בכיר במשטרה: לא הפעלנו אמצעי פיזור במאחז בגלל לחץ פוליטי

רכב משטרה הוצת בידי מתנחלים בהריסת בית בשומרון. צה"ל: במשטרה נכשלים בהבאת מתפרעים לדין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במשטרת מחוז ש"י החליטו אתמול שלא לעשות שימוש באמצעים לפיזור הפגנות בעת הריסת בית סמוך לשילה, בשל חשש המשטרה "מלחץ של הפוליטיקאים" - כך סיכם קצין בכיר במחוז את יום האירועים האמול.

שלשום לפנות בוקר נערכה המשטרה, עם שוטרי מג"ב ויס"מ, להרוס מבנה לא חוקי במאחז עלי עין בשומרון. מדובר במאחז הנמצא מצפון מזרח לשילה. המקום נהרס כמה פעמים בעבר ומוקם כל פעם מחדש. בדרך שטרם התבררה, נודע למתנחלים מבעוד מועד על כוונת ההריסה. למקום הגיעו תושבים מההתנחלויות הסמוכות, שארבו לשוטרים והכינו מחסומי דרכים. המשטרה, שהופתעה, נתקלה בהתנגדות עזה, שכללה יידוי אבנים שנפצעו ממנו קל שבעה שוטרים.

רק לאחר ארבע שעות של דחיפות ומהלומות הצליחה המשטרה להגיע לבית, וטרקטור הרס אותו. עדי ראייה שהיו במקום דיווחו כי שוטרי מג"ב ידו עליהם אבנים, ושניים נפצעו קל. מקרה זה מצטרף למקרה בבילעין, כששוטר מג"ב מיידה אבנים אל המפגינים.

לאחר שהסתיים הריסת הבית, ירדו המתנחלים מהאזור ציר אלון המזרחי וכביש 60 המערבי ליידות אבנים על מכוניות פלסטיניות. בצומת בציר אלון עמד כלי רכבו של סנ"צ יורם אקוע, מפקד תחנת בנימין. חלונות הרכב נופצו ולאחר מכן הושלך בקבוק תבערה שהצית את הרכב כליל. רכבי משטרה אחרים נפגעו מאבנים.

המשטרה עצרה שישה חשודים במעשה. בצומת תפוח נעצרו חמישה אנשים, פעילים מוכרים מהשומרון. בחממות של המאחז עדי עד נעצר אדם אחד. הם יובאו הבוקר להארכת מעצר. שניים נוספים נעצרו בגין תקיפת שוטרים.

שוטרי המג"ב הגיעו למקום באמצעות אוטובוס של החברה לפיתוח גוש עציון. ראש המועצה, שאול גולדשטיין, הודיע כי הנחה את הנהגים לא לקחת שוטרים להריסה ופינוי בתים.

יו"ר ועד מתיישבי בנימין, סא"ל במיל' איציק שדמי, הגיב לפינוי סמוך לשילה. לדבריו, "אהוד ברק מקנא במחיאות הכפיים שקיבל נתניהו בארה"ב, וכנראה החליט להזכיר לכולם שגם הוא יודע לפגוע בהתיישבות ביש"ע".

קצין בכיר במחוז ש"י אמר אתמול, כי לא נעשה שימוש בירי כדורי פלסטיק, כפי שנעשה בחוות גלעד בהריסת מבנים, ב-28 בפברואר. זאת, בשל המסקנות שהוסקו במחוז שהשימוש באמצעי זה, אף שהוא בטיחותי, יביא להדים פוליטיים שיפגעו במחוז.

"המשטרה ובתי המשפט נכשלים שוב ושוב בייצור כתבי אישום והעמדה לדין של מתנחלים פורעי חוק", אמר השבוע קצין המשרת תקופה ארוכה בגדה המערבית ומעורב בניסיונות המתמשכים של פיקוד מרכז למנוע התפרעויות מתנחלים נגד צה"ל, המשטרה והמינהל האזרחי, ופעולות "תגי מחיר" המכוונות נגד הפלסטינים.

לדברי הקצין, יש מקרים שבהם ידוע לצבא ולשב"כ מי המתנחלים העומדים מאחורי פגיעות אלימות בפלסטינים, אבל המשטרה לא אוספת די ראיות להעמידם לדין.

דברי הקצין משקפים דעה הרווחת תקופה ארוכה בפיקוד מרכז, ולפיה החוליה החלשה בטיפול במתנחלים אלימים ובחסידי ברסלב, המפרים צווי אלוף ונכנסים לקבר יוסף בשכם, הוא הטיפול המשפטי. קצין בכיר בפיקוד מרכז כינה זאת לאחרונה "היעדר רגל מסיימת". כלומר, גם לאחר שהצבא תופס מתנחלים בשעת מעשה ומעבירם למשטרה, לא מוגש נגדם אישום.

התסכול רב בצבא, משום שמתנחלים שנתפסו בעונת המסיק גונבים זיתים מפלסטינים, לא הואשמו; וחסידי ברסלב הפורצים לקבר יוסף ונתפסים, משוחררים זמן קצר לאחר שנמסרו למשטרה.

לפני כשלושה חודשים, בהתפרעות "תג מחיר" של מתנחלים שיצאה מאחד המאחזים ליד יצהר, הושלך בקבוק תבערה לתוך בית פלסטיני, ורק ברגע האחרון הצליחה האם להציל את שלושת ילדיה הקטנים ולהוציאם מחדר בוער. לדברי קצינים בפיקוד, צה"ל ושב"כ יודעים כמעט בוודאות מי המבצעים, אבל בשל "מחסור במוטיבציה וחולשה כללית" של המשטרה באזור יהודה ושומרון לאסוף ראיות, לא ניתן לעצור אותם ולהעמידם לדין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ