השגרירה לשעבר באו"ם: ארה"ב עלולה לא להטיל וטו

הקרב על ספטמבר

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

בלשכת ראש הממשלה ובמשרד החוץ מוסיפים מדי שבוע שלוש-ארבע מדינות לרשימה הארוכה של מדינות המבטיחות את תמיכתן בהצבעה הצפויה בספטמבר על הכרה במדינה פלסטינית בגבולות 67'. בירושלים יודעים שבעימות הדיפלומטי בעצרת מובטח לפלסטינים ניצחון בנקודות. הרבה נקודות.

כדי למנוע ניצחון בנוק אאוט, ישראל ממקדת את קרב הבלימה במדינות "איכותיות", ובראשן ארה"ב וגרמניה. אם תצליח לשכנע גם את צרפת, בריטניה ואיטליה, להצביע נגד, או להימנע, ממשלת נתניהו תציג את החלטת העצרת כהוכחה נוספת שישראל היתה קורבן לדה-לגיטימציה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה להרגיע את הציבור שהעצרת הכללית היא נמר של נייר. הוא גם שם את יהבו על הנשיא אובמה ומניח שהווטו האמריקאי במועצת הביטחון ישים קץ לניסיון הפלסטיני לבנאם את הסכסוך. פרופסור גבריאלה שלו, השגרירה היוצאת באו"ם, לא תופתע אם אובמה יורה לנצור הפעם את נשק הווטו. האמריקאים, אומרת שלו, אינם ששים להשתמש בווטו ולמצוא ניחומים מהבידוד בזרועות ישראל. "גם אנחנו השתדלנו לצמצם ככל האפשר את השימוש בווטו האמריקאי".

אך גם אם ארה"ב תטיל וטו על ההחלטה להמליץ לעצרת על קבלת פלסטין לאו"ם, הפלסטינים לא יוותרו. ראש מחלקת המו"מ באש"ף, סאיב עריקאת, אמר באחרונה שאם מועצת הביטחון תכשיל את ההכרה בפלסטין וצירופה לאו"ם, הפלסטינים ידרשו להפעיל את החלטת 377 של עצרת האו"ם, המכונה "איחוד למען השלום". ההחלטה, שהתקבלה ב-1950 כיוזמה אמריקאית לסיכול הווטו הסובייטי בעניין קוריאה, קובעת שבמקרים שמועצת הביטחון אינה מצליחה לפעול לשמירת השלום והביטחון עקב אי הסכמה בין החברות הקבועות, יש לכנס את העצרת הכללית לדיון חירום מיוחד. לכך די בבקשה של רוב חברות האו"ם או יוזמה של שבע חברות במועצת הביטחון.

פרופסור שלו מציעה שהדרג המדיני יתייחס במלוא הרצינות לאפשרות של שימוש בהחלטה 377.

פרופסור איל בנבנשתי, מומחה למשפט בינלאומי מאוניברסיטת תל אביב, מטיל ספק ביכולת העצרת הכללית לגבור, באמצעות החלטה 377, על הוראות מגילת האו"ם, שמתנות קבלת מדינה לארגון באישור מועצת הביטחון. אבל בנבנשתי מוסיף שהעצרת יכולה לקרוא לחברות להכיר בפלסטין, לקרוא לשלוח כוח רב-לאומי ולקרוא להטיל עיצומים על ישראל. זאת ועוד, העצרת יכולה לחזור על הפנייה לבית הדין הבינלאומי בהאג, ולבקש חוות דעת לגבי מעמד הגבולות וזכות השיבה. באמצעות הפנייה לבית הדין, עצרת האו"ם יכולה להתגבר על היעדר סמכותה לקבל החלטה מחייבת. בהחלטתו בעניין הגדר רמז בית הדין שהוא פתוח לדיון שאלות מעין אלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ