צה"ל נערך לניסיונות לפרוץ את הגבול בצפון ובדרום ביום ראשון

מגעים בלבנון לקיום הפגנות "יום הנכסה" במרחק מהגדר. נתניהו: הנחיתי את צה"ל לנהוג באיפוק ובנחישות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושת הפיקודים המרחביים של צה"ל נערכים לתוכניות של קבוצות פלסטיניות לחצות את הגבולות לישראל ביום ראשון, במסגרת "יום הנכסה" לציון 43 שנים לתבוסה במלחמת ששת הימים. בגבולות הצפון ובגדה המערבית הכוחות יתוגברו. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר כי צה"ל נערך בכוחות מתוגברים, וכי הדרג הפיקודי יוצב מלפנים.

בינתיים קיימת אי בהירות באשר לאירועים המתוכננים. בעוד אחד מראשי הפתח בלבנון, מוניר מקדח, אמר בתחילת השבוע כי בכוונת הארגונים הפלסטיניים להוביל תהלוכות לעבר הגבול עם ישראל כבר ביום ראשון, הכריזה לבנון על אזור הגבול בינה לבין ישראל כשטח צבאי סגור. הארגונים הפלסטיניים מנהלים כעת מגעים במטרה לקיים את עצרות המחאה שלא בצמוד לגדר הגבול, אלא בנקודות מעט מרוחקות ממנו. שלשום דיווח העיתון הלבנוני אל-אחבר, המקורב לחיזבאללה, כי הארגון השיעי שוקל לבטל את ההפגנות בשל "המצב הביטחוני".

מאז פריצת הגבול ביום הנכבה, שהסתיימה בהרוגים ובפצועים, עסקו בצה"ל ביישום הלקחים. גדר הגבול שלמרגלות גבעת הצעקות מול מג'דל שמס תוקנה ועובתה, בין השאר בגדרות תיל נוספות ובאמצעי מודיעין ותצפית. מג'דל שמס תוכרז שטח צבאי סגור ביום ראשון, כדי למנוע הגעה של מפגינים מתוך ישראל שיתסיסו את האווירה. בנוסף, בשאר חלקי הגבול עם סוריה ולבנון יהיה בסוף השבוע תגבור של כוחות, שחלקם יתפרסו בקרבת גדר הגבול, באזורים הנחשבים כפוטנציאליים לחיכוך. הכוחות יצוידו באמצעים לפיזור הפגנות, אבל בפיקוד הצפון הדגישו שהמדיניות הקודמת, שלפיה חיילי צה"ל יפתחו בירי חי לעבר מסתננים - לאוויר ולאחר מכן לרגליים - נותרה על כנה.

בפיקוד המרכז, שם עבר יום הנכבה בשקט יחסי, יתוגברו הכוחות, אבל במידה קטנה יחסית. קציני צה"ל שהיו בקשר השבוע עם בכירים במנגנוני הביטחון הפלסטיניים קיבלו מהם הבטחות שגם ביום ראשון הם ישמרו על הסדר בתוך הערים, וימנעו יציאה המונית למוקדי החיכוך עם צה"ל.

בפיקוד הדרום מעריכים שדי בכוחות הקיימים בגזרה כדי לטפל בניסיון של המונים לפרוץ את הגדר. קצין בפיקוד אמר השבוע כי "עיקר הדגש הוא אמצעים מודיעיניים, ויש לנו הרבה כאלה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר אתמול מסר לסוריה ולבנון לקראת הכוונה לקיים הפגנות המוניות: "הנחיתי את מערכת הביטחון לגלות איפוק אך לפעול בנחישות הדרושה כדי לשמור על גבולותינו ועל ביטחון יישובינו ואזרחינו", אמר נתניהו בפתח נאומו בוועידת ההיי-טק בירושלים.

נתניהו הוסיף כי איראן, סוריה, החיזבאללה וחמאס עמדו מאחורי הניסיונות לפרוץ את הגבולות עם ישראל ב-15 במאי. "הם היו שותפים לאותה פרובוקציה", אמר נתניהו, "אותם גורמים ינסו שוב לקרוא תיגר בימים הקרובים על ריבונותה של ישראל. כמו כל מדינה יש לישראל את הזכות ואת החובה לשמור על גבולותיה ולהגן עליהם".

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי בימים האחרונים העבירה ישראל לסוריה וללבנון מסרים חריפים באמצעות האו"ם. במסרים שהועברו הדגישה ישראל כי היא מטילה על ממשלות סוריה ולבנון את האחריות למנוע הפרות סדר מצד המפגינים, בדגש על פריצה של הגבול. במסר נאמר כי ישראל שומרת על הזכות להגן על עצמה ועל ריבונותה מפני כל פרובוקציה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ