יום הנכסה | העיניים נשואות לגדרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אם נדמה היה לרגעים, בשבועיים האחרונים, שנשיא סוריה בשאר אל-אסד מצליח לדכא את המחאה נגדו, באו אירועי סוף השבוע והבהירו כי המערכה שם רחוקה מלהסתיים. כשבעים בני אדם נהרגו ביומיים האחרונים מירי כוחות הביטחון הסוריים. היום, בעוד המשטר ומתנגדיו מנסים לאמוד את השלכות העימות האחרון, יעבור לפחות חלק מתשומת הלב מערבה משם, אל אזור הגבול עם ישראל. בגבול צפויות הפגנות לציון "יום הנכסה", התבוסה הערבית במלחמת ששת הימים, בניסיון לשחזר את תקריות הדמים ב"יום הנכבה" לפני שלושה שבועות.

הצרות של אסד עשויות להשליך על ישראל, כבר בטווח המיידי. מכל האזורים שבהם יתקיימו הפגנות לציון הנכסה, נראה הגולן כגזרה הרגישה ביותר. חדירת המפגינים הפלסטינים שם, משטח סוריה לישראל לפני שלושה שבועות, הפתיעה את צה"ל והסתיימה בתקרית קשה. הפעם, פיקוד הצפון מוכן יותר לתרחיש כזה ושיפר את אופן פריסת הכוחות ואיסוף המודיעין. ובכל זאת, נדמה שלשלטון הסורי יש אינטרס משלו לייצר פרובוקציה בגבול - הערכה שמעוררת מתח מסוים בצד הישראלי.

אסד עשה בשבועות האחרונים צעדים רבים במטרה לבלום את המחאה נגד משטרו: מחד, דיכוי אלים של מחוזות וערים כמו חוראן (בעיקר בעיירה דרעא, ערש המחאה), רסטאן, בניאס ועוד. מנגד הבטחה לרפורמות שונות בסוריה, כמו ריבוי מפלגות וחוק בחירות חדש. ובכל זאת, הצעדים הללו אינם מצליחים לעצור את גל המחאה ששב והתפרץ במלוא עוזו דווקא בחמה. כמעט 30 שנים חלפו מאז הטבח האכזרי שביצע אסד האב, חאפז (ובעיקר אחיו ריפעת), בתושבי העיר בשל תמיכתם ב"אחים המוסלמים". אלפים נהרגו אז בפעולות הדיכוי שהביאו להריסת חלקים מהעיר העתיקה של חמה. שלשום שוב נשמע בכלי התקשורת הערביים צירוף המלים "הטבח בחמה", אך הפעם בהקשר של פעולת כוחותיו של הבן בשאר.

עשרות אלפים יצאו לרחובות חמה ביום שישי בצהריים כדי למחות על הפגיעה בילדים מצד כוחות הביטחון הסוריים. בשלב מסוים, בלי כל התרעה מוקדמת, החלו החיילים לירות ללא הבחנה לעבר המפגינים והרגו כ-60 מהם. עוד מאות נפצעו. בערוצי הטלוויזיה הלווייניים בערבית עלו לשידור עוד ועוד עדי ראייה שסיפרו על שהתרחש שם. אתמול כבר התקיימו הלוויותיהם של ההרוגים בהפגנות ולפי הערכות שונות מאות אלפים יצאו לרחובות חמה. על פי הדיווחים מחמה, חלק גדול מהמפגינים אינם אנשי "האחים", אלא צעירים נטולי השתייכות תנועתית.

הקלות היתרה שבה לוחצים אנשיו של אסד על ההדק פעלה וככל הנראה גם תמשיך לפעול נגדו. הוא אינו מצליח לדכא באופן זה את המהומות אלא משיג רק את התוצאה ההפוכה. ההערכה שהשמיע גורם ביטחוני בכיר בישראל, בשבוע שעבר ב"הארץ", שלפיה משטרו של אסד עשוי שלא להחזיק מעמד יותר מחודשים ספורים, נראית כעת כאפשרות סבירה.

"אינתיפאדת הגדרות" שתצוין היום, במעין מופע חימום לקראת העימות שעשוי לפרוץ בספטמבר הקרוב, אינה כמובן עניין לגבול הסורי בלבד. מעורבת בה עוד שורה ארוכה של ארגונים פרו-פלסטיניים, במקומות שונים ברחבי המזרח התיכון. בלבנון הודיעו הארגונים הפלסטיניים על דחיית התהלוכות למועד אחר, בעיקר לנוכח צעדי המניעה שנקטה הממשלה בביירות. צבא לבנון הכריז על אזור הגבול כעל שטח צבאי סגור, במטרה למנוע אפשרות של חיכוך עם צה"ל. בגדה המערבית לא ידוע על תוכניות יוצאות דופן להפגנות, למרות שאפשר להניח כי יירשמו עימותים עם צה"ל והמשטרה במקומות הקבועים והמוכרים. הפגנות ייתכנו גם בירדן ובגבול רצועת עזה. במצרים צפויה הפגנה בקרבת שגרירות ישראל בקהיר. בקרב ערביי ישראל לא ידוע על הכנות מיוחדות למחאה.

אולם, אם יש לקח מהסיבוב הקודם הוא טמון בקושי לחזות מראש, ולשלוט תוך כדי, בהתנהגות של המונים - ולכן גם מה שנראה לעת עתה כהוצאת קיטור בהיקף מוגבל עלול לגלוש, עקב התפתחויות בשטח, גם לתקריות מרובות נפגעים בזירות בלתי צפויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ