יוזמה צרפתית: חזרה למו"מ והכרת הרשות במדינה יהודית

שר החוץ של צרפת מסר אתמול לנתניהו מסמך ובו תוכנית לחידוש התהליך המדיני. ההצעה כוללת, לראשונה, אמירה בינלאומית כי המטרה היא "שתי מדינות לשני עמים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, מסר אתמול לראש הממשלה בנימין נתניהו מסמך ובו תוכנית צרפתית לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים. ההצעה הצרפתית כוללת, בפעם הראשונה, אמירה של הקהילה הבינלאומית שמטרת המו"מ היא "שתי מדינות לשני עמים", דבר שנחשב התקרבות לדרישת נתניהו להכרה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הנשיא שמעון פרס נפגש אתמול ברומא עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן).

המסמך הצרפתי מדבר על חידוש המו"מ על בסיס כמה עקרונות:

* נושא הגבולות יידון על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים, בהתאם לנאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה.

* ינוהל מו"מ על סידורי ביטחון "לשני הצדדים", ישראל והמדינה הפלסטינית.

* המו"מ יתחיל בדיון על הגבולות וסוגיית סידורי הביטחון, והמו"מ על הפליטים וירושלים יידחה למועד מאוחר יותר, שלא יעלה על שנה מרגע תחילת השיחות על הגבולות והביטחון.

* המסמך כולל אמירה מפורשת שמטרת המו"מ היא להגיע ל"שתי מדינות לשני עמים" ולא רק ל"פתרון של שתי מדינות", כפי שהקהילה הבינלאומית והפלסטינים נוהגים לומר. מדובר בשינוי משמעותי ביותר ההולך לקראת נתניהו ומתקרב לדרישתו שהפלסטינים יכירו בישראל כ"מדינת הלאום של העם היהודי".

המסמך כולל פשרה נוספת לטובתה של ישראל בנושא ירושלים. בניגוד לעמדות קודמות של הקהילה הבינלאומית, הוא אינו קובע שירושלים תהיה בירת שתי המדינות, אלא רק כי פתרון לנושא ירושלים יושג במו"מ.

המסמך הצרפתי שהוגש אתמול לנתניהו בירושלים הועבר גם ליו"ר הרשות עבאס ביום רביעי, בפגישתו עם ז'ופה ברומא. שר החוץ הצרפתי הבהיר לנתניהו ולאבו מאזן רוצה תשובה והערות על המסמך בתוך כמה ימים, אך רמז להם כי אין כל רצון לפתוח במו"מ ארוך על תוכן העקרונות לחידוש המו"מ.

לדברי דיפלומט צרפתי, ז'ופה הבהיר כי רק אם שני הצדדים ישיבו בחיוב לעקרונות במסמך, צרפת מוכנה לכנס ביולי ועידת שלום בפאריס, כדי לחדש בה את המו"מ הישיר בין ישראל לרשות הפלסטינית. "אם אתם לא רוצים, תגידו, ונרד מכל העניין", אמר ז'ופה לנתניהו ואבו מאזן. שני המנהיגים השיבו כי יבחנו את המסמך ויחזירו תשובות בתוך כמה ימים.

פקיד ישראלי בכיר אישר שנתניהו קיבל את המסמך ובוחן אותו. לדבריו, נתניהו הדגיש לפני ז'ופה כי ישראל דורשת שכל מו"מ יתבסס על העיקרון של נוכחות צבאית ישראלית על נהר הירדן, על הכרה במדינה יהודית ועל העיקרון של אי חזרת פליטים למדינת ישראל. עוד הדגיש נתניהו כי לא ייתכן חידוש של המו"מ המדיני עם ממשלת אחדות בין פתח לחמאס, שלא תכיר בישראל ולא תתנער מהטרור.

בשיחה עם נתניהו רמז שר החוץ הצרפתי כי נוסח המסמך זכה לאישור הממשל האמריקאי ולאישור מדינות בולטות נוספות באיחוד האירופי. ז'ופה הדגיש כי מטרת היוזמה היא להציג אלטרנטיבה למהלך הפלסטיני החד-צדדי באו"ם בספטמבר, לקבלת פלסטין כחברה מלאה באו"ם. ז'ופה הבהיר לנתניהו כי אם לא תהיה התקדמות בתהליך השלום עד ספטמבר, צרפת תשקול להכיר במדינה פלסטינית.

המהלך הצרפתי נעשה שבוע וחצי אחרי נאומו של נתניהו בקונגרס האמריקאי. הנאום התקבל הן בממשל האמריקאי והן בקרב החברות המרכזיות באיחוד האירופי - צרפת, גרמניה, בריטניה, איטליה וספרד - באכזבה רבה. דיפלומטים אירופים בכירים ציינו שהנאום "לא סיפק סחורה שיכולה לעצור את המהלך הפלסטיני בספטמבר".

בכינוס המדינות המתועשות הגדולות, הג'י-8, בצרפת, יומיים אחרי נאום נתניהו, נפגש אובמה עם מנהיגי צרפת, גרמניה ובריטניה ודן אתם בעצירת המהלך הפלסטיני בספטמבר. "כל מי שהשתתף בוועידה אמר שחייבים לעצור את ספטמבר, אבל השאלה היא איך לעשות את זה", אמר דיפלומט אירופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ