בכירים במערכת הביטחון: משטרו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, יקרוס בתוך חודשים

חשש מהתחזקות הכוחות המוסלמיים בסוריה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

משטרו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לא יחזיק מעמד ויקרוס לבסוף בלחצם של המפגינים בארצו. זו ההערכה המתחזקת כעת במערכת הביטחון הישראלית. גורם ביטחוני בכיר אמר השבוע ל"הארץ" כי "אסד הולך ונחלש. זה עשוי לקחת כמה חודשים או שנה ומשהו, אבל המשטר לא יצליח כנראה להתאושש. ארבעים שנות שלטונה של משפחת אסד בדרכן לסיום".

על פי הגורם הביטחוני הבכיר, "אסד איבד את הלגיטימיות בעיני בני עמו, ולכן נראה שגורלו נחרץ. כל סוף שבוע של הפגנות והרוגים רק מחריף את מצבו. הדילמה שלו היא בין ויתורים נוספים למפגינים, שיתפרשו כחולשה ויובילו לבסוף להתגברות הנסיונות להפילו לבין נקיטת אמצעים עוד יותר אגרסיביים לדיכוי המהומות, שעשויים להאיץ את נפילתו. אני לא חושב שיש לו סיכוי מול ההתנגדות. אלה דמדומי שלטונו".

הרמטכ"ל בני גנץ, אמר השבוע כי "אסד לא יודע בעצמו כיצד תיראה סוריה בסוף השבוע הזה או בשבוע הבא. חוסר הוודאות הזה מטריד אותו כפי שהוא מטריד אותנו".

מצבו של אסד כבר מעורר אי נוחות אצל בעלי בריתו הקרובים. בחמאס דחו לחצים של הנשיא הסורי להביע תמיכה פומבית במשטר בדמשק, אף שהלשכה המדינית של הארגון נמצאת בבירה הסורית.

בחמאס חששו כנראה מחיזוק הזיהוי עם אסד וכן ממחלוקת עם תנועת האחים המוסלמים הסורית. ההתקרבות בין החמאס לשלטון המעבר המצרי אחרי הפלת מובארק, קשורה גם בהבנה כי הפטרונות של אסד בעייתית מבחינת הארגון.

גם חיזבאללה רגיש להתפתחויות ובוחן את הנעשה בדמשק. נראה שבאחרונה העביר הארגון מחסני נשק הנמצאים בשטח סוריה לקרבת הגבול עם לבנון או אף לתחומה של לבנון. זו סוגיה שמדאיגה את ישראל, שהצהירה בעבר שלא תסכים להכנסת נשק "שובר שוויון" כמו טילי נ"מ מתקדמים ללבנון, מחשש לפגיעה בחופש הפעולה של חיל האוויר. חיזבאללה, וביתר שאת גם איראן, מסייעים לצעדי הדיכוי של אסד נגד המחאה בארצו.

בשנתיים האחרונות התנהל בצמרת המדינית והביטחונית בישראל דיון מתמשך בשאלה אם צריך לחדש את המשא ומתן המדיני עם סוריה, במטרה להגיע להסכם שלום מלא תמורת החזרת כל רמת הגולן. כמה אישים בצמרת, בהם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, סברו כי על ישראל לפרוץ דרך בערוץ מדיני חליפי, לנוכח הקיפאון עם הפלסטינים ולשם כך כדאי לשוב ולבחון את המו"מ עם סוריה. הדיון בחידוש המו"מ הוקפא לחלוטין מאז החלו המהומות. בישראל סבורים כי לאסד, במצבו הנוכחי, אין שום דרך לנהל שיחות עם ישראל וכי הסוגיה כעת כלל אינה רלוונטית.

אחד הטיעונים העיקריים שנשמעו בזכות חידוש השיחות, שהופסקו בשלהי תקופת כהונתה של ממשלת אולמרט בסוף 2008, היה שבכך תתאפשר הזדמנות להחליש את הברית הרדיקלית באזור, בהובלתה של איראן. בישראל קיימת דאגה מפני אפשרות של עליית משטר מוסלמי בסוריה (אם כי זו רק אחת האפשרויות במקרה שאסד ייפול). מנגד, התמוטטות משטר אסד תחליש, לפחות בטווח הקצר, את מעמדה האזורי של איראן ואת השפעתה בדמשק. איראן, כמו חיזבאללה, חרדה מנפילת אסד גם משום שכעת היא נהנית מערוץ חופשי להעברת נשק ללבנון, דרך שדות התעופה של דמשק וביירות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ