"הביקורים בארץ אבות" הוקדמו: סער בסיור ראשון בחברון

תוכנית שר החינוך תוכננה להתחיל רק בשנה הבאה

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

שר החינוך גדעון סער הצטרף השבוע לביקור ראשון של תלמידי בית ספר במערת המכפלה בחברון, במסגרת התוכנית "ביקורים בארץ האבות", שעליה הכריז לראשונה בפברואר השנה. התוכנית כוללת סיורים בגוש עציון, השתתפות בחזיון אור-קולי בכפר עציון, הגעה לתצפית בגבעת הקרב, סיור במערת המכפלה וביקור במוזיאון בית הדסה בחברון.

התוכנית, שגובשה על ידי מנהל מחוז ירושלים ומינהל חברה ונוער במשרד החינוך ומוצעת לבתי הספר במחוז ירושלים, היתה אמורה להתחיל רק בשנת הלימודים הבאה. ממשרד החינוך נמסר כי "לאור הביקוש והשלמת גיבוש התוכנית, הוחלט לאפשר למספר בתי ספר לקיים את הביקורים כבר בשנת הלימודים הנוכחית".

בעת ההכרזה על התוכנית בפברואר אמרו במשרד החינוך כי התוכנית מוגדרת לפי שעה כ"ניסוי" שיוגבל למחוז ירושלים, אך במשרד לא הסתירו אז את הכוונה להרחיבה בהמשך לכלל תלמידי מערכת החינוך.

בית הספר הממלכתי ברנקו וייס מבית שמש הוא בית הספר הראשון שהשתתף השבוע בתוכנית. בהודעת משרד החינוך נכתב כי "השתתפות התלמידים בביקור היתה חלק מתהליך חינוכי שמקיים בית הספר".

עד כה ביקרו בחברון בעיקר בתי ספר מהזרם הממלכתי-דתי, אשר החליטו על כך מיוזמתם. גורמים במשרד החינוך ציינו בפברואר שבפעם הראשונה, התוכנית החדשה תהיה שמשרד החינוך עצמו ייתן חסות ויעודד סיורים במערת המכפלה.

מועצת קרית ארבע פירסמה אז הודעה ולפיה היוזמה לתוכנית החדשה היתה של ראש המועצה מלאכי לוינגר, אשר ביקש כי המשרד יפעיל בחברון תוכנית לעידוד הביקורים במקום, בדומה לתוכנית דומה שקידם שר החינוך בירושלים, בשם "נעלה לירושלים" - אחד הפרויקטים המרכזיים שהוביל סער בתחום החינוך לערכים יהודיים ולאומיים.

במסגרת התוכנית בירושלים, משתתף המשרד במימון הסעות התלמידים לבירה וההדרכות שהם מקבלים. תקציב התוכנית נאמד בכ-15 מיליון שקלים. בשנת הלימודים האחרונה התגאה משרד החינוך כי מספר התלמידים שביקרו בירושלים הגיע לכ-450 אלף תלמידים, בהשוואה לכ-200 אלף בני נוער שנתיים קודם לכן.

על פי החלטת סער, כל תלמיד מחויב לבקר לפחות שלוש פעמים בירושלים, במהלך 12 שנות לימודיו. את תוכנית "נעלה לירושלים" חנך שר החינוך ב"עיר דוד", שמפעילה עמותת אלע"ד (אל עיר דוד), שבמקביל לפעילות התיירותית והארכיאולוגית במקום שואפת לייהודה של מזרח ירושלים. מנתונים שפרסם המשרד עולה כי כ-73 אלף בני נוער ביקרו ב"עיר דוד" וכ-17 אלף בהר הבית.

התוכנית "ביקור בארץ אבות" של סער זכתה כמובן לביקורת רבה בחוגי השמאל. אך בארגון "שוברים שתיקה", שהוקם על ידי חיילים משוחררים ששירתו בחברון, פנו לסער וביקשו להכלילם בארגון הסיורים לתלמידים: "חיוני וחשוב שתלמידי ישראל יתוודעו למציאות היומיומית בחברון, שהיא הפנים המכוערות של כיבוש השטחים. מאות חברי הארגון מוכנים לסייע למשרד החינוך בעריכת סיורים כאלה".


סער ותלמידים במערת המכפלה, אתמול. השר הכריז על התוכנית בפברואר

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ