שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה: אם הקיפאון יימשך, נכיר בפלסטין

האיום של ז'ופה נועד להפעיל לחץ על נתניהו להשיב בחיוב ליוזמה הצרפתית לחידוש המשא ומתן. עבאס כבר הודיע כי הוא מקבל את היוזמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, הזהיר את ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישתם בירושלים ביום חמישי כי אם הקיפאון בתהליך השלום יימשך, צרפת תשקול לתמוך בקבלתה של פלסטין כחברה מלאה באו"ם בחודש ספטמבר. יו"ר הרשות כבר הודיע כי הוא מקבל את היוזמה "עקרונית", ואילו נתניהו מסתייג ממנה, אך טרם הביע עמדה רשמית בנושא.

"אם לא תהיה התקדמות מדינית עד חודש ספטמבר, כל האפשרויות יהיו פתוחות מבחינתה של צרפת", אמר ז'ופה לנתניהו במהלך פגישתם, תוך שהוא מתייחס לעמדתה של צרפת כלפי קבלתה של פלסטין כחברה מלאה באו"ם והכרה במדינה פלסטינית.

האיום המרומז של ז'ופה נועד להפעיל לחץ על נתניהו להשיב בחיוב ליוזמה הצרפתית לחידוש המו"מ, שבמסגרתה תכונס ועידת שלום בפאריס בחודש ספטמבר. לפי היוזמה, המו"מ יחודש בהתאם לנאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה - מו"מ על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים, פתרון של "שתי מדינות לשני עמים" שמשמעותו הכרה במדינה יהודית, והימנעות של שני הצדדים ממהלכים חד-צדדיים - מהלך פלסטיני באו"ם ובנייה ישראלית בהתנחלויות.

הנשיא שמעון פרס נפגש ביום חמישי ברומא עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) לשיחה ארוכה על היוזמה הצרפתית. השניים נפגשו בארוחת ערב חגיגית שערך נשיא איטליה, אולם נפגשו פעם נוספת בנפרד, כאשר אל פרס הצטרף יועצו אבי גיל ואל אבו מאזן הצטרף ראש צוות המו"מ לשעבר סאיב עריקאת. פרס עדכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו מראש על הפגישה. מבית הנשיא סירבו למסור עליה פרטים.

בעוד יו"ר הרשות הפלסטינית עבאס הודיע בסוף השבוע כי הוא "מקבל עקרונית" את היוזמה הצרפתית לחידוש המו"מ, שבמסגרתה תכונס ועידת שלום בפאריס, ראש הממשלה נתניהו מסתייג מהיוזמה.

מקור ישראלי שעודכן על ידי הצרפתים על תוכן פגישתו של ז'ופה עם נתניהו אמר כי "נתניהו עשה פרצופים כשהוצגה לו היוזמה ובסוף אמר לז'ופה שיש לו כמה בעיות והוא צריך לחשוב על זה".

עבאס אמר אתמול כי "אמרנו שכעיקרון אנחנו מקבלים את היוזמה". הוא הוסיף כי תוכנית צרפת מבוססת על נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שקרא למדינה פלסטינית בגבולות 67'. אבו מאזן אמר עוד כי על פי התוכנית, "אף אחד מהצדדים לא יבצע צעדים חד-צדדיים". לדבריו, "האפשרות הראשונה שלנו היא משא ומתן, השנייה משא ומתן והשלישית משא ומתן. אך אם הדברים לא יצלחו נפנה לאו"ם. אמנם אין הבטחה שנצליח אולם נעשה כל מאמץ. אם הכוחות הגדולים יפעלו נגדנו הרי שנפנה שוב להנהגה הפלסטינית ונחליט מה יהיו הצעדים הבאים שלנו".

שר החוץ הצרפתי ייפגש מחר בוושינגטון עם שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון וידון איתה ביוזמה הצרפתית לחידוש המו"מ.

ז'ופה רמז לנתניהו בשיחתם כי האמריקאים בוחנים בחיוב את היוזמה הצרפתית, אולם הוא מעוניין להשיג בסיום פגישתו עם קלינטון מחר הודעת תמיכה רשמית של הממשל לגבי פרטי היוזמה.

נתניהו מצדו מנסה לסכל את היוזמה הצרפתית ולשכנע את הממשל האמריקאי להתנגד לה. בלשכת ראש הממשלה סירבו לפרט לגבי עמדתו של נתניהו כלפי היוזמה הצרפתית, אולם אמרו כי "ראש הממשלה מקיים התייעצויות בנושא עם הממשל האמריקאי".

עבאס ממשיך בינתיים במאמציו להגיע להסכמה עם החמאס על הקמת ממשלת אחדות. בין היתר הוא פועל לשכנע את החמאס להסכים למינויו של סלאם פיאד לתפקיד ראש הממשלה הבא.

על פי התוכנית תהיה זו ממשלת טכנוקרטים שאנשיה לא יהיו חברים בחמאס או בפתח ויקבלו את תנאי הרביעייה הבינלאומית (הקוורטט).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ