יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן: מקבל את היוזמה הצרפתית לחידוש המשא ומתן

"אמרנו שכעיקרון אנחנו מקבלים את היוזמה", אמר יו"ר הרשות, יומיים לאחר פגישתו עם שר החוץ הצרפתי. ישראל טרם הגיבה רשמית להצעה

ברק רביד
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
רויטרס

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר היום (שבת) כי הוא מקבל את עם ישראל בפאריס.

שר החוץ של צרפת אלן ז'ופה מסר השבוע לראש הממשלה בנימין נתניהו ולאבו מאזן מסמך ובו תוכנית לחידוש התהליך המדיני. ההצעה הצרפתית כוללת, בפעם הראשונה, אמירה של הקהילה הבינלאומית שמטרת המשא ומתן היא "שתי מדינות לשני עמים",

אבו מאזן אמר היום, יומיים לאחר פגישתו עם ז'ופה, כי "אמרנו שכעיקרון אנחנו מקבלים את היוזמה". הוא הוסיף כי תכנית צרפת מבוססת על נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שקרא למדינה פלסטינית בגבולות 67'. אבו מאזן אמר עוד כי על פי התכנית, "אף אחד מהצדדים לא יבצע צעדים חד צדדיים".

אבו מאזן ושר החוץ הצרפתי. תצלום: אי-פי

ישראל טרם הגיבה רשמית להצעה הצרפתית. כי נתניהו הדגיש לפני ז'ופה כי ישראל דורשת שכל משא ומתן יתבסס על העיקרון של נוכחות צבאית ישראלית על נהר הירדן, על הכרה במדינה יהודית ועל העיקרון של אי חזרת פליטים למדינת ישראל. עוד הדגיש נתניהו כי לא ייתכן חידוש של המו"מ המדיני עם ממשלת אחדות בין פתח לחמאס, שלא תכיר בישראל ולא תתנער מהטרור.

המסמך הצרפתי מדבר על חידוש המו"מ על בסיס כמה עקרונות:

* נושא הגבולות יידון על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים, בהתאם לנאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה.

* ינוהל מו"מ על סידורי ביטחון "לשני הצדדים", ישראל והמדינה הפלסטינית.

* המו"מ יתחיל בדיון על הגבולות וסוגיית סידורי הביטחון, והמו"מ על הפליטים וירושלים יידחה למועד מאוחר יותר, שלא יעלה על שנה מרגע תחילת השיחות על הגבולות והביטחון.

* המסמך כולל אמירה מפורשת שמטרת המו"מ היא להגיע ל"שתי מדינות לשני עמים" ולא רק ל"פתרון של שתי מדינות", כפי שהקהילה הבינלאומית והפלסטינים נוהגים לומר. מדובר בשינוי משמעותי ביותר ההולך לקראת נתניהו ומתקרב לדרישתו שהפלסטינים יכירו בישראל כ"מדינת הלאום של העם היהודי".

המסמך כולל פשרה נוספת לטובתה של ישראל בנושא ירושלים. בניגוד לעמדות קודמות של הקהילה הבינלאומית, הוא אינו קובע שירושלים תהיה בירת שתי המדינות, אלא רק כי פתרון לנושא ירושלים יושג במו"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ