ארה"ב פנתה לישראל לגבי סחר עם איראן כבר ב-2008

וושינגטון ביקשה להזהיר חברות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הממשל האמריקאי פנה לישראל כבר בשנת 2008, וביקש שהממשלה תזהיר חברות פרטיות מפני קשרים עסקיים עם חברת הספנות הלאומית האיראנית IRISL. הסנקציות האמריקאיות על חברת האחים עופר הוטלו על רקע מכירה של מכלית נפט, שהיתה בבעלות חברה השייכת לאחים עופר, לאיראן.

מברק סודי שנשלח ממשרד החוץ בוושינגטון בספטמבר 2008, ונחשף בסוף השבוע באתר ויקיליקס, מראה כי הממשל האמריקאי עדכן את ישראל בפירוט רב לגבי הפעולות שננקטות מול מדינות שונות בעולם, כדי לאכוף את הסנקציות על חברת הספנות.

המברק נשלח לשגרירות ארה"ב באתונה לקראת שיחות בנושא מול ממשלת יוון. עם זאת, במברק נכתב כי יש להעביר את המידע גם לממשלת ישראל "כדי שתהיה מודעת לאסטרטגיה שלנו" נגד חברת הספנות האיראנית.

"אנו מבקשים מכם לקחת בחשבון ולהדגיש בפני חברות פרטיות את הסיכונים של קידום עסקים עם חברת IRISL", נכתב במברק. "במיוחד אנו קוראים לכם לגלות ערנות לגבי משלוחים של החברה דרך שטחיכם וכל סיוע כספי למשלוחים אלה".

במברק נכתב עוד: "אנו מבקשים מכם להעביר הנחיות לחברות שעוסקות בתעשיית הספנות במדינתכם ולהדגיש בפניהן את הצורך לקיים בדיקות מעמיקות כאשר הן מקיימות מגעים עם חברת IRISL, וזאת כיוון שחברות שמקיימות קשרים עסקיים עם החברה עלולות לאפשר, ללא כוונה, פעולות האסורות לפי החלטות מועצת הביטחון של האו"ם". במברק אף נכתב בפירוש כי חברת הספנות הלאומית האיראנית מנסה להסוות את פעילותה כדי לחמוק מהסנקציות.

מקור בכיר במשרד החוץ הודה כי בשנים האחרונות לא נקטו משרדי החוץ, האוצר או התמ"ת פעילות הסברה מספקת מול המגזר הפרטי בישראל, בכל הנוגע לסנקציות שהוטלו על איראן. לדבריו, הסיבה לכך היתה היעדר חקיקה או החלטת ממשלה בנושא.

הסנקציות שהטיל הממשל האמריקאי על חברת האחים עופר היו בדיוק בשל הסיבות שצוינו במברק משנת 2008. חברת טנקר פאסיפיק שבבעלות האחים עופר מכרה מכלית נפט ישנה לחברת הספנות האיראנית. משרד החוץ למד על הסנקציות שהממשל האמריקאי עומד להטיל על חברת האחים עופר כבר בפברואר 2011, אך לא עסק במגעים מטעם החברה מול הממשל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ