווח בתקשורת הזרה כי הכור הגרעיני בסוריה הופצץ.

"צלצל אלי ראש המוסד", סיפר אולמרט, "אני נפגש איתו כדבר שבשגרה. אבל לעיתים נדירות קורה שראש מוסד מתקשר ואומר: 'אני חייב לראות אותך'. ראש המוסד מגיע ויושב אצלי. אני מחפש את הניסוח שבו אני יכול לומר. היו איתו שני אנשים. סגנו וראש אגף מסוים. שמו על שולחני פרט מידע שלעיתים נדירות קורה במדינה שראש ממשלה מקבל. היתה דממה. אני הסתכלתי עליהם, הוא הסתכל עלי. ידעתי שמאותו רגע שום דבר לא יהיה אותו דבר".

אולמרט בבית המשפט, היום. תצלום: פלאש 90

לדבריו, "משקל הדבר ברמה הקיומית הוא מסדר הגודל שלא היה כמוהו. אז באיזשהו רגע. דפיקה על הדלת. אני אומר לא להיכנס. הדלת נפתחת ונכנס ראש מערך ההסברה ואומר 'אני מצטער, בעוד חצי שעה ערוץ 2 הולך לשדר משהו שקשור לבנק לאומי. צריך את התגובה שלנו'".

הוא הוסיף כי "אמרתי שזה לא מעניין אותי תצא, תסגור את הדלת. שאף אחד לא יכנס. כשאני חושב על הרגע הזה מידי פעם מתוך מבט לאחור, אתה יודע מה עומד מולך ואתה יודע מה מאיים עליך באופן אישי ואתה לא יכול לדבר על זה. למי אתה יכול לספר מה אתה שומע עכשיו ואיך המעיים מתהפכות ברמה האישית. אני אדם שכל חייו, גם במצבים לא קלים, לא איבדתי את מידת האיזון...קשה מאוד להסביר את זה".

במהלך עדותו התייחס אולמרט לסוגיות מדיניות ופוליטיות שעסק בהן בכהונתו. הוא סיפר כי ימים לפני התפטרותו הוא הגיש ליו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), "תוכנית שלום אחרונה". "בעיני זו נקודת ציון בעלת ערך היסטורי שאי אפשר יהיה לברוח ממנה ואי אפשר להתעלם ממנה... יום אחד יהיה השלום. וזה יכול היה להיות".

ראש הממשלה לשעבר התייחס גם למשא ומתן עם סוריה. הוא סיפר כי שקל להתמודד עם ההאשמות נגדו, "לסחוב את הזמן" כהגדרתו ו"להתנהל בראשות מדינה שעומדת בפני הכרעות מיוחדות". לדבריו, באותם ימים המדינה "עשתה פריצת דרך במשא ומתן עם סוריה". אולמרט סיפר בעדותו כי "ההערכה היתה שהיה אפשר לסיים את המשא ומתן תוך זמן קצר. כי כל הפרמטרים כבר היו ידועים". אולם לדבריו, "את כל זה צריך היה להוביל מישהו שחי תחת ענן שחור של חשדות והמלצות".

אולמרט ציין עוד כי "ברגע שהרגשתי שהדבר הזה מתחיל להזיק אמרתי שאני לא יכול יותר להיות ראש ממשלה". הוא עשה זאת לדבריו "בשברון לב גדול כי אני יודע מה הפסדנו. אני יודע מה עמד על הפרק. כמה קרוב זה היה. על איזה סף עמדנו שיכול היה לשנות את החיים פה. אבל אני יודע שהחלטות כאלו לא יכולות להתקבל כשענן שחור מעיב על חייך".

עדותו של אולמרט, הבוקר בבית המשפט בירושלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ