ראש הממשלה נתניהו: לישראל את הזכות ואת החובה לשמור על גבולותיה

עקב הכוונה לקיים צעדות המוניות לעבר הגבול עם ישראל ביום ראשון, אמר רה"מ כי הנחה את מערכת הביטחון "לפעול בנחישות הדרושה"

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
ג'קי חורי

ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר היום (חמישי) מסר לסוריה ולבנון לקראת הכוונה לקיים צעדות המוניות לעבר הגבול עם ישראל ביום ראשון, לרגל "יום הנכסה" שמציין 44 שנים לתבוסתם במלחמת ששת הימים. "הנחיתי את מערכת הביטחון לגלות איפוק אך לפעול בנחישות הדרושה כדי לשמור על גבולותינו ועל ביטחון יישובינו ואזרחינו", אמר נתניהו בפתח נאומו בוועידת ההיי-טק בירושלים.

נתניהו הוסיף כי איראן, סוריה, החיזבאללה וחמאס עמדו מאחורי הנסיונות לפרוץ את הגבולות עם ישראל ב"יום הנכבה" ב-15 במאי. "הם היו שותפים לאותה פרובוקציה", אמר נתניהו. "אותם גורמים ינסו שוב לקרוא תיגר בימים הקרובים על ריבונותה של ישראל. כמו כל מדינה יש לישראל את הזכות ואת החובה לשמור על גבולותיה ולהגן עליהם".

נתניהו, היום. תצלום: אוליביה פיטוסי

בתחילת השבוע הכריז אחד מראשי הפתח בלבנון כי בכוונת ארגונים פלסטיניים לארגן תהלוכות לעבר הגבול עם ישראל ביום ראשון הקרוב לרגל "יום הנכסה".

היום הכריז צבא לבנון על אזור הגבול עם ישראל כשטח צבאי סגור, במטרה למנוע ממפגינים פלסטינים להגיע למקום. גורמים לבנונים העריכו כי ההחלטה נועדה להוריד את רף הציפיות ולמנוע באופן מעשי את ההתקרבות לגבול.

גורם לבנוני לא רשמי אמר ל"הארץ" כי הקריאות למפגינים מן הימים האחרונים, בדגש על זאת של מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה, הן תולדה של אינטרסים פוליטיים פנימיים. לדבריו, אף גורם, כולל החיזבאללה, אינו מעוניין בעימות חזיתי עם ישראל.

על פי גורמים בלבנון, גם במקרה הקודם, כמפגינים התקדמו לעבר הגבול במארון א-ראס ב"יום הנכבה", צבא לבנון לא היה מעוניין בעימות. אולם הכוחות שהיו במקום, כ-200 חיילים, לא הצליחו להדוף את ההמון ולמנוע את התקרבותו לגדר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ