אלפים קראו בצעדת השמאל בתל אביב: מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67'

צעדת השמאל בת"א יצאה מכיכר רבין והסתיימה בעצרת ברחבת המוזיאון. "מדינה פלסטינית - אינטרס ישראלי" נכתב על השלטים שהניפו המפגינים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

כ-5,000 בני אדם השתתפו הערב (שבת) בצעדת השמאל שנערכה במרכז תל אביב וקראו לכינונה של מדינה פלסטינית, לצד מדינת ישראל, בגבולות 67'. הצעדה התסיימה בעצרת ברחבת מוזיאון תל אביב, שבה נאמו חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ) ודב חנין (חד"ש) וכן המחזאי יהושע סובול.

להפגנה שותפים, בין היתר, העבודה, מרצ, חד"ש, קבוצת "דרך" בקדימה, השמאל הלאומי, שלום עכשיו וגוש שלום. על השלטים שהמפגינים נשאו נכתב בין השאר: "מדינה פלסטינית - אינטרס ישראלי", "ביבי תכיר בפלסטינים", "Yes We כן" ועוד.

מפגיני השמאל, הערב. תצלום: ניר קידר

בנקודת ההתחלה של הצעדה, בכיכר רבין בתל אביב, הפגינו גם כמה עשרות פעילי ימין שהתעטפו בדגלי ישראל. במהלך הצעדה נעצר פעיל שמאל לאחר שזרק אוכל על שוטר ופעיל ימין שתכנן ליידות ביצים על המפגינים.

המחאזי יהושע סובול, מאישי הרוח שקראו לפני כמה שבועות להכרה במדינה פלסטינית על בסיס 67', אמר בנאומו בפני באי העצרת כי "חברי הקונגרס האמריקאי לא ישלמו את מחיר המלחמה הבאה". לדבריו, "כשנתניהו אמר לא ל-67' הוא אמר לא לשלום. יש אלמנטים בישראל שמייחלים למלחמת גוג ומגוג שבסופה יבוא המשיח ממשלה משיחית שכזאת מסכנת את המשך המדינה".

ח"כ חנין אמר כי "המלחמה הבאה היא לא גזרה משמים אבל יש לה הקשר ישיר לנאום נתניהו. בנאומו הוא סגר פרק בתולדותינו - קראו לו תהליך השלום". הוא הוסיף כי "אסור לטעות אם לא יהיה שלום לא נראה המשך של הסטטוס קוו".

מפגינים בעצרת בכיכר רבין, הערב. תצלום: ניר קידר

הפגנת השמאל נערכה תחת הכותרת "נתניהו אמר לא - אנחנו אומרים כן למדינה פלסטינית", וזאת על רקע המחלוקת שהתגלעה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בעת ביקורו של נתניהו בארה"ב.

בעוד אובמה ציין במפורש בנאומיו המדיניים כי ארה"ב מעוניינת שתוצאת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים תהיה מדינה פלסטינית לצד ישראל על בסיס גבולות 67' עם חילופי שטחים מוסכמים, נתניהו התעקש כי גבולות 67' אינם בני הגנה.

מוקדם יותר הודיע יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), כי הוא מקבל את ההצעה הצרפתית לקיום ועידת שלום עם ישראל בפאריס.

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר היום (שבת) כי הוא מקבל את הצעת צרפת לקיום ועידת שלום עם ישראל בפאריס. עם זאת, ישראל טרם הגיבה רשמית להצעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ